Trzy zdjęcia na niebieskim i fioletowym tle, z grafiką megafonu w kolorze żółtym na pomarańczowym tle pośrodku.

KSIĘGA NOWOŚCI

Przedmowa od Franka X. Shawa

Witamy wszystkich na Microsoft Build, naszym corocznym flagowym wydarzeniu dla deweloperów.

Celem Book of News jest zapewnienie mapy drogowej do wszystkich naszych ogłoszeń, ze wszystkimi szczegółami, których potrzebujesz. Nasz cel pozostaje ten sam - maksymalnie ułatwić ci poruszanie się po najnowszych wiadomościach i zaoferować krytyczne szczegóły na tematy, które najbardziej cię interesują.

Microsoft Build to wydarzenie zaprojektowane z myślą o programistach - prezentujące narzędzia i usługi, z których programiści mogą korzystać teraz i z myślą o przyszłości. Ponieważ sztuczna inteligencja dominuje w rozmowach w przestrzeni technologicznej, ma to sens, że odgrywa kluczową rolę w tegorocznym wydarzeniu.

Mówimy o naszym celu, jakim jest umożliwienie każdemu programiście korzystania z dowolnego języka programowania, pisania kodu na dowolnym systemie operacyjnym i wdrażania aplikacji w dowolnym miejscu. Teraz, w nowej erze sztucznej inteligencji, w której programiści mają jeszcze większy wybór, nadal koncentrujemy się na tym - demokratyzując nasze postępy w sztucznej inteligencji, aby pomóc programistom być bardziej produktywnymi, dostarczając narzędzia i platformy ułatwiające życie programistom i dostarczając usługi, z których mogą korzystać już dziś, aby tworzyć inteligentne aplikacje jutra.

Tegoroczna konferencja Microsoft Build zawiera fantastyczny zestaw nowości i kilka ekscytujących ogłoszeń, które odzwierciedlają zarówno nasze zaangażowanie w społeczność deweloperów, jak i potencjał sztucznej inteligencji. Mam nadzieję, że będziesz mógł do nas dołączyć.

Prosimy o dalsze przesyłanie opinii! Chcemy mieć pewność, że otrzymujesz potrzebne informacje i kontekst. Jak możemy ulepszyć nasze doświadczenia następnym razem?

fxs

Co to jest księga wiadomości?

Microsoft Build Book of News to przewodnik po najważniejszych wiadomościach, które ogłaszamy na Microsoft Build. Interaktywny spis treści daje możliwość wyboru interesujących Cię elementów, a funkcje tłumaczenia sprawiają, że Book of News jest bardziej dostępny na całym świecie. (Wystarczy kliknąć przycisk Tłumacz poniżej spisu treści, aby włączyć tłumaczenia).

Zebraliśmy folder zdjęć związanych z kilkoma wiadomościami. Zapraszamy do obejrzenia zdjęć tutaj. Aby obejrzeć przemówienia i sesje związane z wiadomościami, umieściliśmy linki pod wiadomościami, aby uzyskać szybki dostęp do nadchodzących sesji i filmów na żądanie. Jeśli chcesz wyszukać wiadomości związane ze sztuczną inteligencją, skorzystaj z funkcji Tagi, aby łatwo sortować i przeglądać wszystkie wiadomości związane ze sztuczną inteligencją.

Mamy nadzieję, że "Book of News" dostarczy Ci wszystkich informacji, wgląd w kadrę kierowniczą i kontekst, którego potrzebujesz. Jeśli masz jakiekolwiek pytania lub opinie dotyczące treści zawartych w Book of News, napisz na adres [email protected].

Jeśli jesteś zainteresowany rozmową z analitykiem branżowym na temat nowości ogłoszonych na Microsoft Build lub szerszej strategii i oferty produktów Microsoft, skontaktuj się z [email protected].

Mężczyzna stojący i trzymający laptopa na niebieskim i fioletowym tle

1. Wtyczki AI 1.1. Wtyczki AI

1.1.1. Microsoft rozwija ekosystem wtyczek AI

Microsoft ogłasza, że przyjmie ten sam otwarty standard wtyczek, który OpenAI wprowadził dla ChatGPT, umożliwiając interoperacyjność w ChatGPT i szerokiej ofercie copilota Microsoftu.

Deweloperzy mogą teraz korzystać z jednej platformy do tworzenia wtyczek, które działają zarówno na powierzchniach konsumenckich, jak i biznesowych, w tym ChatGPT, Bing, Dynamics 365 Copilot (w wersji zapoznawczej) i Microsoft 365 Copilot (w wersji zapoznawczej). Jeśli użytkownicy chcą opracować i używać własnych wtyczek z aplikacją AI zbudowaną w usłudze Azure OpenAI, będzie ona domyślnie interoperacyjna z tym samym standardem wtyczek. Oznacza to, że deweloperzy mogą tworzyć środowiska, które umożliwiają interakcję z ich aplikacjami przy użyciu najbardziej naturalnego interfejsu użytkownika: ludzkiego języka.

W ramach tej wspólnej platformy wtyczek, Bing zwiększa swoje wsparcie dla wtyczek. Oprócz wcześniej ogłoszonych wtyczek dla OpenTable i Wolfram Alpha, Microsoft będzie miał również Expedia, Instacart, Kayak, Klarna, Redfin i Zillow, wśród wielu innych, w ekosystemie Bing.

Oprócz wspólnej platformy wtyczek, Microsoft ogłasza, że Bing pojawi się w ChatGPT jako domyślna wyszukiwarka. ChatGPT będzie miał teraz wbudowaną światowej klasy wyszukiwarkę, aby zapewnić bardziej aktualne odpowiedzi z dostępem z sieci. Teraz odpowiedzi są oparte na wynikach wyszukiwania i danych internetowych oraz zawierają cytaty, dzięki czemu użytkownicy mogą dowiedzieć się więcej, a wszystko to bezpośrednio z poziomu czatu. Nowe doświadczenie jest wprowadzane dla subskrybentów ChatGPT Plus od dziś, a wkrótce będzie dostępne dla darmowych użytkowników, po prostu włączając wtyczkę.

Dodatkowe zasoby:

Tagi:
 • AI
Kobieta siedzi przy biurku z dwoma monitorami komputerowymi wyświetlającymi kod komputerowy, obraz jest na niebieskim i fioletowym tle

2. Lazur 2.1. Azure AI

2.1.1. Aktualizacje ukierunkowane na sztuczną inteligencję dla rozwiązań Azure zwiększają produktywność i wydajność

Wraz z ciągłym postępem w dziedzinie sztucznej inteligencji, rozwiązania szybko się zmieniają, aby sprostać potrzebom użytkowników. Usługa Microsoft Azure AI oferuje kilka nowych możliwości, które pomagają klientom zwiększyć produktywność, wydajność i bezpieczeństwo treści. Aktualizacje te obejmują:

Usługa Azure OpenAI
Aktualizacje usługi Azure OpenAI, obecnie w wersji zapoznawczej, będą obejmować ulepszenia, takie jak Azure AI Studio, które lepiej umożliwią organizacjom łączenie usługi Azure OpenAI z ich danymi; Provisioned Throughput Model, który będzie oferować dedykowaną/zarezerwowaną przepustowość; oraz wtyczki, które uproszczą integrację zewnętrznych źródeł danych i usprawnią proces tworzenia i korzystania z interfejsów API.

Azure AI Content Safety
Azure AI Content Safety, nowa usługa Azure AI, umożliwi firmom tworzenie bezpieczniejszych środowisk i społeczności online. Modele są zaprojektowane do wykrywania treści nawołujących do nienawiści, przemocy, seksualności i samookaleczenia w różnych językach, zarówno w obrazach, jak i tekście. Modele przypisują ocenę ważności do oflagowanych treści, wskazując ludzkim moderatorom, które treści wymagają pilnej uwagi. W ramach zaangażowania firmy Microsoft w tworzenie odpowiedzialnych systemów sztucznej inteligencji, usługa Azure AI Content Safety jest zintegrowana z produktami firmy Microsoft, w tym z usługą Azure OpenAI i przepływem monitu uczenia maszynowego platformy Azure. Modele pomagają wykrywać i usuwać zawartość z monitów i generacji, które nie spełniają standardów zarządzania treścią. Łącząc Azure AI Content Safety z innymi narzędziami Azure AI do odpowiedzialnej sztucznej inteligencji, firmy mogą tworzyć, wdrażać i monitorować systemy sztucznej inteligencji, które wspierają sprawiedliwość i łagodzą szkody. Usługa Azure AI Content Safety jest obecnie w wersji zapoznawczej, a rozliczenia za całe użycie usługi Azure AI Content Safety rozpoczną się 1 czerwca 2023 r. i będą kosztować 1,50 USD za 1 tys. obrazów i 0,75 USD za 1 tys. rekordów tekstowych. Dowiedz się więcej o usłudze Azure AI Content Safety.

Azure Cognitive Search
Wyszukiwanie wektorowe dla Azure Cognitive Search, systemu wyszukiwania dla nowych aplikacji dużych modeli językowych (LLM), pojawi się wkrótce w wersji zapoznawczej. Wyszukiwanie wektorowe umożliwia deweloperom łatwe przechowywanie, indeksowanie i wyszukiwanie według koncepcji oprócz słów kluczowych, przy użyciu danych organizacyjnych, w tym tekstu, obrazów, dźwięku, wideo i wykresów. Deweloperzy będą mogli tworzyć aplikacje do generowania spersonalizowanych odpowiedzi w języku naturalnym, dostarczania rekomendacji produktów, wykrywania oszustw, identyfikowania wzorców danych i nie tylko. Usługa Azure Cognitive Search oferuje wyszukiwanie czysto wektorowe i wyszukiwanie hybrydowe, a także zaawansowany system ponownego szeregowania obsługiwany przez usługę Bing w jednym zintegrowanym rozwiązaniu. Zarejestruj się już dziś, aby uzyskać podgląd wyszukiwania wektorowego.

Usługa Azure Cognitive Service for Language
Nowe możliwości, obecnie w wersji zapoznawczej dla usługi Azure Cognitive Service for Language, będą obejmować możliwość dostosowywania podsumowań przez deweloperów, oprócz już ogłoszonych funkcji rozpoznawania encji, klasyfikacji tekstu i rozumienia języka konwersacji (CLU), a wszystkie są obsługiwane przez usługę Azure OpenAI. Możliwości te pozwalają deweloperom interaktywnie dostosowywać umiejętności językowe w swoich aplikacjach, co prowadzi do skrócenia czasu uzyskania wartości dla organizacji, które chcą korzystać z dużych modeli językowych (LLM). Ponadto integracja CLU z Power Virtual Agents upraszcza proces tworzenia inteligentnych chatbotów i wirtualnych agentów, a także dostępność niestandardowych sentymentów opartych na gotowych modelach.

Wkrótce do ogólnej dostępności trafi gotowe do użycia podsumowanie dokumentów i konwersacji. Umożliwi to klientom wdrażanie przypadków użycia w środowisku produkcyjnym przy wsparciu gotowości klasy korporacyjnej platformy Azure, w tym umów o poziomie usług platformy Azure, bezpieczeństwa danych i nie tylko.

Tłumaczenie dokumentów w Language Studio
Tłumaczenie dokumentów w Language Studio, obecnie ogólnie dostępne, umożliwia programistom tłumaczenie dokumentów w partiach. Ponadto konektor Power Automate Translator i zestaw SDK Text Translator dla .Net, Python, Java i JS są teraz w wersji zapoznawczej, a wtyczka ACS Translator dla usługi Azure OpenAI jest w prywatnej wersji zapoznawczej.

Konektor Power Automate Translator umożliwia deweloperom łatwą w użyciu automatyzację przepływu pracy w celu tłumaczenia tekstu i dokumentów przechowywanych w wielu chmurach, lokalnie lub w magazynie lokalnym. Wtyczka pomoże użytkownikom usługi Azure OpenAI przetłumaczyć tekst źródłowy na dowolny z ponad 125 języków obsługiwanych przez Translator.

