Po lewej, kobieta trzyma tablet; po prawej, mężczyzna i kobieta trzymają laptopa

KSIĘGA NOWOŚCI

Przedmowa od Franka X. Shawa

Witamy ponownie na Microsoft Ignite i tegorocznej edycji Book of News. To pełna akcji wersja, która zawiera ponad 100 ogłoszeń dotyczących szerokiego zakresu tematów, w tym infrastruktury, Microsoft Copilot, relacji między danymi a sztuczną inteligencją, nowych narzędzi dla programistów i bezpieczeństwa.

Na tegorocznym Microsoft Ignite, naszym flagowym wydarzeniu dla programistów IT i osób podejmujących decyzje biznesowe, spodziewamy się 4500 uczestników osobiście w Seattle i ponad 175 000 zarejestrowanych, którzy uczestniczą cyfrowo. Wszyscy dowiedzą się o nowych produktach i aktualizacjach wprowadzanych dzisiaj oraz usłyszą od liderów wyższego szczebla i ekspertów merytorycznych o tym, co jest na horyzoncie.

Book of News został zaprojektowany jako przewodnik po wszystkich naszych ogłoszeniach, ułatwiając nawigację po najnowszych informacjach i dostarczając kluczowych szczegółów na tematy, które najbardziej Cię interesują. Cieszymy się, że możemy podzielić się kilkoma przełomowymi nowymi produktami i krytycznymi aktualizacjami, które pomagają uczynić pracę i życie łatwiejszymi i bardziej produktywnymi.

Nadrzędnym tematem tegorocznego Ignite jest to, w jaki sposób pracujemy nad tym, aby nasi klienci, partnerzy i programiści mogli rozwijać się w erze sztucznej inteligencji. W 2023 roku byliśmy świadkami zupełnie nowych sposobów pracy dzięki postępowi technologicznemu. Organizacje liczą na to, że ich partnerzy będą dostarczać innowacyjne, wydajne i bezpieczne rozwiązania, które prowadzą do znaczących wyników biznesowych, a my w Microsoft z dumą dostarczamy te wyniki.

Na tegoroczną edycję Microsoft Ignite zaplanowaliśmy wiele nowości i ekscytujących wydarzeń. Mam nadzieję, że do nas dołączysz.

Jak zwykle z niecierpliwością czekamy na Twoją opinię. Daj nam znać, jak możemy zrobić to lepiej. Chcemy mieć pewność, że to wydarzenie dostarczy Ci potrzebnych informacji i kontekstu. Co możemy zrobić, aby następnym razem było jeszcze lepiej?

fxs

Co to jest księga wiadomości?

Microsoft Ignite Book of News to przewodnik po najważniejszych wiadomościach, które ogłaszamy na Microsoft Ignite. Interaktywny spis treści daje możliwość wyboru interesujących elementów, a funkcje tłumaczenia sprawiają, że Book of News jest bardziej dostępny na całym świecie. (Wystarczy kliknąć przycisk Tłumacz poniżej spisu treści, aby włączyć tłumaczenia).

Zebraliśmy folder zdjęć związanych z kilkoma wiadomościami. Zapraszamy do obejrzenia zdjęć tutaj. Aby obejrzeć przemówienia i sesje związane z wiadomościami, umieściliśmy linki pod wiadomościami, aby uzyskać szybki dostęp do nadchodzących sesji i filmów na żądanie.

Mamy nadzieję, że "Book of News" dostarczy Ci wszystkich informacji, wgląd w kadrę kierowniczą i kontekst, którego potrzebujesz. Jeśli masz jakiekolwiek pytania lub opinie dotyczące treści zawartych w Book of News, napisz na adres [email protected].

Jeśli jesteś zainteresowany rozmową z analitykiem branżowym na temat nowości ogłoszonych podczas Microsoft Ignite lub szerszej strategii i oferty produktów Microsoft, skontaktuj się z [email protected].

Osoba siedzi na schodach z roślinami doniczkowymi na stopniach przy kuchni, pracując na laptopie.

1. Lazur 1.1. Usługi Azure AI

1.1.1. Aktualizacje Azure Machine Learning usprawniają i operacjonalizują sztuczną inteligencję

Azure Machine Learning kontynuuje ulepszanie doświadczeń użytkowników dzięki nowym ulepszeniom, w tym ogólnej dostępności szybkiego przepływu i katalogu modeli oraz podglądu integracji z OneLake w Microsoft Fabric, umożliwiając programistom i specjalistom od uczenia maszynowego usprawnienie tworzenia aplikacji opartych na sztucznej inteligencji i operacjonalizację odpowiedzialnych rozwiązań generatywnej sztucznej inteligencji na wszystkich etapach cyklu życia rozwoju generatywnej sztucznej inteligencji.

