„A Teams a bölcsek köve volt az iskolánk számára” 

 |   Microsoft News Center

Az online oktatás bevezetése a világjárvány megjelenése után váratlanul érte a pedagógusokat, emiatt sokan kapkodva próbálták megoldani a helyzetet és átállni a digitális munkavégzésre. Nem így azok az iskolák és tanárok, akik a Microsoft EDU programja révén már korábban megkezdték az ismerkedést az online elérhető oktatási platformokkal, szoftverekkel. A Teams egyre komolyabb oktatási funkciókkal bővül, erről is kérdeztük Csőszné Tamás Mónikát, a Zuglói Herman Ottó Tudásközpont Általános Iskola angoltanárát.

Csőszné Tamás Mónika szerint, bár eleinte sokan idegenkedtek az olyan szoftverek használatától, mint a OneNote, a Teams megjelenésekor már mindenki ráérzett, hogy mekkora terhet vesz le a tanárok válláról a Microsoft fejlesztése, különösen, amikor megérkezett a koronavírus.

„Én már nagyon hamar, a 2016/2017-es tanévben tagja lettem a programnak. Ekkor még nem voltam Expert, de már aktívan használtam a Microsoft alkalmazások jó részét. Így, amikor Tószegi Attila igazgató úr felvetette, hogy a nevelőtestület is szorosabbra fűzhetné a szálakat a Microsoft Innovatív Iskolák programjával, szívesen lettem tagja a fejlesztő csapatunknak. A Herman Tudásközpont 2012-ben csatlakozott az Innovatív Iskolák programhoz, 2016-tól pedig bemutatókat, nyílt napokat tartunk a programban résztvevő iskolánk nevelőtestületeinek” – mondta a pedagógus.

„Számunkra semmilyen extra nehézséget nem okozott az online oktatásra való átállás, hiszen már mindenkinek ott voltak Teamsen a csoportjai” – mutatott rá Csőszné Tamás Mónika. „A tanárok annyit mondtak a gyerekeknek, hogy „holnap ugyanott találkozunk, ahol eddig”, a diákok is tudták már kezelni a rendszert, így nagyon nagy segítséget jelentett, hogy nem kellett kapkodni. Én pedig annyira beleszerettem, hogy azóta is teljes értékű Teams-felhasználó vagyok. Digitális anyagaimat a Team felületéről, bármikor elérhetik tanulóim, illetve szüleik. A Teams-t a Whiteboard alkalmazással kiegészítve használom, mert okostáblán dolgozunk. A táblán elkészített órai anyagok (tanári magyarázat, vázlat) azonnal megoszthatók a csoport minden tagjával. Ez nagy segítséget jelent a hiányzó tanulóknak, hiszen számukra nemcsak az előre elkészített digitális anyag állnak rendelkezésre, hanem minden fontos órai információhoz. A Teams a kommunikációs központunk is: a gyerekkel, szülőkkel is ezen a felületen kommunikálunk. Összességében kijelenthető, hogy a Teams a bölcsek köve volt az iskolánk számára.”

Az Office, illetve most már a Microsoft 365 eszközeit is használják a zuglói iskolában, a tanárok körében pedig egyre többen élnek a Forms lehetőségeivel, nem is csak kérdőívek, tesztek elvégzéséhez, például a szülőktől is ennek segítségével kérnek visszajelzéseket, mert sokkal gyorsabb így, pár kattintással, a pedagógusok pedig egyből összesítve látják az adatokat.

„A Microsoft Learn oktatási központ is nagyon hasznos eszköz, szeretnénk elérni, hogy a kollégák minél több képzést elvégezzenek a segítségével” – tette hozzá Csőszné Tamás Mónika. „Korábban én is használtam, amikor az Expert címre pályáztam, de azóta is folyamatosan érkeznek az újdonságok. Szerintem egy rendkívül hasznos, egyszerű és érthető online tanulási felület. Remekül alkalmazkodik a mi időbeosztásunkhoz is, mert a kurzusokat bármikor és bárhol el tudjuk végezni.”

A szakember a diákok oldalán is látja a Microsoft eszközeinek pozitív fogadtatását. A felhőalapú rendszer nélkülözhetetlen segítséget nyújt a tanulóknak. A hiányzó tanulók jóval könnyebben tudják az alkalmazás segítségével pótolni lemaradásukat.

„A gyerekek a digitálisan elvégezhető feladatokat nagyon szeretik. A Teams-be nagyon sok alkalmazás beépíthető a felhasználók igénye szerint. Ilyen például a Canvas alkalmazás, amellyel kreatív anyagokat (pl.: osztályplakát, infografika, meghívók) készíthetnek. Elmondható, hogy a tanulóink kreativitásának fejlesztésében is nagy segítségünkre van a Teams” – tette hozzá a pedagógus. „A gyerekek azt is szeretik a Teams-ben, hogy élvezetesebbé teszi számukra a tanulási folyamatot. Valójában ugyanazt a munkát csináljuk, de ez a rendszer az elnyerhető kitűzőkkel, badge-ekkel sokkal inkább a „gyerekek nyelvén szól”. A saját tantárgyam alapján is meg tudom ezt erősíteni. Ha azt kérem a diákoktól, hogy szerkesszenek át más igeidőbe egy szöveget, az számukra egy feladat a sok közül. Ha úgy fogalmazom meg a feladatot, hogy az alkalmazás segítségével feliratozzanak egy filmrészletet és használják a megadott igeidőket, máris kinyílik a világ, jobban élvezik a feladatmegoldást. Közben fejlődik a kreativitásuk, a problémamegoldó készségük, de a csapatmunkát is könnyeben sajátítják el ezen a módon.”

Csőszné Tamás Mónika szerint az is nagyon üdvözlendő, hogy a Teams oktatási célú fejlesztése nagyon felgyorsult a járványt követően, mivel a korábban főleg üzleti célokra használt platformot ma már pedagógusok és diákok milliói használják világszerte.

„Szintén pozitívum, hogy a Microsoftnál figyelnek a pedagógusok kéréseire, igényeire és igyekeznek beépíteni azokat az ötleteket, amelyek elhangzanak a különféle továbbképzéseken” – tette hozzá. „Az is jó dolog, hogy az értekezleteket, fogadóórákat is megtarthatjuk online is. Ez a szülők és a pedagógusok számára is sokkal rugalmasabb kommunikációt tesz lehetővé.

A szakértő pedagógus azt javasolja, hogy ha egy iskola vagy egy tantestület tagjai még csak most ismerkednek a digitális oktatás lehetőségeivel, mindenképpen a Teams-szel kezdjék a folyamatot.

„Sokkal egyszerűbb és gyorsabb a Teams felületén kommunikálni, közösen szerkeszteni anyagokat. Az iskolai dokumentumoktól a saját anyagainkig mindent gyorsan és egy helyen el tudunk érni. Ezzel rengeteg időt és energiát meg tudunk takarítani, és az oktatás folyamatát is sokkal hatékonyabbá tudjuk tenni.”