Dodatkowe zasoby:

Tagi:
 • AI

2.1.2. Odpowiedzialna operacjonalizacja generatywnej sztucznej inteligencji za pomocą usługi Azure Machine Learning

Azure Machine Learning radykalnie poprawia zdolność specjalistów ds. uczenia maszynowego do operacjonalizacji odpowiedzialnych rozwiązań generatywnej sztucznej inteligencji, umożliwiając ocenę na wszystkich etapach cyklu życia modelu. Aktualizacje Azure Machine Learning obejmują:

 • Funkcja Prompt Flow, która wkrótce pojawi się w wersji zapoznawczej, zapewni usprawnione środowisko do podpowiadania, oceny i dostrajania dużych modeli językowych. Użytkownicy mogą szybko tworzyć przepływy pracy z monitami, które łączą się z różnymi modelami językowymi i źródłami danych oraz oceniać jakość swoich przepływów pracy za pomocą pomiarów, takich jak "ugruntowanie", aby wybrać najlepszy monit dla danego przypadku użycia. Prompt flow integruje również Azure AI Content Safety, nową usługę Azure AI do moderowania zawartości, aby pomóc użytkownikom wykrywać i usuwać szkodliwe treści bezpośrednio w ich przepływie pracy. Dowiedz się więcej o usłudze prompt flow.
 • Obsługa modeli Foundation w wersji zapoznawczej zapewni natywne możliwości dostosowywania i wdrażania modeli Foundation z wielu repozytoriów open source przy użyciu składników i potoków Azure Machine Learning. Ta funkcja będzie wkrótce obsługiwać modele z usługi Azure OpenAI Service w celu dostrajania i tworzenia przepływów pracy z monitami za pośrednictwem Azure Machine Learning Studio. Dowiedz się więcej o obsłudze modeli Foundation.
 • Odpowiedzialna obsługa pulpitu nawigacyjnego AI dla danych tekstowych i graficznych, obecnie w wersji zapoznawczej, umożliwi użytkownikom ocenę dużych modeli zbudowanych z nieustrukturyzowanych danych na etapie tworzenia modelu, szkolenia i/lub oceny. Pomaga to użytkownikom zidentyfikować błędy modelu, kwestie uczciwości i wyjaśnienia modelu przed wdrożeniem modeli, w celu uzyskania bardziej wydajnych i uczciwych modeli widzenia komputerowego i przetwarzania języka naturalnego (NLP). Dowiedz się więcej o odpowiedzialnej obsłudze pulpitu nawigacyjnego AI.
 • Monitorowanie modelu, w wersji zapoznawczej, umożliwi użytkownikom śledzenie wydajności modelu w produkcji, otrzymywanie alertów na czas i analizowanie problemów w celu ciągłego uczenia się i ulepszania modelu. Dowiedz się więcej o monitorowaniu modeli.

Dodatkowe aktualizacje wspierające współpracę, zarządzanie i szybki rozwój na dużą skalę dla klientów korporacyjnych obejmują:

 • Zarządzany magazyn funkcji, obecnie w wersji zapoznawczej, uprości opracowywanie funkcji w celu usprawnienia cyklu życia uczenia maszynowego, pomagając użytkownikom szybciej eksperymentować i dostarczać modele, zwiększać niezawodność modeli i obniżać koszty operacyjne. Dowiedz się więcej o zarządzanym magazynie funkcji.
 • Konektor Microsoft Purview, obecnie w wersji zapoznawczej, umożliwi przedsiębiorstwom korzystanie z katalogu Purview jako centralnego magazynu metadanych dla zasobów uczenia maszynowego, umożliwiając inżynierom danych, analitykom danych i deweloperom aplikacji badanie pochodzenia i przekształceń danych szkoleniowych oraz przeprowadzanie analiz przyczyn źródłowych. Dowiedz się więcej o Microsoft Purview Connector.
 • Zarządzana izolacja sieci, obecnie w wersji zapoznawczej, usprawni złożone zadania, takie jak zarządzanie siecią wirtualną, prywatne połączenia punktów końcowych i ustawienia przychodzące / wychodzące, oszczędzając czas użytkowników i zapewniając bezpieczniejsze środowisko dla projektów uczenia maszynowego. Dowiedz się więcej o zarządzanej izolacji sieci.
 • Obsługa DataRobot 9.0, obecnie w wersji zapoznawczej, umożliwi użytkownikom walidację i dokumentowanie modeli w DataRobot oraz wdrażanie ze skalą i elastycznością Azure Machine Learning. DataRobot 9.0 jest również zintegrowany z usługą Azure OpenAI, umożliwiając generowanie kodu i konwersacyjne środowiska AI, aby pomóc użytkownikom interpretować wyniki modeli.
 • Rejestry usługi Azure Machine Learning, które są obecnie ogólnie dostępne, ułatwiają użytkownikom promowanie, udostępnianie i odnajdywanie artefaktów uczenia maszynowego, takich jak modele, potoki i środowiska, w wielu obszarach roboczych w organizacji w celu zapewnienia bardziej wydajnych operacji i współpracy między zespołami. Dowiedz się więcej o rejestrach usługi Azure Machine Learning.
 • Usługa Azure Container for PyTorch, która jest obecnie ogólnie dostępna, zapewnia użytkownikom wyselekcjonowane środowisko obejmujące najnowsze możliwości PyTorch 2.0 i oprogramowanie optymalizacyjne, takie jak DeepSpeed i ONNX Runtime, zaprojektowane z myślą o wydajnym uczeniu dużych modeli i wnioskowaniu. Dowiedz się więcej o usłudze Azure Container dla PyTorch.

Dodatkowe zasoby:

Tagi:
 • AI

2.2. Azure Data

2.2.1. Przedstawiamy nową platformę Microsoft Fabric, stworzoną z myślą o erze sztucznej inteligencji

Microsoft Fabric, obecnie w wersji zapoznawczej, zapewnia zintegrowane i uproszczone środowisko dla wszystkich obciążeń analitycznych i użytkowników na fundamencie danych klasy korporacyjnej. Łączy Power BI, Data Factory i następną generację Synapse w ujednoliconej ofercie oprogramowania jako usługi (SaaS), aby zapewnić klientom efektywne cenowo i łatwe w zarządzaniu nowoczesne rozwiązanie analityczne w erze sztucznej inteligencji. Fabric oferuje doświadczenia dla wszystkich obciążeń i specjalistów ds. danych w jednym miejscu - w tym integrację danych, inżynierię danych, hurtownie danych, naukę o danych, analitykę w czasie rzeczywistym, obserwowalność stosowaną i analitykę biznesową - aby zwiększyć produktywność jak nigdy dotąd.

Aby jeszcze bardziej umożliwić organizacjom przyspieszenie tworzenia wartości z ich danych, Microsoft integruje Copilot z Microsoft Fabric, wkrótce w wersji zapoznawczej, aby umożliwić korzystanie z języka naturalnego i środowiska czatu do generowania kodu i zapytań, tworzenia wtyczek AI przy użyciu niskiego / bez kodu środowiska, włączania niestandardowych pytań i odpowiedzi, dostosowywania semantyki i komponentów w ramach wtyczki oraz wdrażania w Microsoft Teams, Power BI i Internecie. Dzięki spostrzeżeniom opartym na sztucznej inteligencji klienci mogą skupić się na opowiadaniu właściwej historii danych i pozwolić Copilotowi wykonać ciężką pracę.

Dane organizacyjne są hostowane na ujednoliconym fundamencie firmy Microsoft, OneLake, który zapewnia jedno źródło prawdy i zmniejsza potrzebę wyodrębniania, przenoszenia lub replikowania danych, pomagając wyeliminować nieuczciwe rozrastanie się danych. Fabric umożliwia również trwałe zarządzanie danymi i pojedynczy model cenowy pojemności, który skaluje się wraz z rozwojem, i jest otwarty na każdej warstwie bez zastrzeżonych blokad. Głęboka integracja z Microsoft 365, Teams i środowiskiem AI Copilot przyspiesza i skaluje tworzenie wartości danych dla wszystkich. Od specjalistów ds. danych po nietechnicznych użytkowników biznesowych, Fabric oferuje środowiska dostosowane do ról, aby umożliwić wszystkim odblokowanie większej wartości z danych.

Dodatkowe zasoby:

Tagi:
 • AI

2.2.2. Aktualizacje Power BI zwiększające szybkość i produktywność w wersji zapoznawczej

Power BI ma kilka nowych aktualizacji, które umożliwią organizacjom natychmiastowe przekształcanie danych w spostrzeżenia dzięki wiodącej w branży platformie BI:

 • Copilot w Power BI, w wersji zapoznawczej, doda moc dużych modeli językowych do danych organizacji, aby pomóc szybciej odkrywać i udostępniać spostrzeżenia. Użytkownicy mogą tworzyć i dostosowywać raporty w ciągu kilku sekund, generować i edytować obliczenia DAX, tworzyć podsumowania narracyjne i zadawać pytania dotyczące ich danych, a wszystko to w języku konwersacyjnym. Dzięki możliwości łatwego dostosowywania tonu, zakresu i stylu narracji oraz płynnego dodawania ich do raportów, Power BI może również dostarczać wgląd w dane w sposób bardziej skuteczny dzięki łatwym do zrozumienia podsumowaniom tekstowym.
 • Power BI Direct Lake, w wersji zapoznawczej, to nowy tryb przechowywania w zbiorach danych Power BI, który pozwoli organizacjom odblokować ogromne ilości danych bez konieczności ich replikacji, poprzez bezpośredni wgląd w dane w jeziorze.
 • Power BI Desktop Developer Mode, w wersji zapoznawczej, umożliwi przepływy pracy skoncentrowane na programistach poprzez integrację Git dla zestawów danych i raportów Power BI.

Dodatkowe zasoby:

Tagi:
 • AI

2.2.3. Aktualizacje Azure Cosmos DB zwiększają produktywność deweloperów i optymalizują koszty

Azure Cosmos DB, bezserwerowa, rozproszona baza danych firmy Microsoft dla obciążeń NoSQL i relacyjnych, jest wiodącą bazą danych w chmurze dla generatywnych obciążeń AI - w tym ChatGPT - i nowoczesnego tworzenia aplikacji. Azure Cosmos DB wprowadza szereg nowych ulepszeń w celu optymalizacji kosztów, wydajności i produktywności programistów. Ulepszenia te demonstrują zaangażowanie firmy Microsoft w poprawę środowiska użytkownika dla twórców aplikacji i obejmują:

 • Burst capacity: Deweloperzy mogą osiągnąć lepszą wydajność i produktywność dzięki funkcji burst capacity, która umożliwia klientom wykorzystanie bezczynnej przepustowości bazy danych lub kontenera do obsługi skoków ruchu. Bazy danych korzystające ze standardowej przepustowości z włączoną funkcją burst capacity będą w stanie utrzymać wydajność podczas krótkich skoków, gdy żądania przekroczą limit przepustowości. Daje to klientom amortyzację w przypadku niedostatecznej aprowizacji i pozwala im doświadczyć mniejszej liczby żądań o ograniczonej szybkości. Aktualizacja jest ogólnie dostępna.
 • Hierarchiczne klucze partycji: Bardziej efektywne strategie partycjonowania i lepsza wydajność są możliwe dzięki hierarchicznym kluczom partycji, które umożliwiają użycie do trzech kluczy partycji zamiast jednego. Eliminuje to kompromisy w zakresie wydajności, z którymi często borykają się programiści, gdy muszą wybrać pojedynczy klucz partycji i umożliwia bardziej optymalną dystrybucję danych i wysoką skalowalność. Rozwiązanie to jest ogólnie dostępne.
 • Zmaterializowane widoki dla Azure Cosmos DB dla NoSQL: Dzięki Materialized Views, obecnie w wersji zapoznawczej, użytkownicy będą mogli tworzyć i utrzymywać dodatkowe widoki swoich danych w kontenerach, które są używane do obsługi zapytań, których obsługa za pomocą istniejącego kontenera byłaby zbyt kosztowna. Materialized Views mogą łatwo tworzyć i utrzymywać dane między dwoma kontenerami.
 • Azure Cosmos DB "Wszystkie wersje i usunięcia" - tryb podawania zmian: Deweloperzy będą mogli uzyskać pełny widok zmian w elementach występujących w ciągłym okresie przechowywania kopii zapasowych ich konta, oszczędzając czas i zmniejszając złożoność aplikacji. Ta funkcja jest w wersji zapoznawczej.
 • .NET i Java SDK Telemetria + App Insights: Monitorowanie aplikacji będzie łatwiejsze dzięki tej aktualizacji, która jest obecnie w wersji zapoznawczej. Zestawy Azure Cosmos DB .NET i Java SDK obsługują rozproszone śledzenie, aby pomóc deweloperom w łatwym monitorowaniu ich aplikacji i rozwiązywaniu problemów, poprawiając w ten sposób wydajność i produktywność deweloperów.

Dodatkowe zasoby:

Tagi:
 • AI

2.2.4. Azure SQL Database umożliwia użytkownikom tworzenie i szybkie skalowanie wielu aplikacji

Elastyczne pule Azure SQL Database Hyperscale wprowadzają model współdzielonych zasobów dla baz danych Hyperscale, obecnie w wersji zapoznawczej. Aktualizacja ta pomoże deweloperom tworzyć i zarządzać nowymi aplikacjami w chmurze oraz skalować wiele baz danych, które mają różne i nieprzewidywalne wymagania dotyczące użytkowania.

 • Każda elastyczna pula Hyperscale może pomieścić do 25 baz danych o łącznej pojemności do 100 TB.
 • Skalowanie zasobów obliczeniowych przydzielonych do elastycznej puli w górę lub w dół w przewidywalnym czasie, niezależnie od ilości przydzielonej pamięci masowej.
 • Umożliwienie szybkiego skalowania, poza zasobami obliczeniowymi przydzielonymi do puli elastycznej poprzez dodanie jednej lub więcej replik w skali odczytu.