Aktualizacje Azure Machine Learning obejmują:

 • Prompt flow usprawnia cały cykl rozwoju aplikacji opartych na dużych modelach językowych (LLM). Umożliwia programistom projektowanie, konstruowanie, ocenianie i wdrażanie przepływów pracy LLM, łączenie się z różnymi modelami podstawowymi, wektorowymi bazami danych, monitami i narzędziami Python za pośrednictwem zarówno wizualizowanych wykresów, jak i środowisk opartych na kodzie w interfejsie CLI, zestawie SDK i rozszerzeniu Visual Studio Code. Prompt flow jest teraz ogólnie dostępny w Azure Machine Learning i w wersji zapoznawczej w Azure AI Studio.
 • Katalog modeli umożliwi użytkownikom odkrywanie, ocenę, dostrajanie i wdrażanie modeli fundamentów od renomowanych dostawców, takich jak Hugging Face, Meta i OpenAI, ułatwiając programistom wybór optymalnych modeli fundamentów dla ich konkretnych przypadków użycia. W katalogu modeli użytkownicy mogą znaleźć kompleksowy widok porównawczy dla wskaźników porównawczych wielu modeli fundamentów, umożliwiając użytkownikom samokształcenie i podejmowanie świadomych decyzji dotyczących przydatności modeli i zestawów danych dla ich konkretnych przypadków użycia. Katalog modeli został rozszerzony o nowe modele, takie jak Code Llama, Stable Diffusion i modele CLIP (Contrastive Language-Image Pretraining) firmy OpenAI. Katalog modeli będzie wkrótce ogólnie dostępny i jest dostępny w wersji zapoznawczej w Azure AI Studio, poszerzając jego dostępność i możliwości zastosowania.
 • Usługa Model-as-a-Service za pośrednictwem interfejsów API wnioskowania i hostowanego dostrajania, która wkrótce pojawi się w wersji zapoznawczej, umożliwi programistom i specjalistom w dziedzinie uczenia maszynowego łatwą integrację podstawowych modeli, takich jak Llama 2 firmy Meta, nadchodzących modeli premium firmy Mistral i Jais firmy G42, jako punktu końcowego API w swoich aplikacjach i dostrajanie modeli bez konieczności zarządzania podstawową infrastrukturą GPU.
 • OneLake jest teraz dostępny w wersji zapoznawczej jako magazyn danych w Azure Machine Learning, ułatwiając płynne przejście między Microsoft Fabric i Azure Machine Learning. Ta integracja umożliwia inżynierom danych udostępnianie zasobów danych gotowych do uczenia maszynowego opracowanych w usłudze Fabric, umożliwiając specjalistom ds. uczenia maszynowego bezpośrednie wykorzystanie ich do szkolenia modeli w usłudze Azure Machine Learning. Ponadto specjaliści ds. uczenia maszynowego mogą zapisywać prognozy modeli z powrotem do OneLake w celu dalszego przetwarzania w Fabric lub w celu uzyskania szczegółowych informacji za pośrednictwem Power BI.

Dodatkowe zasoby:

1.1.2. Microsoft uruchamia platformę AI Azure AI Studio

Microsoft uruchamia podgląd swojej ujednoliconej platformy AI, Azure AI Studio, która umożliwi wszystkim organizacjom i profesjonalnym programistom wprowadzanie innowacji i kształtowanie przyszłości za pomocą sztucznej inteligencji.

Platforma, zaprojektowana w sposób przystępny i odpowiedzialny, wyposaży organizacje w punkt kompleksowej obsługi umożliwiający płynne eksplorowanie, tworzenie, testowanie i wdrażanie rozwiązań AI przy użyciu najnowocześniejszych narzędzi AI i modeli uczenia maszynowego, a wszystko to w oparciu o odpowiedzialne praktyki AI. Deweloperzy będą mogli tworzyć generatywne aplikacje AI, w tym doświadczenia copilota, korzystając z gotowych i konfigurowalnych narzędzi i modeli.

Użytkownicy mogą wybrać źródło danych, w tym Microsoft Fabric OneLake i Azure AI Search, do osadzania wektorów, wybierać modele z obszernego katalogu modeli granicznych i open-source, orkiestrować przepływy monitów, oceniać odpowiedzi modeli, identyfikować możliwości dostrajania i skalować weryfikację koncepcji do pełnej produkcji z ciągłym monitorowaniem i udoskonalaniem.

Dodatkowe zasoby:

1.1.3. Nowe możliwości dla deweloperów w zakresie bezpiecznego i odpowiedzialnego tworzenia rozwiązań generatywnej sztucznej inteligencji

Microsoft jest liderem branży w zakresie bezpiecznego i odpowiedzialnego korzystania ze sztucznej inteligencji. Firma ustanowiła standard dzięki wiodącemu w branży zobowiązaniu do obrony i zabezpieczania klientów komercyjnych przed pozwami o naruszenie praw autorskich w ramach Copilot Copyright Commitment (CCC). Dziś Microsoft idzie o krok dalej, ogłaszając rozszerzenie CCC na klientów korzystających z usługi Azure OpenAI. Nowa korzyść będzie nosiła nazwę Customer Copyright Commitment. W ramach tego rozszerzenia Microsoft opublikował nową dokumentację, aby pomóc klientom usługi Azure OpenAI wdrożyć środki techniczne w celu zmniejszenia ryzyka naruszenia treści. Klienci będą musieli przestrzegać dokumentacji, aby skorzystać z korzyści.

Usługa Azure AI Content Safety, która jest teraz ogólnie dostępna, pomaga organizacjom wykrywać i ograniczać szkodliwe treści oraz tworzyć lepsze środowiska online. Klienci mogą korzystać z usługi Azure AI Content Safety jako wbudowanego systemu bezpieczeństwa w ramach usługi Azure OpenAI, dla modeli open-source jako części ich szybkiej inżynierii w usłudze Azure Machine Learning lub jako samodzielnej usługi API.

Dodatkowe zasoby:

1.1.4. Nowe funkcje dla Azure AI Vision

Azure AI Vision oferuje innowacyjne funkcje wizji komputerowej, które umożliwiają deweloperom analizowanie obrazów, odczytywanie tekstu i wykrywanie twarzy za pomocą wstępnie wbudowanego tagowania obrazów, wyodrębniania tekstu za pomocą optycznego rozpoznawania znaków (OCR) i odpowiedzialnego rozpoznawania twarzy.