Dodatkowe zasoby:

2.3. Infrastruktura Azure

2.3.1. Nowe funkcje usługi Azure Container Storage w wersji zapoznawczej

Microsoft Azure Container Storage, unikalna usługa zarządzania wolumenami zbudowana natywnie dla kontenerów, prezentuje podgląd nowych funkcji, które zwiększą wydajność, niezawodność i środowisko tworzenia kopii zapasowych obciążeń kontenerów. Aktualizacje obejmują:

 • Migawka woluminu pozwoli programistom uchwycić stan trwałych woluminów w danym momencie, umożliwiając im tworzenie kopii zapasowych danych przed zastosowaniem zmian.
 • Zwiększenie docelowej skalowalności Persistent Volumes pozwoli deweloperom na łatwe skalowanie pamięci masowej, umożliwiając im skupienie się na tworzeniu usług danych zamiast martwienia się o limity infrastruktury bazowej.

Dodatkowe zasoby:

2.3.2. Usługa zarządzana Microsoft Azure Monitor dla aktualizacji Prometheus

Prometheus, projekt open-source Cloud Native Computing Foundation, jest powszechnym standardem monitorowania konteneryzowanych obciążeń. Uruchamianie samodzielnie zarządzanego Prometheusa często sprawdza się dobrze w przypadku mniejszych wdrożeń, ale jest trudniejsze do skalowania w przypadku obciążeń korporacyjnych.

W pełni zarządzana usługa Prometheus z Azure Monitor, która jest teraz ogólnie dostępna, zapewnia to, co klienci lubią w ekosystemie open source, jednocześnie automatyzując złożone zadania, takie jak skalowanie, wysoka dostępność i długoterminowe przechowywanie danych. Klienci mogą korzystać z niej samodzielnie z poziomu usługi Azure Monitor lub w połączeniu z analizą kontenerów usługi Azure Monitor i usługą Azure Managed Grafana.

Managed Prometheus on Azure Arc-enabled Kubernetes, w wersji zapoznawczej, zapewni użytkownikom dostęp do pełnego zakresu korzyści, jakie oferuje zarządzany Prometheus w klastrze Kubernetes z obsługą Azure Arc.

Dodatkowe zasoby:

2.3.3. Nowa funkcja w Microsoft Cost Management pozwala użytkownikom zrozumieć koszty chmury, wkrótce w wersji zapoznawczej

Microsoft Cost Management uruchamia nowe środowisko, które wykorzystuje możliwości sztucznej inteligencji nowej generacji, aby zapewnić klientom Microsoft Cloud łatwy sposób na zrozumienie, analizowanie i zarządzanie kosztami i rachunkami w chmurze. Klienci mogą korzystać z podpowiedzi dla żądań, takich jak "Podsumuj moją fakturę", "Rozbij moje koszty", "Dlaczego mój rachunek wzrósł?" lub "Jak mogę obniżyć moje koszty?", aby uzyskać szybkie analizy, spostrzeżenia i rekomendacje, a także wskazówki dotyczące dalszej optymalizacji i rozwoju poprzez integrację z innymi usługami. Usługa Microsoft Cost Management będzie wkrótce dostępna w wersji zapoznawczej w witrynie Azure Portal.

Dodatkowe zasoby:

Tagi:
 • AI

2.4. Poufne przetwarzanie Azure

2.4.1. Nowe poufne maszyny wirtualne oparte na Intel Trust Domain Extensions w wersji zapoznawczej

Poufne maszyny wirtualne z serii DCesv5 i ECesv5, oparte na procesorach Intel Xeon™ czwartej generacji z technologią TDX, są obecnie w wersji zapoznawczej. Te maszyny wirtualne umożliwią klientom platformy Azure migrację najbardziej wrażliwych obciążeń na platformę Azure przy minimalnym wpływie na wydajność i bez zmian w kodzie.

Te poufne maszyny wirtualne zostały zaprojektowane tak, aby oferować sprzętowe zaufane środowisko wykonawcze (TEE), które wzmacnia zabezpieczenia gościa, aby uniemożliwić hiperwizorowi i innemu kodowi zarządzania hostem dostęp do pamięci i stanu maszyny wirtualnej, pomagając zapobiegać dostępowi operatora chmury. Klienci z branż podlegających regulacjom, takich jak bankowość, opieka zdrowotna i sektor publiczny, mogą łatwo migrować swoje starsze obciążenia ze środowisk lokalnych do tych poufnych maszyn wirtualnych.

Te maszyny wirtualne obejmują atestację gościa, która może być wykorzystana do zapewnienia, że maszyna wirtualna uruchomi się tylko wtedy, gdy platforma zweryfikuje, że środowisko hosta maszyny wirtualnej jest połączone łańcuchem ze sprzętowym korzeniem zaufania Intela i spełnione są niestandardowe zasady bezpiecznego uwalniania kluczy. Ponadto klienci mogą inicjować żądania atestacji wewnątrz tych poufnych maszyn wirtualnych, aby wykazać, że maszyny wirtualne działają na węzłach zasilanych przez firmę Intel z włączoną funkcją TDX.

Dodatkowe zasoby:

2.4.2. Obsługa systemu Red Hat Enterprise Linux dla poufnych maszyn wirtualnych opartych na platformie Azure AMD

Klienci platformy Azure mogą teraz określić obraz Red Hat Enterprise Linux (RHEL) 9.2 Tech Preview jako system operacyjny gościa (OS) dla swoich poufnych maszyn wirtualnych (VM) opartych na technologii AMD. Może to pomóc w zapewnieniu, że wszelkie poufne dane przetwarzane przez system operacyjny gościa RHEL są chronione podczas używania w pamięci. Poufne maszyny wirtualne oparte na platformie Azure AMD mogą zapewnić silną, wymuszoną sprzętowo granicę, która pomaga chronić system operacyjny gościa przed dostępem operatora hosta i innych dzierżawców platformy Azure. Te maszyny wirtualne zostały zaprojektowane w celu zapewnienia, że dane używane w pamięci są chronione przed nieautoryzowanymi użytkownikami przy użyciu kluczy szyfrowania generowanych przez podstawowy chipset i niedostępnych dla operatorów platformy Azure. Aktualizacja jest już ogólnie dostępna.

Dodatkowe zasoby:

2.4.3. Kontenery poufne w Azure Container Instances są już ogólnie dostępne

Poufne kontenery w Azure Container Instances (ACI), obecnie ogólnie dostępne, to pierwsza w branży bezserwerowa poufna platforma obliczeniowa. Umożliwia ona szybkie i łatwe wdrażanie kontenerów natywnie na platformie Azure oraz możliwość ochrony danych i kodu używanego w pamięci dzięki procesorom AMD EPYC™ z funkcjami poufnych obliczeń.

Kontenery mogą być grupowane w celu uruchomienia w sprzętowym i poświadczonym środowisku Trusted Execution Environment (TEE) bez konieczności przyjmowania specjalistycznego modelu programowania i bez narzutów związanych z zarządzaniem infrastrukturą. Oferta ta obejmuje pełne poświadczenie gościa, które odzwierciedla pomiary kryptograficzne wszystkich komponentów sprzętowych i programowych działających w ramach Trusted Computing Base (TCB), narzędzia do generowania zasad, które będą egzekwowane w TEE oraz kontener sidecar o otwartym kodzie źródłowym dla każdej grupy kontenerów w celu obsługi bezpiecznego uwalniania kluczy i szyfrowanych systemów plików.

Dodatkowe zasoby:

2.4.4. Nowe opcje poufnych maszyn wirtualnych opartych na AMD dla usług Azure w wersji zapoznawczej

Dwie nowe opcje poufnych maszyn wirtualnych (VM) opartych na technologii AMD na platformie Azure, obecnie w wersji zapoznawczej, obejmują:

Opcja poufnej maszyny wirtualnej dla Azure Data Explorer: Klienci, którzy muszą analizować wrażliwe dane dotyczące aktywności, będą mogli to robić, uruchamiając Azure Data Explorer (ADX) na poufnej maszynie wirtualnej opartej na technologii AMD. Zapewnia to niezrównaną wydajność interaktywnej analizy i moc strumieni danych w czasie rzeczywistym o niskim opóźnieniu. Uruchomienie klastra ADX klienta na poufnych maszynach wirtualnych Azure umożliwia klientom ADX pewną analizę wrażliwych danych, danych transakcji finansowych, działań związanych ze zdrowiem, krytycznych zdarzeń biznesowych i innych wrażliwych danych ze znacznikami czasu na platformie Azure.

Opcja poufnych maszyn wirtualnych dla Azure Databricks: Klienci, którzy chcą lepiej zapewnić prywatność informacji osobistych lub innych poufnych danych podczas analizowania tych danych w Azure Databricks, będą mogli to zrobić, określając poufne maszyny wirtualne oparte na AMD podczas tworzenia klastra Azure Databricks. Uruchamianie klastra Azure Databricks klienta na poufnych maszynach wirtualnych Azure umożliwia klientom Azure Databricks bezpieczne analizowanie poufnych danych na platformie Azure.

Dodatkowe zasoby:

2.4.5. Kontenery poufne w usłudze Azure Kubernetes w wersji zapoznawczej

Poufne kontenery w usłudze Azure Kubernetes Service (AKS), pierwszej ofercie, która umożliwi zespołom uruchamianie standardowych niezmodyfikowanych kontenerów, dostosowanych do projektu open-source Kata Confidential Containers, w celu osiągnięcia zerowego zaufania operatorów wdrożeń z AKS, jest teraz w wersji zapoznawczej.

Kontenery te mogą być zintegrowane z typowymi usługami używanymi przez aplikacje działające na AKS do monitorowania, rejestrowania itp. w zaufanym środowisku wykonawczym (TEE), przy czym każdej kapsule przypisano własny klucz szyfrowania pamięci, zapewniający sprzętową ochronę poufności i integralności, podkreślając nacisk firmy Microsoft na gotowość przedsiębiorstwa do obsługi tych obciążeń.

Dodatkowe zasoby:

2.5. Narzędzia deweloperskie i DevOps

2.5.1. Środowiska wdrażania Azure są teraz ogólnie dostępne

Azure Deployment Environments, obecnie ogólnie dostępne, umożliwiają deweloperom korzystanie z usługi do samodzielnego wdrażania potrzebnych środowisk na żądanie przy użyciu szablonów infrastruktury jako kodu. Aktualizacja obejmuje teraz wyspecjalizowany portal, który zapewnia deweloperom przejrzysty, łatwy interfejs do tworzenia środowisk i zarządzania nimi. Deweloperzy mogą również używać tego portalu do przeglądania, zarządzania i uruchamiania środowisk deweloperskich z Microsoft Dev Box.

Ponadto zespoły deweloperów mogą wybierać między tworzeniem szablonów infrastruktury jako kodu jako plików Terraform lub Azure Resource Management. Obsługa Terraform zostanie uruchomiona w wersji zapoznawczej, a klienci mogą zarejestrować się w celu uzyskania wczesnego dostępu w Microsoft Build.

Dodatkowe zasoby:

2.5.2. Microsoft Dev Box wprowadza kilka nowych funkcji zwiększających doświadczenie i produktywność deweloperów

Microsoft Dev Box, który będzie ogólnie dostępny w lipcu, wprowadza kilka nowych funkcji w celu ulepszenia środowiska deweloperskiego i zwiększenia produktywności:

 • Nowe początkowe obrazy dla deweloperów w witrynie Azure Marketplace, aby zapewnić zespołom deweloperów gotowe do użycia obrazy, które można dalej dostosowywać do konkretnych potrzeb zespołu deweloperów. Obrazy te są ogólnie dostępne.
 • Deweloperzy mogą teraz wyświetlać, zarządzać i uruchamiać skrzynki deweloperskie dla wszystkich swoich projektów z poziomu wyspecjalizowanego portalu dla deweloperów. Deweloperzy mogą również używać tego portalu do zarządzania środowiskami w Azure Deployment Environments. Ta funkcja jest ogólnie dostępna.
 • Zespoły deweloperów będą mogły dalej dostosowywać swoje skrzynki deweloperskie za pomocą plików konfiguracji jako kodu w kontroli źródła git, aby dostosować obrazy bazowe z IT bez potrzeby wsparcia ze strony administratorów. Ta funkcja jest w wersji zapoznawczej.

Visual Studio wprowadza również funkcje i integracje, aby przyspieszyć konfigurację i podnieść wydajność Dev Box dla swoich użytkowników. Zespoły programistów mogą teraz korzystać z włączenia pamięci podręcznej Visual Studio do obrazów Dev Box, pojedynczego logowania w Dev Box i Visual Studio, lepszej wydajności w połączeniach Remote Desktop Protocol (RDP) i obsługi przechowywania ustawień plików JSON. Wiele z tych funkcji jest dostępnych już dziś, podczas gdy inne są w wersji zapoznawczej.

Deweloperzy mogą również korzystać z nowych funkcji systemu Windows skoncentrowanych na deweloperach, aby poprawić środowisko deweloperskie w Dev Box, w tym Dev Home, Dev Drive i Winget Configuration. Funkcje te są w wersji zapoznawczej.

Dodatkowe zasoby:

2.5.3. GitHub Advanced Security for Azure DevOps jest teraz w wersji zapoznawczej

GitHub Advanced Security for Azure DevOps jest obecnie w wersji zapoznawczej i natywnie osadza zautomatyzowane kontrole bezpieczeństwa na platformie Azure DevOps, umożliwiając programistom zabezpieczanie kodu, sekretów i łańcucha dostaw bez opuszczania przepływu pracy:

 • Skanowanie kodu, obsługiwane przez CodeQL, lokalizuje luki w kodzie źródłowym i zapewnia wskazówki dotyczące ich usuwania.
 • Skanowanie sekretów, które identyfikuje sekrety o wysokim poziomie zaufania i blokuje deweloperom możliwość umieszczania sekretów w repozytoriach kodu.
 • Skanowanie zależności, które wykrywa luki w zależnościach open source i automatyzuje alerty aktualizacji dla programistów.

Możliwości te pomogą programistom wdrożyć zabezpieczenia na wcześniejszym etapie cyklu rozwoju oprogramowania, aby znaleźć i naprawić błędy bezpieczeństwa przed wdrożeniem kodu do produkcji.

Dodatkowe zasoby:

2.5.4. Nowe możliwości usługi Azure API Management

Azure API Management to hybrydowa, wielochmurowa platforma do zarządzania interfejsami programowania aplikacji (API) we wszystkich środowiskach. Rozwiązanie zostało zaktualizowane o kilka nowych funkcji, w tym:

 • Azure API Center: Nowa usługa, która umożliwi organizacjom centralizację i zarządzanie portfolio interfejsów API, niezależnie od ich typu, cyklu życia czy lokalizacji wdrożenia. Ta aktualizacja jest w wersji zapoznawczej. Dowiedz się więcej o aktualizacjach usługi Azure API Center.
 • WebSocket API passthrough: Umożliwia użytkownikom zarządzanie, ochronę, obserwowanie i eksponowanie interfejsów API WebSocket działających w środowiskach kontenerowych za pomocą samoobsługowego kontenera bramy API Management. Ta funkcja jest już ogólnie dostępna. Dowiedz się więcej o WebSocket API passthrough.
 • Samoobsługowa brama obsługuje tokeny Azure Active Directory (Azure AD): Użytkownicy będą mogli zabezpieczyć komunikację między samodzielnie hostowaną bramą a platformą Azure w celu pobrania konfiguracji przy użyciu tokenów Azure AD. Pozwala to klientom uniknąć ręcznego odświeżania tokenu bramy, który wygasa co 30 dni. Ta aktualizacja jest ogólnie dostępna.

Dodatkowe zasoby:

2.5.5. Automatyzacja połączeń z Azure Communication Services już wkrótce

Nowy zestaw interfejsów programowania aplikacji (API), ogólnie dostępny w przyszłym miesiącu, pomoże deweloperom tworzyć oparte na serwerze, inteligentne przepływy pracy połączeń w swoich aplikacjach i uprości dostarczanie spersonalizowanego zaangażowania klientów dzięki dodatkowym możliwościom AI z Azure Cognitive Services.

Interoperacyjność automatyzacji połączeń z usługą Microsoft Teams będzie dostępna w wersji zapoznawczej w przyszłym miesiącu dla firm, które chcą połączyć ekspertów korzystających z usługi Teams z istniejącymi połączeniami obsługi klienta. Od codziennych rezerwacji spotkań i aktualizacji zamówień po złożone kontakty z klientami w zakresie marketingu i obsługi klienta, automatyzacja połączeń za pomocą Azure Communication Services zmienia krajobraz zaangażowania klientów.

Dodatkowe zasoby:

Tagi:
 • AI

2.5.6. Aktualizacje Azure Event Grid już w wersji zapoznawczej

Nowa aktualizacja Azure Event Grid umożliwi wykorzystanie protokołu HTTP do dostarczania dyskretnych zdarzeń w trybie "pull", aby zapewnić bardziej elastyczne wzorce konsumpcji na dużą skalę. Usługa Azure Event Grid była wcześniej używana wyłącznie do "wypychania" danych opartych na zdarzeniach HTTP między aplikacjami w celu obsługi scenariuszy o wysokiej przepustowości.

Dodatkowo, Event Grid umożliwi również publikowanie-subskrybowanie za pośrednictwem protokołu MQTT, umożliwiając dwukierunkową komunikację na dużą skalę między urządzeniami Internetu rzeczy (IoT) a usługami opartymi na chmurze. Pozwala to na komunikację jeden-do-wielu, wiele-do-jednego i jeden-do-jednego między klientami MQTT. Na przykład pojazdy mogą publikować dane o lokalizacji, które mogą być wysyłane do usługi mapowania floty, która subskrybuje te dane. Pojazdy mogą również otrzymywać aktualizacje z usługi mapowania, subskrybując alerty (na przykład dotyczące wypadków lub prac budowlanych) w ich okolicy.

Event Grid umożliwia również kierowanie danych MQTT do innych usług Azure i usług innych firm w celu dalszej analizy i przechowywania danych. Aktualizacje te są obecnie w wersji zapoznawczej.

Dodatkowe zasoby:

2.5.7. Azure Linux jako system operacyjny hosta kontenerów dla usługi Azure Kubernetes jest już ogólnie dostępny

Azure Linux jako system operacyjny hosta kontenerów (OS) dla usługi Azure Kubernetes Service (AKS) jest teraz ogólnie dostępny. Azure Linux to dystrybucja Linuksa firmy Microsoft CBL-Mariner obsługiwana jako system operacyjny hosta kontenerów dla AKS.

Użytkownicy mogą teraz wdrożyć system Azure Linux jako system operacyjny hosta puli węzłów w klastrze AKS i tworzyć aplikacje na preferowanym kontenerze. System Azure Linux jest już wykorzystywany produkcyjnie w usługach takich jakXbox, Playfab,Minecrafti ponad 100 usługach platformy Azure. Dzisiaj Microsoft rozszerzy wykorzystanie hosta kontenera AKS na wszystkich klientów AKS. Azure Linux jako system operacyjny hosta AKS zapewnia lepszą wydajność, może zwiększyć poziom bezpieczeństwa aplikacji działających w klastrach AKS i został zoptymalizowany do działania na platformie Azure. Azure Linux jako system operacyjny hosta kontenera jest zoptymalizowany pod kątem AKS, ma mniejszy rozmiar obrazu, aby zapewnić mniejszą powierzchnię ataku i opiera się na tym samym łańcuchu dostaw oprogramowania, z którego korzystają wewnętrzne zespoły inżynierów i usługi firmy Microsoft.

Ponadto, AKS na Azure Stack HCI i AKS na Windows Server posiadają tego samego hosta kontenera, zapewniając spójność i uproszczone zarządzanie w chmurze i na brzegu sieci.

Dodatkowe zasoby:

2.5.8. Azure Container Apps wprowadza nowe funkcje zwiększające produktywność deweloperów

Azure Container Apps to w pełni zarządzana platforma aplikacji oparta na Kubernetes do tworzenia nowoczesnych aplikacji, które są bezserwerowe, a także wzorowane na wzorcu architektury mikrousług. Zadania Azure Container Apps, obecnie w wersji zapoznawczej, będą hermetyzować wszystko, co jest potrzebne do uruchamiania zadań ad hoc asynchronicznie i wykonywania ich do końca, takich jak przetwarzanie danych, migracje danych, powtarzające się zadania, takie jak codzienny przegląd sprzedaży itp. Zadania mogą być zaplanowane, sterowane zdarzeniami lub uruchamiane na żądanie.

Te nowe możliwości w Azure Container Apps umożliwią również równoległe uruchamianie mniejszych plików wykonywalnych w ramach złożonych zadań, ułatwiając uruchamianie nienadzorowanych zadań wsadowych wraz z podstawową logiką biznesową. Trzy typy zadań, które można aprowizować w Azure Container Apps, obejmują:

 • Zadania na żądanie: Wywołania API jednego celu, które są sterowane przez użytkownika lub kod.
 • Zaplanowane zadania: Długotrwałe zadania, które są uruchamiane i kończone na podstawie harmonogramu.
 • Zadania sterowane zdarzeniami: Zadania wymagające dużej ilości zasobów wyzwalane przez zdarzenia mogą być teraz optymalizowane pod kątem potencjalnych oszczędności dzięki zoptymalizowanemu udostępnianiu instancji przy użyciu skalerów Kubernetes Event Driven Autoscaler (KEDA).

Dodatkowe zasoby:

2.5.9. Azure Functions wprowadza nową opcję hostingu do tworzenia bezserwerowych, natywnych dla chmury aplikacji

Aktualizacje Azure Functions, bezserwerowego rozwiązania, które pozwala użytkownikom pisać mniej kodu, utrzymywać mniej infrastruktury i oszczędzać na kosztach, są teraz w wersji zapoznawczej i obejmują możliwość:

 • Wdrażaj konteneryzowane funkcje Azure Functions w środowisku Azure Container Apps, aby szybko tworzyć natywne dla chmury aplikacje sterowane zdarzeniami, wykorzystując wbudowane integracje Dapr dla rozproszonych aplikacji bezserwerowych opartych na mikrousługach.
 • Zmaksymalizuj szybkość pracy deweloperów za pomocą zintegrowanego modelu programowania Azure Functions, pisz kod przy użyciu preferowanego języka programowania lub frameworka obsługiwanego przez Azure Functions i uzyskaj wbudowane integracje usług z wyzwalaczami i powiązaniami, aby uzyskać pierwszorzędne, oparte na zdarzeniach środowisko natywne dla chmury.
 • Uruchamiaj usługi Azure Functions wraz z innymi mikrousługami, interfejsami API, witrynami internetowymi, przepływami pracy lub dowolnymi aplikacjami kontenerowymi przy użyciu środowiska Azure Container Apps stworzonego z myślą o niezawodnym skalowaniu bezserwerowym, mikrousługach i w pełni zarządzanej infrastrukturze.

Dodatkowe zasoby:

2.5.10. Usługa Azure Kubernetes otrzymuje wiele aktualizacji

Nowe możliwości związane z usługą Azure Kubernetes Service (AKS) pomagają przyspieszyć tworzenie aplikacji, poprawić bezpieczeństwo, zapewnić lepsze zarządzanie kosztami i zaoferować opcję długoterminowej pomocy technicznej. Aktualizacje te obejmują:

 • Długoterminowe wsparcie jest już ogólnie dostępne, począwszy od wersji Kubernetes 1.27. Po włączeniu, zapewnia to dwuletni okres wsparcia dla konkretnej wersji Kubernetes. Kubernetes dostarcza nowe wersje co trzy do czterech miesięcy, aby nadążyć za tempem innowacji w świecie natywnym dla chmury. Aby zapewnić przedsiębiorstwom większą kontrolę nad ich środowiskiem, długoterminowe wsparcie dla Kubernetes umożliwia klientom pozostanie na tej samej wersji przez dwa lata - dwa razy dłużej niż jest to możliwe obecnie. Jest to długo oczekiwana zmiana w natywnej dla chmury społeczności open source dla klientów, którzy potrzebują dodatkowej opcji dłuższego okresu aktualizacji z ciągłym wsparciem i aktualizacjami zabezpieczeń.
 • Transactable Kubernetes Apps, obecnie ogólnie dostępne, umożliwiają klientom AKS eksplorowanie żywego ekosystemu rozwiązań Kubernetes gotowych do użycia przez pierwsze i zewnętrzne firmy z Azure Marketplace, a także ich zakup i bezpieczne wdrożenie w AKS za pomocą łatwych wdrożeń typu "click-through". Wygodnie zintegrowane z rozliczeniami platformy Azure, rozwiązania te są gotowe do użycia, wykorzystując wszystkie korzyści płynące z działania na platformie natywnej dla chmury, takiej jak AKS.
 • Poufne kontenery w AKS, obecnie w wersji zapoznawczej, to oferta pierwszej firmy, która pozwoli zespołom na uruchamianie standardowych niezmodyfikowanych kontenerów, dostosowanych do projektu open-source Kata Confidential Containers, w celu osiągnięcia zerowego zaufania operatorów wdrożeń z AKS. Kontenery te można zintegrować z typowymi usługami używanymi przez aplikacje działające w AKS do monitorowania, rejestrowania itp. w zaufanym środowisku wykonawczym (TEE), przy czym każdej kapsule przypisano własny klucz szyfrowania pamięci, zapewniający sprzętową ochronę poufności i integralności, podkreślając nacisk firmy Microsoft na gotowość przedsiębiorstwa do obsługi tych obciążeń. Dowiedz się więcej o poufnych kontenerach w AKS.
 • Aktualizacja dla wielu klastrów w usłudze Azure Kubernetes Fleet Manager (Fleet), w wersji zapoznawczej, umożliwi tworzenie scenariuszy dla wielu klastrów i na dużą skalę dla klastrów AKS. Nowa funkcja aktualizacji dla wielu klastrów daje zespołom możliwość orkiestracji planowanych aktualizacji w wielu klastrach w celu zapewnienia spójnego środowiska.

Dodatkowe zasoby:

Mężczyzna siedzi przy biurku z komputerem, obraz jest na niebieskim i fioletowym tle

3. Społeczność deweloperów 3.1. Społeczność deweloperów

3.1.1. Szkolenia i dokumentacja AI są już dostępne na Microsoft Learn

Microsoft uruchamia różnorodne szkolenia i dokumentację na platformie Microsoft Learn, aby pomóc ludziom wykorzystać moc sztucznej inteligencji.