Kilka nowych aktualizacji rozwiązania, w tym:

Funkcjonalność Liveness i Vision SDK: Funkcja Liveness pomoże zapobiegać atakom typu spoofing związanym z rozpoznawaniem twarzy i jest zgodna z normą ISO 30107-3 PAD Level 2. Vision SDK for Face umożliwi programistom łatwe dodawanie funkcji rozpoznawania twarzy i rozpoznawania aktywności do aplikacji mobilnych. Obie funkcje są w wersji zapoznawczej.

Image Analysis 4.0: Ten interfejs API wprowadza najnowocześniejsze modele analizy obrazu, obejmujące podpisywanie obrazów, OCR, wykrywanie obiektów i inne, wszystkie dostępne za pośrednictwem jednego, synchronicznego punktu końcowego API. W szczególności ulepszony model OCR oferuje lepszą dokładność zarówno dla tekstu pisanego na maszynie, jak i odręcznie na obrazach. Image Analysis 4.0 jest ogólnie dostępne.

Model podstawowy Florence: Wyszkolony z miliardami par tekst-obraz i zintegrowany jako opłacalne, gotowe do produkcji usługi wizji komputerowej w Azure AI Vision, ta ulepszona funkcja umożliwia deweloperom tworzenie najnowocześniejszych, gotowych do wprowadzenia na rynek, odpowiedzialnych aplikacji wizji komputerowej w różnych branżach. Model Florence Foundation jest ogólnie dostępny.

Dodatkowe zasoby:

1.1.5. Nowe możliwości multimodalnej sztucznej inteligencji są już dostępne w usłudze Azure OpenAI

Usługa Azure OpenAI zaprezentowała kilka multimodalnych możliwości AI, aby umożliwić firmom tworzenie generatywnych środowisk AI z obrazem, tekstem i wideo. Obejmują one:

 • DALL-E 3: Wyobraź sobie model sztucznej inteligencji, który może generować obrazy z opisów tekstowych. DALL-E 3 to niezwykły model sztucznej inteligencji, który właśnie to robi. Użytkownicy opisują obraz, a DALL-E 3 będzie w stanie go stworzyć. DALL-E 3 jest w wersji zapoznawczej.
 • Model GPT-3.5 Turbo z długością monitu 16 tys. tokenów i GPT-4 Turbo: Najnowsze modele w usłudze Azure OpenAI Service umożliwią klientom zwiększenie długości monitu i zapewnią jeszcze większą kontrolę i wydajność ich generatywnym aplikacjom AI. Oba modele będą dostępne w wersji zapoznawczej pod koniec listopada 2023 r.
 • GPT-4 Turbo with Vision (GPT-4V): Po zintegrowaniu z Azure AI Vision, GPT-4V ulepszy środowiska, umożliwiając dołączanie obrazów lub filmów wraz z tekstem w celu generowania tekstu wyjściowego, korzystając z ulepszeń Azure AI Vision, takich jak analiza wideo. GPT-4V będzie w wersji zapoznawczej do końca 2023 roku.
 • Aktualizacje GPT-4: Usługa Azure OpenAI wprowadziła również aktualizacje do GPT-4, w tym możliwość dostrajania. Precyzyjne dostrajanie pozwoli organizacjom dostosować model sztucznej inteligencji, aby lepiej odpowiadał ich konkretnym potrzebom. Przypomina to szycie garnituru na miarę, ale w świecie sztucznej inteligencji. Aktualizacje GPT-4 są w wersji zapoznawczej.

Te postępy w usłudze Azure OpenAI otwierają nowe możliwości zarówno dla firm, jak i użytkowników. Dzięki DALL-E 3 i GPT-4 Turbo for Vision kreatywność nie zna granic, a komunikacja z maszynami staje się bardziej intuicyjna. Dostępność GPT-3.5 Turbo z długością monitu tokena 16K oraz GPT-4 Turbo, wraz z aktualizacjami GPT-4, umożliwi lepszą adaptację i wydajność, czyniąc ją jeszcze bardziej użyteczną w różnych branżach.

Dodatkowe zasoby:

1.1.6. Nowe możliwości podsumowywania i tłumaczenia w Azure AI

Kilka nowych funkcji w Azure AI pomoże deweloperom w podsumowywaniu i tłumaczeniu języka na potrzeby aplikacji. Aktualizacje, obecnie w wersji zapoznawczej, obejmują:

 • Nowa funkcja podsumowania optymalizacji zadań w Azure AI Language, obsługiwana przez duże modele językowe (GPT-3.5-Turbo, GPT-4, Z-Code++ i inne).
 • Nowy model tłumaczenia maszynowego zdolny do tłumaczenia z jednego języka na inny bez pośrednictwa języka angielskiego. Ponadto można go dostosować za pomocą danych klienta, aby lepiej dopasować tłumaczenia do kontekstu branży.
 • Rozpoznawanie nazwanych podmiotów, tłumaczenie dokumentów i podsumowywanie w kontenerach pozwoli agencjom rządowym i branżom, takim jak usługi finansowe i opieka zdrowotna, z surowymi wymogami dotyczącymi rezydencji danych, na uruchamianie usług AI we własnej infrastrukturze.
 • Personal voice, nowa funkcja niestandardowego głosu neuronowego, która umożliwi firmom tworzenie niestandardowych głosów neuronowych z 60-sekundowymi próbkami audio dla swoich użytkowników. Personal Voice jest funkcją o ograniczonym dostępie.
 • Awatar zamiany tekstu na mowę, nowa funkcja zamiany tekstu na mowę, która wygeneruje realistyczną imitację osoby mówiącej w oparciu o tekst wejściowy i dane wideo prawdziwej osoby mówiącej. Zarówno gotowe, jak i niestandardowe awatary są obecnie dostępne w wersji zapoznawczej, jednak niestandardowy awatar jest funkcją o ograniczonym dostępie.