Nowo opublikowane treści pomagają specjalistom technologicznym budować wiedzę i zdobywać nowe umiejętności w zakresie najnowszych innowacji AI, w tym jak:

 • Użyj usługi Azure OpenAI, aby podsumować tekst, uzyskać sugestie dotyczące kodu i wygenerować obrazy dla witryny internetowej.
 • Dodaj inteligencję do aplikacji - i znajdź szczegółowe informacje - tworząc dostosowane modele AI w Power Apps.
 • Użyj Power Virtual Agents do tworzenia adaptowalnych chatbotów wykorzystujących sztuczną inteligencję.
 • Sugestie dotyczące kodu z GitHub Copilot, aby przenieść projekty na wyższy poziom.

Ta nowa zawartość jest dostępna w wielu ofertach szkoleniowych, w tym w szkoleniach prowadzonych przez instruktorów, samodzielnych ścieżkach edukacyjnych, grach w chmurze, pokazach, wydarzeniach osobistych i wirtualnych oraz inicjatywach edukacyjnych prowadzonych przez społeczność.

Dodatkowe zasoby:

Tagi:
 • AI

3.1.2. Microsoft uruchamia AI Assist dla Microsoft Q&A

Microsoft Q&A Assist wykorzystuje moc sztucznej inteligencji, aby szybciej niż kiedykolwiek uzyskać właściwe odpowiedzi na pytania techniczne. Osadzenie sztucznej inteligencji w Microsoft Q&A może pomóc społeczności uczyć się bardziej efektywnie z różnych perspektyw, korzystając z obszernych zasobów i szkoleń dostępnych w Microsoft Learn.

Te nowe funkcje oparte na sztucznej inteligencji, obecnie w wersji zapoznawczej w Microsoft Q&A, pomogą użytkownikom:

 • Uzyskaj pomoc w zadawaniu właściwych pytań: Nowe funkcje pomagają użytkownikom w pisaniu kompletnych i jasnych pytań, aby szybko uzyskać konkretne informacje. Wpisz pytanie, poproś o pomoc i otrzymaj sugestie oparte na sztucznej inteligencji, które mogą poprawić pytanie, takie jak wyjaśnienie sformułowań i uwzględnienie informacji potrzebnych do szybkiej i dokładnej odpowiedzi.
 • Szybkie znajdowanie istniejących odpowiedzi na podobne pytania: Sztuczna inteligencja pomaga w wykrywaniu zduplikowanych pytań. Po napisaniu pytania nowe funkcje pomogą wyszukać podobne, wcześniej zadane pytania, z pełnymi odpowiedziami zawartymi w Microsoft Q&A.
 • Poproś o odpowiedź wygenerowaną przez sztuczną inteligencję: Microsoft Q&A może używać sztucznej inteligencji do pobierania z wielu źródeł Microsoft Learn. Podczas gdy złożone pytania mogą wymagać odpowiedzi od osób z wiedzą specjalistyczną, na wiele pytań można odpowiedzieć natychmiast przy użyciu sztucznej inteligencji. Cytaty i źródła są dostarczane, gdy sztuczna inteligencja pomogła w odpowiedzi na pytanie.

Dodatkowe zasoby:

Tagi:
 • AI

3.1.3. Aktualizacje Semantic Kernel, frameworka open-source do tworzenia aplikacji AI

Dzięki Semantic Kernel, frameworkowi open-source do tworzenia aplikacji AI, deweloperzy mogą wykorzystywać najnowocześniejsze modele AI wraz z umiejętnościami, danymi i logiką, aby dodać inteligencję do swoich aplikacji. Aby zademonstrować moc i wszechstronność Semantic Kernel SDK, Microsoft uruchomił aplikację startową Copilot Chat o otwartym kodzie źródłowym, gotowe rozwiązanie, które pozwala programistom dodawać interfejsy konwersacyjne do ich aplikacji biznesowych, które wykorzystują Memories (do wstrzykiwania kontekstu biznesowego do podpowiedzi AI) i Planner (umożliwiając AI "poszukiwanie celu").

Deweloperzy mogą korzystać z aplikacji startowej Copilot Chat, aby usprawnić obsługę klienta, sprzedaż, marketing, edukację i inne rozwiązania dzięki mocy sztucznej inteligencji. Semantic Kernel SDK obsługuje teraz zarówno wersje C#, jak i Python i jest ogólnie dostępny. Inne funkcje obejmują:

 • Semantic Kernel oferuje elastyczne i wydajne środowisko uruchomieniowe, które upraszcza proces programowania i zmniejsza potrzebę ręcznego kodowania, umożliwiając programistom skupienie się na dostarczaniu wartości swoim klientom i użytkownikom.
 • Semantic Kernel jest również dostępny do łatwego wdrożenia na platformie Azure za pomocą dostarczonych skryptów szablonów wdrażania. Oznacza to, że deweloperzy mogą szybko skonfigurować własną instancję Semantic Kernel opartą na chmurze przy minimalnej konfiguracji i kłopotach. Skrypty automatyzują proces wdrażania i pomagają zapewnić prawidłowe udostępnianie niezbędnych zasobów.
 • Semantic Kernel wydał wersję preview swojego rozszerzenia VS Code, które zapewni narzędzia do tworzenia, edycji i debugowania wtyczek AI. Rozszerzenie VS Code umożliwia programistom pisanie i testowanie funkcji AI, których mogą używać w swoich aplikacjach.

Dodatkowe zasoby:

Tagi:
 • AI
Kobieta siedzi trzymając rysik w jednej ręce i tablet na kolanach, obraz jest na niebieskim i fioletowym tle

4. Krawędź 4.1. Edge

4.1.1. Microsoft 365 Copilot już wkrótce w Microsoft Edge

Microsoft 365 Copilot, obecnie w prywatnej wersji zapoznawczej, będzie natywnie zintegrowany z Microsoft Edge, przeglądarką internetową opartą na sztucznej inteligencji. Microsoft 365 Copilot zapewni potężne możliwości oparte na pracy, aby odpowiadać na pytania, wykonywać zadania i nie tylko na pasku bocznym Edge.

Microsoft 365 Copilot będzie oferować nowe możliwości, które łączą moc dużych modeli językowych (LLM) z danymi w Microsoft Graph i aplikacjach Microsoft 365. Na przykład użytkownicy mogą wpisywać zapytania w języku naturalnym, takie jak "Powiedz mojemu zespołowi, jak zaktualizowaliśmy dziś strategię produktu", a Microsoft 365 Copilot wygeneruje aktualizację statusu na podstawie porannych spotkań, wiadomości e-mail i wątków czatu. W połączeniu z Edge, Microsoft 365 Copilot staje się jeszcze bardziej intuicyjny, śledząc kontekst tego, co użytkownicy przeglądają w przeglądarce, aby zapewnić lepsze odpowiedzi. Na przykład, patrząc na plik udostępniony przez współpracownika, użytkownik może po prostu zapytać: "Jakie są kluczowe wnioski z tego dokumentu?".

Microsoft 365 Copilot był wcześniej zapowiadany jako dostępny z Microsoft Teams, Microsoft365.com i Bing po zalogowaniu się na konto służbowe. Wraz z dodaniem Edge, Microsoft pozostaje zaangażowany w dostarczanie tych możliwości w sposób, który spełnia istniejące zobowiązania dotyczące bezpieczeństwa danych i prywatności w przedsiębiorstwie. Użytkownicy muszą być zalogowani na swoje konto Azure Active Directory (Azure AD), aby korzystać z Microsoft 365 Copilot.

Dodatkowe zasoby:

Tagi:
 • AI

4.1.2. Microsoft Edge dla firm w wersji zapoznawczej

Microsoft Edge ewoluuje w dedykowane środowisko pracy z własnymi elementami wizualnymi, w tym zaktualizowaną ikoną, nazwą organizacji i innymi wskazówkami. To nowe środowisko, nazwane Microsoft Edge for Business, będzie miało bogaty zestaw kontroli korporacyjnych, zabezpieczeń i funkcji zwiększających produktywność. Microsoft Edge for Business, obecnie w wersji zapoznawczej, został stworzony, aby pomóc zaspokoić zmieniające się potrzeby firm i krajobraz bezpieczeństwa. Microsoft Edge for Business ma być standardowym środowiskiem przeglądarki dla organizacji korzystających z logowania Azure Active Directory (Azure AD).

Praca hybrydowa wymaga nowego modelu przeglądarki, który zwiększa prywatność użytkownika przy jednoczesnym zachowaniu kluczowych kontroli klasy korporacyjnej ustawionych na poziomie organizacyjnym. Microsoft Edge for Business zaspokaja potrzeby zarówno użytkowników, jak i specjalistów IT jako przeglądarka, która automatycznie oddziela przeglądanie służbowe i osobiste w dedykowanych oknach przeglądarki z własnymi oddzielnymi pamięciami podręcznymi i lokalizacjami przechowywania.

Dla działu IT to nowe, dedykowane środowisko Edge może zmniejszyć powierzchnię cyberataków, zwiększając poziom bezpieczeństwa organizacji, ponieważ oferuje możliwość usprawnienia do jednej przeglądarki dla wszystkich przypadków użycia. Dział IT zachowuje kontrolę nad stanem bezpieczeństwa i zgodności Edge, zarówno w pracy, jak i w życiu prywatnym. W międzyczasie, gdy użytkownicy oddzielają swoje treści od okien osobistych, dane osobiste można wykluczyć z synchronizacji w przedsiębiorstwie, zapewniając użytkownikom prywatność, której chcą.

Dodatkowe zasoby:

4.1.3. Nowa usługa zarządzania Microsoft Edge oferuje dedykowane, uproszczone zarządzanie przeglądarką

Nowa usługa zarządzania Microsoft Edge w centrum administracyjnym Microsoft 365 zapewnia administratorom IT dedykowaną, uproszczoną i łatwą alternatywę do zarządzania przeglądarką i rozszerzeniami. Narzędzie to było od dawna wymagane przez administratorów IT w celu uproszczenia zarządzania przeglądarką i będzie dostępne w wersji zapoznawczej w ciągu najbliższych kilku miesięcy. Zaprojektowane dla Microsoft Edge for Business, umożliwia administratorom IT zarządzanie przeglądarką dla ich organizacji za pomocą uproszczonego, intuicyjnego interfejsu użytkownika i bez złożoności konfiguracji wartości JSON. Narzędzie to jest kolejną opcją zarządzania Edge, która działa obok Microsoft Intune i innych głównych rozwiązań dla punktów końcowych. Jest to świetna opcja dla klientów, którzy nie mają dedykowanych zasobów IT lub firm różnej wielkości poszukujących alternatywnego narzędzia zapewniającego ten sam poziom kontroli.

Administratorzy globalni i administratorzy Edge mogą łatwo tworzyć nowe zasady, modyfikować istniejące zasady i usuwać zasady, których już nie potrzebują. W zakładce Rozszerzenia administratorzy mogą uzyskać dostęp do dodatków Edge, aby zobaczyć oceny, wyszukiwać, dodawać i usuwać rozszerzenia, a także przeglądać żądania rozszerzeń użytkowników, a wszystko to w jednym, łatwym do nawigacji miejscu.

Dodatkowe zasoby:

4.1.4. Przestrzenie robocze Microsoft Edge będą ogólnie dostępne w ciągu najbliższych kilku miesięcy

Microsoft Edge Workspaces, który umożliwia użytkownikom udostępnianie, organizowanie i wspólne przeglądanie tego samego zestawu kart przeglądarki, będzie ogólnie dostępny w ciągu najbliższych kilku miesięcy dla przedsiębiorstw i doda dostęp dla konsumentów. Odkąd program wersji zapoznawczej dla przedsiębiorstw został ogłoszony podczas Microsoft Ignite 2022, Microsoft Edge Workspaces stał się jedną z najpopularniejszych funkcji Edge w testach wersji zapoznawczej. Wersja zapoznawcza została rozszerzona na użytkowników do użytku osobistego i cieszyła się na tyle dużym zainteresowaniem, że pula testowa została dwukrotnie nadsubskrybowana.

Dodatkowe zasoby:

4.1.5. Tworzenie aplikacji sidebar dla Microsoft Edge jest już ogólnie dostępne

Pasek boczny w Microsoft Edge jest naturalnym, dobrze widocznym punktem dostępu dla użytkowników ze względu na łatwość przeglądania i korzystania z aplikacji w tym samym czasie. Jest on również domem dla nowego doświadczenia Bing. Dzięki rozwojowi aplikacji na pasku bocznym, który jest teraz ogólnie dostępny, programiści mogą dodawać istniejące progresywne aplikacje internetowe (PWA) do paska bocznego w Edge, dodając tylko jedną do dwóch linii kodu do manifestu JSON.

Jeśli deweloper używa już responsywnego designu w swoim PWA, interfejs dostosuje się do szerokości paska bocznego. Optymalizacja PWA dla paska bocznego w Edge pomoże zwiększyć wykrywalność tych aplikacji, zapewni użytkownikom nowoczesne wrażenia side-by-side z najlepszymi funkcjami sieciowymi i zmniejszy potrzebę przełączania się między oknami.

Dodatkowe zasoby:

Mężczyzna siedzi przy stole, patrząc na komputer Microsoft Surface obok filiżanki kawy, obraz jest na niebieskim i fioletowym tle

5. Microsoft 365 5.1. Microsoft 365

5.1.1. Rozszerzanie Microsoft 365 Copilot za pomocą wtyczek

Deweloperzy mogą teraz integrować swoje aplikacje i usługi z Microsoft 365 Copilot za pomocą wtyczek, które są teraz w prywatnej wersji zapoznawczej.

Wtyczki dla Microsoft 365 Copilot będą obejmować wtyczki ChatGPT i Bing, a także rozszerzenia wiadomości Microsoft Teams i konektory Power Platform. Deweloperzy będą mogli łatwo tworzyć nowe wtyczki Microsoft 365 za pomocą Microsoft Teams Toolkit dla Visual Studio Code i Visual Studio. Deweloperzy będą mogli rozszerzyć Microsoft 365 Copilot, przenosząc swoje dane do Microsoft Graph, kontekstualizując istotne i przydatne informacje za pomocą indeksu semantycznego dla Copilot w wersji zapoznawczej.

Ponad 50 wtyczek od partnerów będzie dostępnych dla klientów w ramach programu wczesnego dostępu, a tysiące wtyczek będą dostępne przed ogólną dostępnością Microsoft 365 Copilot.

Dodatkowe zasoby:

Tagi:
 • AI

5.1.2. Nowe funkcje Microsoft Syntex w wersji zapoznawczej

Microsoft Syntex to usługa zarządzania treścią w chmurze, która wykorzystuje inteligentne przetwarzanie dokumentów i zaawansowaną sztuczną inteligencję do automatycznego klasyfikowania, przetwarzania i łączenia dużych ilości treści w ramach biznesowych przepływów pracy. Te nowe innowacje Syntex pozwolą użytkownikom uzyskać większą wartość z ich treści Microsoft 365, w tym:

 • Wtyczka Sy ntex dla Microsoft 365 Copilot (w wersji zapoznawczej) wprowadzi unikalne umiejętności zarządzania treścią do doświadczeń związanych z plikami za pośrednictwem Microsoft 365 Copilot w Microsoft Teams, SharePoint i OneDrive. Dzięki wtyczce Syntex użytkownicy mogą uzyskać odpowiedzi na sugerowane lub generowane przez użytkowników pytania dotyczące informacji zawartych w plikach na platformie Microsoft 365, a także podejmować działania skoncentrowane na plikach, takie jak składanie treści (tworzenie dokumentów z precyzyjnych szablonów), klasyfikacja (zautomatyzowane metadane i zabezpieczenia) oraz podpis elektroniczny, jedna z wielu funkcji Syntex opartych na sztucznej inteligencji, które pojawią się wkrótce. Wtyczka Syntex dla Microsoft 365 Copilot i Syntex eSignature będą dostępne w wersji zapoznawczej od przyszłego miesiąca.
 • Usługi repozytorium Syntex pomogą deweloperom korporacyjnym i niezależnym producentom oprogramowania (ISV) szybciej tworzyć aplikacje zorientowane na zawartość w Microsoft 365. Usługi repozytoriów zapewniają współpracę, bezpieczeństwo i zgodność oraz bogate zarządzanie treścią Microsoft 365, dając użytkownikom elastyczność w projektowaniu i wdrażaniu zaawansowanych środowisk użytkownika. Usługi repozytoriów Syntex są obecnie dostępne w prywatnej wersji zapoznawczej.

Dodatkowe zasoby:

Tagi:
 • AI

5.1.3. Tworzenie niestandardowych botów Teams opartych na LLM przy użyciu Visual Studio Teams Toolkit

Biblioteki Microsoft Teams AI są teraz w wersji zapoznawczej i dostępne do użytku w Teams Toolkit dla Visual Studio. Te nowe biblioteki zapewnią skoncentrowany na Teams interfejs do dużych modeli językowych (LLM) i silników intencji użytkownika, zmniejszając potrzebę podejmowania przez deweloperów złożonego i kosztownego zadania pisania i utrzymywania własnej logiki botów konwersacyjnych w celu integracji z LLM. Biblioteki te zapewnią proste, oparte na możliwościach podejście do tworzenia aplikacji, pozwalając deweloperom skupić się na tworzeniu logiki biznesowej, a nie na nauce semantyki aplikacji konwersacyjnych Teams.

Dodatkowe zasoby:

Tagi:
 • AI

5.1.4. Zestaw programistyczny Microsoft Teams Live Share jest już ogólnie dostępny

Live Share w Microsoft Teams umożliwia uczestnikom spotkania bezpośrednią interakcję z udostępnioną aplikacją. Dzięki aplikacjom stworzonym dla Live Share, uczestnicy mogą dodawać adnotacje, edytować, powiększać i pomniejszać oraz wchodzić w interakcje z udostępnioną zawartością na wiele innych sposobów na etapie spotkania Teams. Dzięki zestawowi SDK Live Share, który jest teraz ogólnie dostępny, deweloperzy i niezależni dostawcy oprogramowania (ISV) mogą wbudowywać funkcje Live Share w swoje aplikacje bez pisania dedykowanego kodu zaplecza, przenosząc współpracę w czasie rzeczywistym podczas spotkań w usłudze Teams na wyższy poziom.

Dodatkowe zasoby:

5.1.5. Nowe sposoby rozwijania działalności przez niezależnych dostawców oprogramowania dzięki Microsoft Teams

Niezależni dostawcy oprogramowania (ISV) potrzebują zaawansowanych narzędzi do tworzenia, sprzedaży i rozwoju. Kilka ulepszeń, które pomogą niezależnym dostawcom oprogramowania rozwijać swoją działalność dzięki usłudze Microsoft Teams, jest już ogólnie dostępnych i obejmuje:

 • Ulepszenia w zakresie targetowania i analiz ISV: ISV mogą teraz kierować aplikacje do wybranych lokalizacji geograficznych (krajów/regionów) za pośrednictwem centrum partnerskiego z geofencingiem aplikacji. Użytkownicy zobaczą tylko aplikacje odpowiednie dla danego kraju i regionu. W portalu dla deweloperów mogą teraz również uzyskać szczegółowe informacje na temat korzystania z ich aplikacji, takie jak lejki użytkowników, segmenty klientów i spadki.
 • Ulepszenia możliwości wyszukiwania przez użytkowników: Wyszukiwanie w sklepie Teams Store uwzględnia teraz słowa kluczowe oraz krótkie i długie opisy aplikacji podczas dopasowywania zapytania użytkownika. Deweloperzy mogą usprawnić wyszukiwanie aplikacji, dodając słowa kluczowe do swojego manifestu. Użytkownicy mogą teraz również oceniać i przekazywać bezpośrednie opinie na temat aplikacji, z których korzystają, a także wyświetlać opinie na temat aplikacji, które rozważają. Deweloperzy mogą zobaczyć te opinie w Internecie i kliencie Teams oraz odpowiedzieć na nie w Partner Center. Ponadto rozwiązanie Microsoft do zarządzania licencjami dla aplikacji ISV jest teraz ogólnie dostępne. Klienci mogą teraz łatwo przypisywać, używać i śledzić licencje SaaS zakupione w Teams i centrum administracyjnym Teams.
 • Kontekstowa dostępność aplikacji: aplikacje Teams stworzone w celu rozszerzenia możliwości programu Outlook i aplikacji Microsoft 365 są teraz dostępne w sklepach z aplikacjami Outlook i Microsoft 365. W rezultacie użytkownicy mogą teraz odkrywać i używać tych aplikacji Teams w nowych kontekstach - bez opuszczania przepływu pracy w innych aplikacjach Microsoft.

Dodatkowe zasoby:

5.1.6. Awatary dla Microsoft Teams są ogólnie dostępne w aplikacji komputerowej dla Windows, Mac

Awatary dla Microsoft Teams będą ogólnie dostępne dla wszystkich licencji Microsoft 365 Business i Enterprise od tego tygodnia w aplikacji komputerowej Teams na Windows i Mac. Awatary dla Microsoft Teams oferują alternatywę dla obecnej binarnej opcji wideo lub braku wideo i oferują konfigurowalne awatary i reakcje. Awatary dają użytkownikom możliwość wyłączenia kamery, jednocześnie zachęcając do zaangażowania i zabawy.

Dodatkowe zasoby:

5.1.7. Nowe przestrzenie immersyjne dla Microsoft Teams w prywatnej wersji zapoznawczej

Nowe przestrzenie imm ersyjne oparte na Microsoft Mesh dla Microsoft Teams, w prywatnej wersji zapoznawczej, pozwolą użytkownikom dodać wciągające wrażenia do dowolnego spotkania Teams, nadając codziennym spotkaniom poczucie naturalnej współobecności. Łączenie się z innymi w przestrzeniach immersyjnych naśladuje wiele elementów interakcji osobistych, takich jak możliwość podchodzenia do grupy, z którą użytkownicy chcą nadrobić zaległości lub machania do innych osób w pokoju. A dzięki przestrzennemu dźwiękowi duża dyskusja z wieloma rozmowami lub szybki czat boczny mogą odbywać się bez poczucia przerwania.

Dostęp do immersyjnych przestrzeni dla Teams można uzyskać za pośrednictwem komputera lub zestawu słuchawkowego wirtualnej rzeczywistości (VR), z możliwością łatwego łączenia się z innymi uczestnikami, niezależnie od tego, czy dołączają do spotkania Teams za pomocą wideo, jako awatar, czy bezpośrednio w immersyjnej przestrzeni. Przestrzenie immersyjne dla Teams są dostępne w prywatnej wersji zapoznawczej od tego tygodnia.

Dodatkowe zasoby:

5.1.8. Microsoft Mesh w prywatnej wersji zapoznawczej

Microsoft Mes h to platforma, która umożliwi programistom i twórcom tworzenie niestandardowych, wciągających doświadczeń w miejscu pracy - pomagając połączyć pracowników zdalnych i hybrydowych oraz zespoły. Mesh daje programistom narzędzia do tworzenia wspólnych doświadczeń, które pomagają wspierać poczucie więzi i przynależności niezależnie od tego, gdzie się znajdują, przy użyciu komputera lub zestawu słuchawkowego rzeczywistości wirtualnej (VR).

Dzięki Microsoft Mesh deweloperzy mogą tworzyć środowiska, które wykraczają poza granice świata fizycznego, ulepszając doświadczenia, takie jak zdalne i hybrydowe ratusze, szkolenia pracowników, wdrażanie nowych pracowników oraz wirtualne wycieczki i symulacje. Microsoft Mesh jest dostępny w prywatnej wersji zapoznawczej od dziś.

Dodatkowe zasoby:

Mężczyzna patrzy na tablet trzymany przez kobietę, podczas gdy kobieta gestykuluje rękami, obraz jest na niebieskim i fioletowym tle

6. Platforma zasilania 6.1. Platforma zasilania

6.1.1. Nowe funkcje Dataverse przyspieszają tworzenie aplikacji opartych na danych

Microsoft Dataverse radykalnie skraca czas wprowadzania produktów na rynek dzięki gotowym do użycia funkcjom przetwarzania danych w aplikacjach na dużą skalę. Aktualizacje te, wszystkie obecnie w wersji zapoznawczej, reprezentują trzy kluczowe tematy:

Przyspieszenie tworzenia aplikacji opartych na danych

 • Excel do aplikacji: Programiści mogą szybko tworzyć rozwiązania w Power Apps, po prostu przeciągając i upuszczając lub łącząc się ze źródłem danych, takim jak Excel, a następnie budując interfejs użytkownika na podstawie tych danych.
 • Niestandardowe wtyczki w Dataverse przy użyciu Power Fx: Programiści mogą tworzyć wtyczki wielokrotnego użytku w Dataverse przy użyciu Power Fx do pisania logiki biznesowej i reguł Dataverse, które pozwolą im definiować wyzwalacze i akcje. Wtyczki w Dataverse mogą ponownie tworzyć akcje istniejące w systemie źródłowym, na przykład procedury składowane SQL, a następnie wykorzystywać te akcje bezpośrednio z Dataverse i Power Platform. Ta wtyczka przechowuje identyfikator akcji, konfigurację i informacje uwierzytelniające w Dataverse, umożliwiając bezpośrednie użycie w aplikacji lub przepływie Power Automate.

Usprawniony wgląd w dane

 • Pakiet higieny danych: Za pomocą kilku kliknięć programiści mogą tworzyć inteligentniejsze i bardziej świadome kontekstowo aplikacje nowej generacji, wykorzystując dokładniejsze dane, które wykorzystują inteligentną walidację danych, deduplikację i natywne doświadczenia AI treści, które są w pełni zintegrowane z Dataverse i Power Platform w celu uzyskania pełnej pętli rozwoju danych do wniosków i działań.
 • Zapytania do tabel Dataverse w Power Apps przy użyciu języka SQL: Programiści mogą korzystać z internetowej instancji edytora SQL w Power Apps Studio, aby szybko pisać znane zapytania dla tabel Dataverse, takie jak eksploracja, filtrowanie, agregowanie, sortowanie, łączenie i grupowanie danych.