Dodatkowe zasoby:

1.1.7. Odblokuj szczegółowe informacje wideo dzięki aktualizacjom w Azure OpenAI

Zaawansowana integracja usług Azure AI Video Indexer, Azure AI Search i Azure OpenAI Service oferuje użytkownikom kompleksowe rozwiązanie do przechwytywania istotnych informacji z treści wideo i umożliwia udzielanie odpowiedzi na pytania w języku naturalnym, podsumowywanie wideo i wydajne wyszukiwanie treści. Te nowe funkcje, obecnie w wersji zapoznawczej, obejmują:

 • Podsumowanie wideo na tekst: Użytkownicy będą mogli wyodrębnić istotę treści wideo i wygenerować zwięzłe i pouczające podsumowania tekstowe. Zaawansowany algorytm dzieli filmy na spójne rozdziały, wykorzystując wskazówki wizualne, dźwiękowe i tekstowe do tworzenia sekcji, które można łatwo umieścić w dużych oknach podpowiedzi modelu językowego (LLM). Każda sekcja zawiera istotne treści, w tym transkrypcje, zdarzenia audio i elementy wizualne. Jest to idealne rozwiązanie do tworzenia podsumowań wideo, materiałów szkoleniowych lub dzielenia się wiedzą.
 • Wydajne wyszukiwanie treści wideo: Użytkownicy będą mogli przekształcać treści wideo do formatu umożliwiającego ich przeszukiwanie przy użyciu LLM i informacji Video Indexer. Przekształcając spostrzeżenia wideo w przyjazne dla LLM podpowiedzi, główne punkty są dostępne dla efektywnego wyszukiwania. Segmentacja scen, wydarzenia audio i szczegóły wizualne dodatkowo poprawiają podział treści, umożliwiając użytkownikom szybkie zlokalizowanie określonych tematów, momentów lub szczegółów w obszernym filmie.

Dodatkowe zasoby:

1.1.8. Wyszukiwanie wektorowe i ranking semantyczny są teraz ogólnie dostępne w usłudze Azure AI Search

Azure AI Search (wcześniej znana jako Azure Cognitive Search) to platforma wyszukiwania i pobierania informacji, która umożliwia organizacjom dostarczanie wysoce spersonalizowanych środowisk w ich generatywnych aplikacjach AI.

Aktualizacje Azure AI Search obejmują:

 • Wyszukiwanie wektorowe: Duże modele językowe (LLM) przeszukują duże ilości dokumentów i informacji w celu wygenerowania odpowiedzi na zapytania użytkowników. Jest to kosztowne i może skutkować długim czasem odpowiedzi. Biorąc pod uwagę, że komputery są szybsze i bardziej wydajne podczas pracy z danymi numerycznymi w porównaniu do dokumentów, opracowano techniki, które przekształcają dokumenty i dane w format numeryczny, zwany wektorem - długą liczbą zmiennoprzecinkową. Indeksy wyszukiwania wektorowego pozwalają na szybsze i bardziej wydajne wyszukiwanie. Posiadanie doskonałego wsparcia wektorowego jest równie ważne dla uzyskania dobrej odpowiedzi z LLM, jak samo LLM. Wyszukiwanie wektorowe jest ogólnie dostępne.
 • Ranking semantyczny (formalnie znany jako wyszukiwanie semantyczne): Dzięki wielojęzycznym modelom głębokiego uczenia zaadaptowanym z Microsoft Bing, semantic ranker nadaje priorytety i zapewnia, że najbardziej trafne wyniki wyszukiwania są dostarczane jako pierwsze. Ranking semantyczny jest ogólnie dostępny.
 • Dostępność w Azure AI Studio: Usługa Azure AI Search jest teraz dostępna w Azure AI Studio, nowej ujednoliconej platformie AI, obecnie w wersji zapoznawczej. Solidny system wyszukiwania i pobierania jest kluczowym elementem cyklu życia generatywnych systemów sztucznej inteligencji. Dlatego też udostępnienie Azure AI Search w Azure AI Studio umożliwi obsługę pełnego łańcucha wartości, usprawniając przepływ pracy dla deweloperów aplikacji poprzez umieszczenie wszystkiego, czego potrzebują, w jednym miejscu.

Dodatkowe zasoby:

1.2. Azure Compute

1.2.1. Nowe maszyny wirtualne Azure oparte na platformie AMD już w wersji zapoznawczej

Azure wprowadza najnowsze maszyny wirtualne (VM) oparte na procesorach AMD EPYC™ Genoa 4. generacji. Teraz w wersji zapoznawczej dla maszyn wirtualnych z rodziny D, E i F, te nowe maszyny wirtualne zapewniają jeszcze większą wydajność i niezawodność niż poprzednie maszyny wirtualne AMD v5 oparte na procesorze AMD EPYC™ Milan trzeciej generacji. Nowe maszyny wirtualne oparte na procesorze Genoa będą miały różne proporcje pamięci do rdzeni w trzech seriach maszyn wirtualnych - ogólnego przeznaczenia Dav6 i Dalv6, zoptymalizowanej pod kątem pamięci serii Eav6 oraz zoptymalizowanych pod kątem obliczeń serii Fav6, Falv6 i Famv6.