Zaufanie klasy korporacyjnej

 • IP Firewall: Deweloperzy mogą zastosować odpowiednią kontrolę dostępu, aby zapewnić bezpieczeństwo swojej organizacji, korzystając z IP Firewall do analizowania i egzekwowania adresu IP każdego żądania w czasie rzeczywistym.

Dodatkowe zasoby:

6.1.2. Nowy Copilot w Power Pages w wersji zapoznawczej

Sztuczna inteligencja nowej generacji w Power Pages rewolucjonizuje sposób, w jaki klienci tworzą i uruchamiają witryny internetowe skoncentrowane na danych dla swoich firm. Dzięki Copilot w Power Pages, obecnie w wersji zapoznawczej, użytkownicy mogą zwiększyć produktywność i przyspieszyć proces tworzenia stron internetowych poprzez generowanie tekstu, tworzenie złożonych formularzy, kontekstowych chatbotów i układów stron internetowych oraz tworzenie i edytowanie motywów graficznych i projektów witryn w celu szybkiej konfiguracji wizualnej i dostosowywania. Jest to możliwe w ciągu kilku minut przy użyciu języka naturalnego i inteligentnych sugestii.

Copilot w Power Pages to cyfrowy edytor tekstów internetowych, który generuje tekst w kilka sekund przy użyciu podstawowych opisów. Aby zbudować formularze, wystarczy opisać rodzaj potrzebnego formularza, a Copilot zbuduje go i automatycznie wygeneruje tabele w Dataverse, które pozwalają użytkownikom edytować, usuwać lub dodawać pola za pomocą języka naturalnego. Aby jeszcze bardziej poprawić jakość obsługi klienta, Copilot w Power Pages obsługuje teraz aktywację chatbota jednym kliknięciem, umożliwiając użytkownikom szybkie tworzenie stron internetowych.

Dodatkowe zasoby:

Tagi:
 • AI

6.1.3. Nowe funkcje i aktualizacje dla Power Virtual Agents

Power Virtual Agents nadal pomaga programistom tworzyć bardziej inteligentne chatboty przy użyciu najnowszych możliwości sztucznej inteligencji. Nowe funkcje obejmują:

 • Zdolność Power Virtual Agents do generowania dialogu i wykonywania akcji poprzez dynamiczne łączenie narzędzi dostarczonych przez użytkownika bez konieczności ręcznego tworzenia logiki konwersacji. Narzędzia mogą obejmować wstępnie utworzone łączniki, niestandardowe łączniki, przepływy Power Automate i istniejące tematy Power Virtual Agents. Ta nowa funkcja obsługuje wypełnianie slotów i wyodrębnianie jednostek oraz umożliwia botom spełnianie żądań, których autor mógł nie przewidzieć. Ta funkcja korzysta z usługi Azure OpenAI i dużego modelu językowego (LLM) i jest dostępna w ograniczonej wersji zapoznawczej.
 • Integracja z usługą Azure Conversational Language Understanding (CLU), obecnie w wersji zapoznawczej, umożliwi kompilatorom wprowadzanie niestandardowych modeli językowych do usługi Power Virtual Agents przy użyciu CLU, w tym wyzwalania dialogów, przerywania, "czy miałeś na myśli" i wypełniania slotów. Integracja ta umożliwia twórcom tworzenie i mapowanie intencji i jednostek CLU na tematy Power Virtual Agents i może być używana wraz z gotowymi wpisami Power Virtual Agents dla wszystkich obsługiwanych języków.

Rozszerzenie wcześniej ogłoszonych funkcji obejmuje boostery konwersacji w Power Virtual Agents, które teraz zawierają adresy URL SharePoint i OneDrive oraz konwersacje wieloobrotowe. Ponadto Copilot w Power Virtual Agents jest teraz ogólnie dostępny.

Ulepszenia te będą dostępne w nowej kanwie autorskiej Power Virtual Agent. Ta nowa kanwa do tworzenia botów, obecnie ogólnie dostępna, oferuje rozszerzalność zdarzeń, bogate odpowiedzi, nowy system zmiennych wykorzystujący Power Fx i widok podobny do kodu.

Dodatkowe zasoby:

Tagi:
 • AI

6.1.4. Nowe sposoby tworzenia i organizowania automatyzacji za pomocą Microsoft Power Automate

Power Automate wprowadza nowe sposoby dla deweloperów na tworzenie automatyzacji dla ich organizacji i pomaga administratorom w orkiestracji zrobotyzowanej automatyzacji procesów (RPA) na dużą skalę. Niektóre z tych aktualizacji obejmują:

 • Copilot i odświeżony projektant przepływów w chmurze, obecnie w wersji zapoznawczej, przyspieszają rozwój automatyzacji i wprowadzają nowy panel boczny, w którym użytkownicy mogą wprowadzać zmiany i angażować się w copilota.
 • Custom actions SDK, obecnie w wersji zapoznawczej, umożliwia użytkownikom tworzenie, używanie i zarządzanie niestandardowymi akcjami dla Power Automate for desktop. Dzięki nowej dedykowanej bibliotece zasobów w kreatorze Power Automate for desktop deweloperzy mogą przyspieszyć tworzenie automatyzacji za pomocą niestandardowych akcji dostosowanych do ich powszechnie używanych i własnych aplikacji.
 • Kolejki robocze, obecnie w wersji zapoznawczej, są używane do przechowywania danych istotnych dla procesu i oddzielania złożonych procesów i automatyzacji, umożliwiając im asynchroniczną komunikację. Przetwarzanie danych opiera się na priorytetach i musi być skalowalne, aby zapewnić, że każdy element może być przetwarzany wyłącznie i w ramach uzgodnionych umów SLA.
 • Describe it to design it, teraz w podglądzie, może teraz rozumieć parametry, w których automatycznie wypełnia wartości wymaganych parametrów konfiguracyjnych. Minimalizuje to ilość ręcznej konfiguracji potrzebnej do tworzenia przepływów przy użyciu opisu w języku naturalnym.
 • Formatowanie danych według przykładów, ogólnie dostępne, pozwala użytkownikom na pokazanie Power Automate przykładu wartości, którą chcą sformatować i pożądanych danych wyjściowych, a Power Automate sugeruje odpowiednie wyrażenie do użycia.

Dodatkowe zasoby:

Tagi:
 • AI

6.1.5. Katalog w Power Apps teraz w wersji zapoznawczej

Katalog w Power Apps, nowa funkcja w Power Platform w wersji zapoznawczej, zapewni deweloperom i twórcom miejsce do publikowania i udostępniania bloków konstrukcyjnych, które stanowią podstawę ich aplikacji. Z każdą nową aplikacją tworzoną przez deweloperów, ich organizacja będzie czerpać korzyści z solidnego katalogu, który redukuje czas i koszty każdej nowej aplikacji. Co więcej, katalog umożliwia administratorom IT utrzymanie i zarządzanie ekosystemami aplikacji, jednocześnie wspierając zgodność i bezpieczeństwo organizacji. Twórcy i deweloperzy mają teraz jedno miejsce do udostępniania komponentów, które mogą być używane przez każdego w środowisku i modyfikowane w razie potrzeby, tworząc zarówno ścieżkę audytu, jak i przyspieszając proces tworzenia aplikacji.

Dodatkowe zasoby:

6.1.6. Zautomatyzuj tworzenie botów Teams dzięki Power Virtual Agents, teraz w wersji zapoznawczej

Dzięki Power Virtual Agents (PVA) użytkownicy mogą z łatwością tworzyć inteligentne boty Microsoft Teams przy użyciu języka naturalnego, aby tworzyć i wskazywać dowolną stronę internetową dostępną w ramach dzierżawy i użytkowników Teams. Ta aktualizacja, obecnie w wersji zapoznawczej, zdemokratyzuje tworzenie botów pomocy technicznej dla całej firmy, takich jak boty zasobów ludzkich, oraz botów dla całego działu/zespołu, takich jak boty wdrażania. Użytkownicy nie muszą już ręcznie definiować tematów i fraz wyzwalających - PVA może je automatycznie tworzyć, wykorzystując wbudowane silniki intencji. Inteligentne boty PVA mogą być publikowane w usłudze Teams i udostępniane każdemu użytkownikowi w organizacji.

Dodatkowe zasoby:

Tagi:
 • AI

6.1.7. Zaawansowane funkcje Copilot w Power Apps

Udoskonalenia Copilot w Power Apps, obecnie w wersji zapoznawczej, obejmują:

 • Możliwość tworzenia złożonych aplikacji wieloekranowych za pomocą konwersacji w języku naturalnym oraz projektowania i aktualizowania pięknych interfejsów użytkownika. Pozwoli to programistom spędzać mniej czasu na przyziemnych zadaniach, takich jak wyrównywanie przycisków, a więcej na rozwiązywaniu złożonych wyzwań związanych z kodowaniem.
 • Dodanie możliwości przetwarzania danych, aby pomóc programistom w czyszczeniu i przygotowywaniu danych przed rozpoczęciem tworzenia aplikacji. Copilot w Power Apps może przyjmować dowolny plik Excel, bez względu na to, jak luźno ustrukturyzowany i tworzyć solidne ustrukturyzowane tabele z różnymi typami danych.
 • Sterowanie Copilot zapewnia moc inteligencji w aplikacjach modelowych dzięki intuicyjnemu zrozumieniu danych i wygodnej nawigacji. Kontrola Copilot w aplikacjach canvas również zyskuje znaczny wzrost w zrozumieniu danych Dataverse.
 • Możliwość generowania opisów dla złożonych aplikacji i wieloskładnikowych rozwiązań z aplikacjami, tabelami danych i automatyzacjami.

Dodatkowe zasoby:

Tagi:
 • AI
Mężczyzna i kobieta patrzą na laptopa, obraz jest na niebieskim i fioletowym tle

7. Odpowiedzialna sztuczna inteligencja 7.1. Odpowiedzialna sztuczna inteligencja

7.1.1. Poświadczenie pochodzenia mediów w rozwoju dla Microsoft Designer i Bing Image Creator

Nowe możliwości weryfikacji pochodzenia mediów, które pojawią się w Microsoft Designer i Bing Image Creator, umożliwią konsumentom sprawdzenie, czy obraz lub film został wygenerowany przez sztuczną inteligencję. Technologia ta wykorzystuje metody kryptograficzne do oznaczania i podpisywania treści generowanych przez sztuczną inteligencję metadanymi o ich pochodzeniu. Microsoft jest liderem w dziedzinie badań i rozwoju metod uwierzytelniania pochodzenia i współzałożycielem Project Origin oraz organu normalizacyjnego Coalition for Content Provenance and Authenticity (C2PA).

Poświadczenie pochodzenia mediów Microsoftu będzie podpisywać i weryfikować zawartość generatywną zgodnie ze standardem C2PA. Microsoft będzie początkowo obsługiwał główne formaty obrazów i wideo dla Microsoft Designer i Bing Image Creator, które są oczekiwane w nadchodzących miesiącach.

Dodatkowe zasoby:

Tagi:
 • AI
Kobieta stoi trzyma telefon w jednej ręce i filiżankę kawy w drugiej, obraz jest na niebieskim i fioletowym tle

8. Bezpieczeństwo 8.1. Bezpieczeństwo

8.1.1. Uczenie maszynowe i gotowe do użycia klasyfikatory kodu źródłowego są teraz ogólnie dostępne

Nieautoryzowana eksfiltracja kodu źródłowego przez insiderów może narazić organizacje na duże ryzyko utraty własności intelektualnej i potencjalnych szkód. Może się to zdarzyć, gdy kod źródłowy jest osadzony w dokumentach i plikach, udostępniany na czatach i używany w innych aplikacjach. Ulepszony, gotowy do użycia klasyfikator kodu źródłowego jest teraz ogólnie dostępny, wraz z 35 innymi wstępnie wyszkolonymi klasyfikatorami, aby pomóc organizacjom w szybkiej identyfikacji i ochronie najbardziej wrażliwych danych w ich cyfrowym majątku.

Klasyfikatory te mogą wykrywać niektóre z najbardziej krytycznych wrażliwych treści, takich jak własność intelektualna i tajemnice handlowe, istotne informacje niepubliczne, wrażliwe pliki zdrowotne i medyczne, wrażliwe informacje finansowe i dane osobowe w celu zapewnienia zgodności z ogólnym rozporządzeniem o ochronie danych (RODO). Ten nowy klasyfikator kodu źródłowego obsługuje ponad 70 rozszerzeń plików, 23 języki programowania i może wykrywać osadzony i częściowy kod źródłowy, w oparciu o kluczowe dane wejściowe klienta.

Dodatkowe zasoby:

Tagi:
 • AI

8.1.2. Dostępne nowe interfejsy API do obsługi scenariuszy dochodzeniowych i sądowych

Microsoft kontynuuje inwestycje w platformę Microsoft Graph API, aby wspierać scenariusze eDiscovery i audytu, takie jak znajdowanie odpowiednich danych na potrzeby postępowań sądowych i dochodzeń. Audyt Search API i eDiscovery (Premium) Export API, obecnie w wersji zapoznawczej, będą wykorzystywane przez klientów do automatyzacji zadań, które zmniejszają ryzyko i koszty związane z bezpieczeństwem, minimalizując ilość danych potrzebnych do wyeksportowania poza bezpieczną granicę zgodności.

Gartner przewiduje, że do 2025 r. działy prawne trzykrotnie zwiększą wydatki na technologie prawne, a 50% prac prawnych związanych z dużymi transakcjami korporacyjnymi zostanie zautomatyzowanych. Deweloperzy mają coraz większe możliwości wykorzystania interfejsów API Microsoft Graph, aby wykorzystać tę dynamikę i pomóc organizacjom zautomatyzować przepływy pracy w zakresie postępowań sądowych i dochodzeń.

Dodatkowe zasoby:

8.1.3. Microsoft Entra External ID teraz w wersji zapoznawczej

Microsoft Entra External ID, następna generacja zarządzania tożsamością i dostępem klientów, będzie chronić dowolną tożsamość zewnętrzną i skutecznie kontrolować, do których zasobów mogą uzyskać dostęp dzięki elastycznej, ujednoliconej platformie, adaptacyjnym zasadom dostępu i wbudowanemu zarządzaniu tożsamością. Użytkownicy mogą zwiększyć zaangażowanie dzięki przepływom użytkowników skoncentrowanym na ludziach i przyspieszyć rozwój bezpiecznych i zgodnych aplikacji dzięki prostym narzędziom i rozszerzalnemu rozwiązaniu API-first, które jest oparte na otwartych standardach. External ID będzie dostępne w wersji zapoznawczej na Build 2023.

Funkcja biblioteki Microsoft Entra Verified ID Wallet SDK odblokowuje szybsze, łatwiejsze i bezpieczniejsze przypadki użycia zarządzania tożsamością i dostępem klientów. Umożliwia firmom tworzenie weryfikowalnych portfeli poświadczeń bezpośrednio w swoich aplikacjach, które mogą przechowywać zweryfikowane identyfikatory dostosowane do ich marki i zaspokajać potrzeby ich użytkowników. Biblioteka Verified ID Wallet SDK będzie ogólnie dostępna w czerwcu 2023 roku.

Dodatkowe zasoby:

Kobieta uśmiecha się za komputerem Microsoft Studio, obraz na niebieskim i fioletowym tle

9. Windows 9.1. Windows

9.1.1. Microsoft Store na Windows stwarza więcej możliwości dla deweloperów dzięki nowym narzędziom i funkcjom

Podczas gdy deweloperzy wszystkich rozmiarów aplikacji poszukują nowych klientów, rozległy ekosystem może utrudniać dotarcie do nich. Sklep Microsoft Store na Windows został zaprojektowany tak, aby zapewnić deweloperom narzędzia i funkcje ułatwiające dotarcie do nowych klientów. Nowe funkcje Microsoft Store na Windows obejmują:

 • AI Hub: Microsoft Store na Windows wprowadza dedykowaną sekcję, która będzie kuratorem najlepszych doświadczeń AI, stworzonych przez społeczność deweloperów i Microsoft. AI Hub, ogólnie dostępny wkrótce, zapewnia użytkownikom prosty sposób odkrywania, uczenia się i doświadczania codziennych korzyści płynących ze sztucznej inteligencji. Deweloperzy mogą teraz przesyłać swoje doświadczenia związane ze sztuczną inteligencją do sklepu Microsoft Store w systemie Windows.
 • Rozszerzenie Microsoft Store Ads: Microsoft Store Ads rozszerzy się na dwa znaczące sposoby, począwszy od czerwca. Będzie obsługiwać ponad 150 regionów obsługiwanych przez Microsoft Advertising i będzie dostępna w wynikach wyszukiwania Bing. Dodana zostanie również sekcja Spotlight w Microsoft Store na Windows, nowa lokalizacja premium dla deweloperów do promowania treści i możliwość wykorzystania filmów.
 • Podsumowanie recenzji generowane przez sztuczną inteligencję: Microsoft Store na Windows przyspiesza i ułatwia klientom skanowanie recenzji aplikacji. Wykorzystując moc sztucznej inteligencji, recenzje są analizowane i kompilowane w proste podsumowanie, ułatwiając klientom odkrywanie nowych treści. Ta funkcja będzie wkrótce ogólnie dostępna.
 • Słowa kluczowe generowane przez sztuczną inteligencję: Deweloperzy będą wkrótce mogli dotrzeć do większej liczby klientów dzięki inteligentnym sugestiom słów kluczowych generowanym przez sztuczną inteligencję, co przełoży się na bardziej precyzyjne SEO dla ich stron z opisami produktów.
 • Przywracanie aplikacji: Podczas przenoszenia na nowe urządzenie z systemem Windows 11 ikony aplikacji będą automatycznie przypinane do tej samej lokalizacji, czy to w menu Start, czy na pasku zadań, dzięki czemu nowe urządzenie będzie znajome od pierwszego zalogowania, a jednocześnie pomoże programistom zatrzymać klientów. Ta aktualizacja jest w wersji zapoznawczej i jest dostępna dla niejawnych testerów systemu Windows już dziś.

Dodatkowe zasoby:

Tagi:
 • AI

9.1.2. Hybrid Loop staje się rzeczywistością: Odblokowanie kompleksowych doświadczeń programistów Windows AI przy użyciu ONNX Runtime i Olive

Rozwój Hybrid Loop, możliwy dzięki Olive toolchain i ONNX Runtime, ułatwia programistom tworzenie niesamowitych doświadczeń AI na Windows i innych platformach, przy mniejszym wysiłku inżynieryjnym i lepszej wydajności.

Hybrid Loop umożliwia hybrydowe wnioskowanie na platformie Azure i procesorach klienckich. Microsoft stworzył toolchain Olive, aby odciążyć deweloperów, upraszczając proces optymalizacji i eliminując potrzebę głębokiej wiedzy sprzętowej podczas optymalizacji modeli dla różnych systemów Windows i innych urządzeń na CPU, GPU i NPU. Olive to rozszerzalny toolchain, który łączy najnowocześniejsze techniki kompresji, optymalizacji i kompilacji modeli.

Dzięki ONNX Runtime użytkownicy mogą wybrać, kiedy wykorzystać moc chmury dla swoich modeli AI. ONNX Runtime obsługuje teraz ten sam interfejs API do uruchamiania modeli na urządzeniu lub w chmurze, umożliwiając hybrydowe scenariusze wnioskowania, w których aplikacje mogą korzystać z lokalnych zasobów, gdy jest to możliwe, i przełączać się na chmurę w razie potrzeby. Dzięki nowej wersji zapoznawczej Azure EP użytkownicy mogą łączyć się z modelami wdrożonymi w AzureML, a nawet z usługą Azure OpenAI, zaczynając od modelu Whisper. Za pomocą zaledwie kilku wierszy kodu użytkownicy mogą określić punkt końcowy w chmurze i zdefiniować kryteria korzystania z chmury. Daje to większą kontrolę nad kosztami i doświadczeniem użytkownika, ponieważ Azure EP zapewnia elastyczność wyboru między korzystaniem z większego modelu w chmurze lub modelu lokalnego w czasie wykonywania.

ONNX Runtime i Olive toolchain są również wieloplatformowe, pomagając programistom we wprowadzaniu doświadczeń AI do ich aplikacji w systemach Windows, Android, iOS i Linux. Łańcuch narzędzi Olive jest teraz w wersji zapoznawczej.

Dodatkowe zasoby:

Tagi:
 • AI

9.1.3. Przedstawiamy Windows Copilot dla Windows 11

Windows jest pierwszą platformą PC, która ogłosiła scentralizowaną pomoc AI dla klientów. Wraz z Bing Chat oraz wtyczkami własnych i zewnętrznych firm, użytkownicy mogą skupić się na realizacji swoich pomysłów, ukończeniu złożonych projektów i współpracy, zamiast poświęcać energię na wyszukiwanie, uruchamianie i pracę w wielu aplikacjach.

Windows Copilot zapewnia spersonalizowane odpowiedzi i pomaga użytkownikom podejmować działania w systemie Windows 11, takie jak zmiana ustawień, odtwarzanie określonej listy odtwarzania lub otwieranie odpowiedniej aplikacji. Windows Copilot udostępnia Bing Chat, wiedzę internetową, a nawet może uwzględniać bieżący kontekst w aplikacjach użytkownika, aby pomóc mu uzyskać jeszcze bardziej trafne odpowiedzi.

Windows Copilot może być zadokowany w bocznym panelu, dzięki czemu pozostaje stale obok dowolnej aplikacji użytkownika, zawsze służąc pomocą bez względu na to, co robi - inspiruje się, planuje, komunikuje, tworzy.

Windows Copilot zacznie być dostępny w wersji zapoznawczej dla Windows 11 w czerwcu.

Dodatkowe zasoby:

Tagi:
 • AI

9.1.4. Windows nadal przyspiesza wsparcie dla rozwoju na platformie Arm

Windows nadal przyspiesza wsparcie dla rozwoju na Arm, wspierając i witając więcej aplikacji Windows innych firm, partnerów oprogramowania pośredniczącego i oprogramowania open source dostępnego natywnie dla Arm. Niektóre z tych materiałów wsparcia, obecnie w wersji zapoznawczej, obejmują:

 • Visual Studio: Visual Studio 17.6 będzie dostarczane z obsługą MAUI dla Arm.
 • Visual Studio 17.71 Preview 1 jest teraz dostarczane z obsługą programowania dla systemu Linux w języku C++.
 • LLVM v12.0 i nowsze dla opcji kompilacji krzyżowej i natywnej dla Arm
 • Node 20.0.0 z natywną obsługą Arm.
 • WiX installer v4. 0 jest dostępny do tworzenia natywnych instalatorów dla Arm.
 • Luminar Neo: Skylum wydaje natywną wersję oprogramowania do edycji zdjęć AI, Luminar Neo, którą można zainstalować ze sklepu Microsoft Store w systemie Windows.
 • Ponadto, Unity Player stanie się ogólnie dostępny na początku czerwca dla natywnego systemu Windows on Arm. Deweloperzy korzystający z silnika oprogramowania pośredniczącego mogą z łatwością kierować reklamy na urządzenia z systemem Windows on Arm, aby uzyskać natywną wydajność w obecnych i przyszłych tytułach.

Dodatkowe zasoby:

9.1.5. Windows tworzy dom dla deweloperów

Po wysłuchaniu opinii deweloperów, Microsoft stworzył dom dla deweloperów w systemie Windows z nowym naciskiem na produktywność i wydajność na wszystkich etapach cyklu życia oprogramowania. Funkcje te, obecnie w wersji zapoznawczej, obejmują:

Dev Home pozwoli użytkownikom szybko skonfigurować swoje maszyny, połączyć się z GitHub oraz monitorować i zarządzać przepływami pracy w jednej centralnej lokalizacji. Dev Home jest oprogramowaniem typu open source i rozszerzalnym, dzięki czemu użytkownicy mogą wzbogacić swoje doświadczenie o konfigurowalny pulpit nawigacyjny i narzędzia, których potrzebują, aby odnieść sukces. Użytkownicy mogą również dodawać widżety GitHub do śledzenia projektów i widżety systemowe do śledzenia wydajności CPU i GPU.

Menedżer pakietów Windows zawiera teraz konfigurację WinGet, która obsługuje wymagania konfiguracyjne dla idealnego środowiska programistycznego na komputerze z systemem Windows przy użyciu pliku konfiguracyjnego WinGet, skracając czas konfiguracji urządzenia z dni do godzin. Deweloperzy nie muszą już martwić się szukaniem odpowiedniej wersji oprogramowania, pakietów, narzędzi lub frameworków do pobrania lub ustawień do zastosowania. Konfiguracja WinGet redukuje ten ręczny i podatny na błędy proces do jednego polecenia za pomocą pliku konfiguracyjnego WinGet.

Dev Drive to nowy typ woluminu pamięci masowej zaprojektowany w celu zapewnienia programistom systemu plików, który spełnia ich potrzeby zarówno w zakresie wydajności, jak i bezpieczeństwa. Jest on oparty na Resilient File System (ReFS) i w połączeniu z nową funkcją trybu wydajności w programie antywirusowym Microsoft Defender zapewnia do 30% poprawę wydajności w czasie kompilacji dla scenariuszy wejścia/wyjścia plików (I/O) w porównaniu z dostępną na rynku wersją systemu Windows 11. Nowy tryb wydajności jest bezpieczniejszy dla obciążeń programistycznych niż wykluczenia folderów lub procesów, zapewniając rozwiązanie, które równoważy bezpieczeństwo z wydajnością.

Windows Terminal staje się coraz inteligentniejszy dzięki GitHub Copilot X. Użytkownicy GitHub Copilot będą mogli korzystać ze sztucznej inteligencji języka naturalnego zarówno w trybie inline, jak i w eksperymentalnym czacie, aby polecać polecenia, wyjaśniać błędy i podejmować działania w aplikacji Terminal. Microsoft eksperymentuje również ze sztuczną inteligencją opartą na GitHub Copilot w innych narzędziach deweloperskich, takich jak WinDBG, aby pomóc programistom w wykonywaniu zadań przy mniejszym wysiłku.

Dodatkowo, deweloperzy będą zadowoleni z ulepszeń, takich jak ulepszenia paska zadań i obsługa kompresji archiwów.

Dodatkowe zasoby:

Tagi:
 • AI