Seria Dav6 VM zapewnia dobrą równowagę między stosunkiem pamięci do rdzenia, podczas gdy seria Dalv6 ma zapewnić bardziej opłacalną opcję dla aplikacji wymagających mniej pamięci. Seria Eav6 VM została stworzona z myślą o aplikacjach wymagających wyższego stosunku pamięci do rdzenia. Serie Fav6, Falv6 i Famv6 mają zwiększoną wydajność procesora w porównaniu do maszyn wirtualnych AMD z serii D i E, a różnią się jedynie stosunkiem pamięci do rdzenia.

Te nowe maszyny wirtualne znacznie rozszerzą opcje maszyn wirtualnych dostępne dla klientów AMD, obejmując wiele popularnych serii maszyn wirtualnych o różnych rozmiarach pamięci i budżecie.

Dodatkowe zasoby:

1.2.2. Uruchamianie SAP HANA na platformie Azure z nowymi i zaawansowanymi opcjami infrastruktury

Rodzina maszyn wirtualnych Azure M-series Mv3, następna generacja maszyn wirtualnych zoptymalizowanych pod kątem pamięci, zapewnia klientom szybszy wgląd, dłuższy czas sprawności, niższy całkowity koszt posiadania i lepszą wydajność cenową w przypadku uruchamiania obciążeń SAP HANA z bezpośrednimi wdrożeniami Azure IaaS i SAP RISE na platformie Azure. Maszyny wirtualne Mv3 są zasilane przez procesory Intel® Xeon® Scalable czwartej generacji i Azure Boost, system Microsoft do odciążania wirtualizacji. Rodzina Mv3 będzie skalować się dla obciążeń SAP, od mniej niż 1 TB do 32 TB.

Platforma Mv3 oferuje zwiększoną odporność na typowe awarie pamięci, pamięci masowej i sieci, co skutkuje minimalnymi przerwami w obciążeniach o znaczeniu krytycznym. Mv3 zapewnia do 30% krótszy czas ładowania danych SAP HANA(High-performance ANalytic Appliance) dla obciążeń SAP OLAP (Online Analytical Processing) w porównaniu do poprzedniej generacji Mv2 oraz do 15% wyższą wydajność na rdzeń dla obciążeń SAP OLTP (Online Transaction Processing) w porównaniu do Mv2.

Obsługiwana przez Azure Boost, usługa Mv3 zapewnia do dwóch razy większą przepustowość do magazynu dyskowego Azure premium z dyskami półprzewodnikowymi (SSD) i do 25 procent lepszą przepustowość sieci w porównaniu z usługą Mv2. Azure Boost to nowy system, który odciąża procesy wirtualizacji tradycyjnie wykonywane przez hiperwizora i system operacyjny hosta, takie jak zarządzanie siecią, pamięcią masową i hostem, na specjalnie skonstruowany sprzęt i oprogramowanie. Azure Boost zapewnia kilka korzyści dla maszyn wirtualnych Mv3, w tym zwiększoną wydajność sieci i pamięci masowej na dużą skalę, lepsze bezpieczeństwo dzięki dodatkowej warstwie izolacji logicznej oraz mniejszy wpływ na konserwację podczas przyszłych aktualizacji oprogramowania i sprzętu platformy Azure.

Aktualizacje rodziny Mv3 obejmują:

 • Oferta średniej pamięci Mv3, z rozmiarami maszyn wirtualnych do 4 TB pamięci, jest już ogólnie dostępna.
 • Oferta bardzo dużej ilości pamięci Mv3, z 32 TB pamięci, jest obecnie w fazie przedpremierowej.

Dodatkowe zasoby:

1.3. Poufne przetwarzanie Azure

1.3.1. Kontenery poufne w usłudze Azure Kubernetes w wersji zapoznawczej

Poufne kontenery w usłudze Azure Kubernetes Service (AKS) to pierwsza usługa w chmurze oferująca izolację na poziomie pod i szyfrowanie pamięci w zarządzanej usłudze Kubernetes opartej na otwartym projekcie kontenerów Kata i zasilanej przez AMD SEV-SNP. Organizacje będą mogły migrować swoje najbardziej wrażliwe obciążenia kontenerowe do chmury bez żadnych zmian w kodzie, jednocześnie chroniąc swoje dane w pamięci przed zagrożeniami zewnętrznymi i wewnętrznymi. Poufne kontenery na AKS są teraz w wersji zapoznawczej.

Dodatkowe zasoby:

1.3.2. Microsoft Azure Managed Confidential Consortium Framework w wersji zapoznawczej

Microsoft Azure Managed Confidential Consortium Framework, obecnie w wersji zapoznawczej, to nowa usługa Azure, która będzie oferować wykonywanie zestawów SDK open-source Microsoft Confidential Consortium Framework (CCF) jako usługi zarządzanej, eliminując potrzebę tworzenia przez deweloperów własnej infrastruktury do obsługi punktu końcowego interfejsu API CCF. Deweloperzy będą mogli łatwiej tworzyć i zarządzać poufnymi aplikacjami wielostronnymi ze zdecentralizowanym zaufaniem w zabezpieczonej i zarządzanej sieci zaufanych środowisk wykonawczych.

Dodatkowe zasoby:

1.3.3. Nowa opcja poufnej maszyny wirtualnej dla Azure Databricks

Opcja poufnej maszyny wirtualnej dla usługi Azure Databricks jest już ogólnie dostępna.

Klienci, którzy chcą lepiej zapewnić prywatność informacji umożliwiających identyfikację osób (PII) lub innych poufnych danych podczas analizowania tych danych w Azure Databricks, mogą teraz to zrobić, określając poufne maszyny wirtualne oparte na AMD podczas tworzenia klastra Azure Databricks. Uruchamianie klastra Azure Databricks klienta na poufnych maszynach wirtualnych Azure umożliwia klientom Azure Databricks bezpieczne analizowanie poufnych danych na platformie Azure.

Dodatkowe zasoby:

1.3.4. Nowe poufne maszyny wirtualne z procesorami Intel w wersji zapoznawczej

Poufne maszyny wirtualne (VM ) z serii DCesv5 i ECesv5 są już dostępne w wersji zapoznawczej. Wyposażone w skalowalne procesory Intel® Xeon® 4. generacji, maszyny te są wspierane przez całkowicie nowe, oparte na sprzęcie, zaufane środowisko wykonawcze o nazwie Intel® Trust Domain Extensions (TDX). Organizacje będą mogły używać tych maszyn wirtualnych do płynnego przenoszenia poufnych obciążeń do chmury bez konieczności wprowadzania zmian w kodzie aplikacji.

Dodatkowe zasoby:

1.3.5. Nowe funkcje i usługi dla poufnych maszyn wirtualnych Azure

Nowe funkcje i usługi dla poufnych maszyn wirtualnych Azure obejmują obsługę Red Hat Enterprise Linux (RHEL) 9.3, narzędzie Disk Integrity Tool, tymczasowe szyfrowanie dysków, obsługę nowych regionów i zaufane uruchamianie jako domyślne w PowerShell dla wszystkich maszyn wirtualnych Azure Gen 2.

Obsługa RHEL 9.3 dla poufnych maszyn wirtualnych AMD SEV-SNP umożliwi klientom platformy Azure określenie obrazu RHEL 9.3 jako systemu operacyjnego gościa (OS) dla poufnych maszyn wirtualnych opartych na AMD. Dzięki temu wszelkie poufne dane przetwarzane przez system operacyjny gościa RHEL będą chronione w użyciu, w pamięci. Poufne maszyny wirtualne oparte na platformie Azure AMD zapewniają silną, wymuszoną sprzętowo granicę, która wzmacnia ochronę systemu operacyjnego gościa przed dostępem operatora hosta i innych dzierżawców platformy Azure. Te maszyny wirtualne zostały zaprojektowane w celu zapewnienia, że używane dane w pamięci są chronione przed nieautoryzowanymi użytkownikami przy użyciu kluczy szyfrowania generowanych przez podstawowy chipset i niedostępnych dla operatorów platformy Azure. Obsługa poufnych maszyn wirtualnych AMD SEV-SNP w RHEL 9.3 jest w wersji zapoznawczej.

Narzędzie Disk Integrity Tool dla poufnych maszyn wirtualnych Intel TDX pozwoli klientom mierzyć i poświadczać dysk w ich poufnej maszynie wirtualnej. Narzędzie jest dostarczane jako rozszerzenie Azure CLI, które użytkownik może zainstalować we własnym zaufanym środowisku, aby uruchomić kilka prostych poleceń w celu ochrony dysku. Gdy takie dyski chronione integralnością są używane do poufnych wdrożeń maszyn wirtualnych, po uruchomieniu maszyny wirtualnej użytkownicy będą mogli kryptograficznie poświadczyć, że zawartość partycji głównej/systemowej dysku OS jest bezpieczna i zgodna z oczekiwaniami przed przetworzeniem jakichkolwiek poufnych obciążeń. Narzędzie Disk Integrity Tool dla poufnych maszyn wirtualnych AMD SEV-SNP jest w wersji zapoznawczej.

Szyfrowanie dysków tymczasowych dla poufnych maszyn wirtualnych AMD SEV-SNP umożliwi klientom platformy Azure szyfrowanie dysków tymczasowych dołączonych do poufnych maszyn wirtualnych opartych na platformie AMD przy użyciu kluczy zarządzanych przez klienta. Dzięki temu wszelkie poufne dane na tych dyskach będą chronione w spoczynku. Tymczasowe szyfrowanie dysków dla poufnych maszyn wirtualnych AMD SEV-SNP jest w wersji zapoznawczej.

Obsługa nowych regionów dla poufnych maszyn wirtualnych AMD SEV-SNP jest teraz ogólnie dostępna w następujących nowych regionach: Azja Południowo-Wschodnia, Indie Środkowe, Azja Wschodnia, Włochy Północne, Szwajcaria Północna, Japonia Wschodnia, Niemcy Zachodnio-Centralne i Zjednoczone Emiraty Arabskie Północne.

Zaufane uruchamianie jako domyślne w PowerShell dla wszystkich maszyn wirtualnych Azure Gen 2, teraz ogólnie dostępne, wzmacnia maszyny wirtualne Azure za pomocą funkcji zabezpieczeń, które umożliwiają administratorom wdrażanie maszyn wirtualnych ze zweryfikowanymi i podpisanymi programami ładującymi, jądrami systemu operacyjnego i zasadami rozruchu. Osiąga się to za pomocą takich zaufanych funkcji uruchamiania, jak bezpieczny rozruch, vTPM i monitorowanie integralności rozruchu, które chronią przed zestawami startowymi, rootkitami i złośliwym oprogramowaniem na poziomie jądra.

Dodatkowe zasoby:

1.3.6. Nowe poufne maszyny wirtualne z serii NCCv5 z procesorami graficznymi NVIDIA H100 w wersji zapoznawczej

Poufne maszyny wirtualne z serii NCCv5 z układami GPU NVIDIA H100 Tensor Core, w wersji zapoznawczej, będą pierwszą i jedyną tego rodzaju ofertą w chmurze, która pozwoli twórcom sztucznej inteligencji na poufne wdrażanie aplikacji opartych na GPU. Dzięki temu dane w pamięci CPU i GPU będą zawsze szyfrowane przy użyciu kluczy generowanych sprzętowo i chronione przed nieautoryzowaną zmianą. Naukowcy zajmujący się danymi, którzy muszą trenować swoje modele i uzyskiwać wgląd z wielu źródeł danych innych firm, będą mogli to robić, zapewniając jednocześnie prywatność danych osobowych i modeli sztucznej inteligencji oraz dostarczając dowody ich poufności za pośrednictwem raportów atestacyjnych.

Dodatkowe zasoby:

1.4. Azure Data

1.4.1. Skróty Amazon S3 są już ogólnie dostępne

Skróty Amazon S3, obecnie ogólnie dostępne, umożliwiają organizacjom ujednolicenie danych w Amazon S3 z danymi w OneLake. Dzięki tej aktualizacji inżynierowie danych mogą stworzyć jedno zwirtualizowane jezioro danych dla całej organizacji w ramach wiader Amazon S3 i OneLake - bez opóźnień związanych z kopiowaniem danych z S3 i bez zmiany ogólnej własności danych.

Jeziora danych w zasobnikach S3 mogą nadal istnieć i być zarządzane zewnętrznie w usłudze Microsoft Fabric. Dane są mapowane do tej samej ujednoliconej przestrzeni nazw i można uzyskać do nich dostęp przy użyciu tych samych interfejsów API Azure Data Lake Storage Gen2, nawet jeśli dane pochodzą z S3. Środowiska Fabric i silniki analityczne mogą bezpośrednio łączyć się ze zwirtualizowanymi danymi S3 w OneLake.

Umożliwia to organizacjom przyspieszenie ogólnej wartości ich zasobów danych dzięki Fabric w różnych chmurach, umożliwiając im wykorzystanie możliwości generatywnej sztucznej inteligencji, takich jak Copilot w Microsoft Fabric, lub tworzenie dostosowanych do potrzeb dużych modeli językowych opartych na ich danych za pomocą Azure AI Studio.

Dodatkowe zasoby:

1.4.2. Skróty do usługi Azure Data Lake Storage Gen2 są już dostępne

Skróty Azure Data Lake Storage Gen2 (ADLS Gen2) są teraz ogólnie dostępne, umożliwiając inżynierom danych łączenie się z danymi z zewnętrznych jezior danych w ADLS Gen2 do OneLake za pośrednictwem połączenia na żywo z danymi docelowymi.

Dzięki tej aktualizacji dane z ADLS Gen2 mogą być ponownie wykorzystywane bez konieczności ich kopiowania, co eliminuje powielanie danych i obniża koszty integracji w całym przedsiębiorstwie. Tworząc skrót ADLS Gen2, dane są gotowe do użycia za pomocą niestandardowych dużych modeli językowych (LLM) lub wizualizacji Power BI. Skróty ADLS Gen2 przyspieszają również ogólną wartość zasobów danych, umożliwiając interoperacyjność z usługą Azure Databricks.

Dzięki skrótowi ADLS Gen2 klienci mogą teraz uzyskać szybką wydajność dzięki Power BI Direct Lake Mode z Azure Databricks. Ponieważ OneLake korzysta z tych samych interfejsów API co ADLS Gen2 i obsługuje ten sam format Delta Parquet do przechowywania danych, notebooki Azure Databricks można łatwo zaktualizować, aby korzystały z punktów końcowych OneLake dla danych przechowywanych w OneLake.

Dodatkowe zasoby:

1.4.3. Aktualizacje Azure SQL oferują lepszą optymalizację kosztów, głębszą integrację

Kilka nowych funkcji i aktualizacji dla Azure SQL sprawi, że oferta będzie bardziej opłacalna, niezawodna i bezpieczna. Aktualizacje te obejmują:

Niższe ceny dla obliczeń hiperskalowych Azure SQL Database

Nowy cennik usługi Azure SQL Database Hyperscale oferuje obciążeniom natywnym dla chmury wydajność i bezpieczeństwo usługi Azure SQL w cenie komercyjnych baz danych typu open source. Klienci korzystający z usługi Hyperscale mogą zaoszczędzić do 35% na zasobach obliczeniowych potrzebnych do tworzenia skalowalnych, gotowych do obsługi sztucznej inteligencji aplikacji w chmurze o dowolnym rozmiarze i wymaganiach dotyczących operacji we/wy. Nowe ceny będą ogólnie dostępne w połowie grudnia 2023 roku.

Bezpłatna wersja próbna usługi Azure SQL Managed Instance, która wkrótce pojawi się w wersji zapoznawczej, pozwoli klientom odkrywać, używać i eksplorować usługę Azure SQL Managed Instance bezpłatnie przez 12 miesięcy. Klienci będą mogli przeprowadzić weryfikację koncepcji, przetestować aplikacje lub po prostu dowiedzieć się więcej o korzyściach operacyjnych w pełni zarządzanej bazy danych jako usługi.

Bezpłatna wersja próbna zapewni znaczne zasoby obliczeniowe i pamięci masowej do testowania aplikacji, w tym:

 • 4 rdzenie obliczeniowe vCore lub 8 rdzeni obliczeniowych vCore, z ograniczeniem do 720 godzin vCore miesięcznie.
 • 64 GB pamięci masowej plus 64 GB pamięci masowej na kopie zapasowe.
 • Uruchamianie i zatrzymywanie zasobów obliczeniowych instancji na żądanie.

Fala funkcji wystąpienia zarządzanego Azure SQL, która jest teraz ogólnie dostępna, wprowadza pakiet funkcji, które współpracują ze sobą, aby wystąpienie zarządzane SQL było jeszcze bardziej wydajne, niezawodne i bezpieczne, jednocześnie umożliwiając jeszcze głębszą integrację z lokalnym programem SQL Server i szerszą platformą usług Azure. Funkcje zawarte w pakiecie:

 • Uruchamianie/zatrzymywanie instancji, które pozwala klientom uruchamiać i zatrzymywać instancje według własnego uznania, aby zaoszczędzić na kosztach rozliczeniowych vCores i licencjonowania SQL.
 • Nadmiarowość strefowa, która pozwala klientom wdrażać zarządzane instancje w wielu strefach dostępności i poprawiać dostępność ich usług.
 • Distributed Transaction Coordinator, który pozwala klientom uruchamiać transakcje w wielu typach baz danych, jednocześnie utrzymując bazy danych w synchronizacji.

Dodatkowe zasoby: 

1.4.4. Dane Microsoft 365 w Fabric z natywną integracją OneLake

Dane Microsoft 365 mogą być teraz natywnie zintegrowane z OneLake w formacie Delta Parquet, optymalnym formacie do analizy danych. Dane Microsoft 365 były wcześniej oferowane tylko w formacie JSON. Dzięki tej nowej integracji dane Microsoft 365 zostaną płynnie połączone z innymi źródłami danych w OneLake, umożliwiając organizacjom dostęp do zestawu środowisk analitycznych w celu przekształcania i uzyskiwania wglądu w ich dane. Oznacza to również, że funkcje sztucznej inteligencji zbudowane przy użyciu notesów Microsoft Fabric będą teraz miały bezpośredni dostęp do danych Microsoft 365 w OneLake. Ta aktualizacja jest w wersji zapoznawczej.

Dodatkowe zasoby:

1.4.5. Microsoft Fabric jest już ogólnie dostępny

Microsoft Fabric, zintegrowane i uproszczone środowisko dla zasobów danych na fundamencie danych klasy korporacyjnej, jest teraz ogólnie dostępne. Fabric umożliwia trwałe zarządzanie danymi i pojedynczy model wyceny pojemności, który skaluje się wraz z rozwojem, i jest otwarty na każdej warstwie, bez zastrzeżonych blokad. Fabric integruje Power BI, Data Factory i następną generację Synapse, aby zaoferować klientom efektywne cenowo i łatwe w zarządzaniu nowoczesne rozwiązanie analityczne w erze sztucznej inteligencji.

Fabric jest przeznaczony dla całego przedsiębiorstwa, wraz z narzędziami dostosowanymi do ról i głębokimi integracjami z Microsoft 365, Teams i kopilotami AI, aby przyspieszyć możliwości analityczne i pomóc w skalowaniu tworzenia wartości danych dla wszystkich, od specjalistów ds. danych po nietechnicznych użytkowników biznesowych.

Dodatkowe zasoby:

1.4.6. Microsoft Fabric, obecnie część Microsoft Intelligent Data Platform, umożliwia dostawcom usług internetowych

Microsoft Intelligent Data Platform (MIDP) to zestaw ściśle zintegrowanych usług danych, który obejmuje Microsoft Fabric, ujednoliconą usługę analityczną, która jest teraz ogólnie dostępna. Inteligentna platforma danych pozwala organizacjom inwestować więcej czasu w tworzenie wartości, zamiast integrować i zarządzać swoimi zasobami danych.

Zbudowany jako łatwe w użyciu oprogramowanie jako usługa (SaaS), Fabric jest otwarty i rozszerzalny, zapewniając bogaty zestaw możliwości dla niezależnych dostawców oprogramowania (ISV) w celu dalszego wzbogacenia platformy o wiodące w branży aplikacje. Podczas Ignite Microsoft zaprezentuje, w jaki sposób wiodący w branży partnerzy, tacy jak London Stock Exchange, Esri, Informatica, Teradata i SAS, wprowadzają swoje produkty jako obciążenia do Fabric. Pomoże to partnerom poszerzyć ich zasięg i rozszerzyć zakres możliwości, do których nasi wspólni klienci mogą uzyskać płynny dostęp dzięki Microsoft Fabric.

Dodatkowe zasoby:

1.4.7. Nowe funkcje Azure Cosmos DB zwiększają produktywność deweloperów i efektywność kosztową

Kilka nowych funkcji w Azure Cosmos DB pomoże deweloperom dostarczać aplikacje w bardziej wydajny sposób, jednocześnie obniżając koszty produkcji. Aktualizacje te obejmują:

Skalowanie dynamiczne według partycji/regionu, obecnie w wersji zapoznawczej dla nowych kont usługi Azure Cosmos DB, umożliwi klientom optymalizację pod kątem skali i kosztów w sytuacjach, w których partycjonowanie jest używane do skalowania poszczególnych kontenerów w bazie danych w celu spełnienia potrzeb aplikacji w zakresie wydajności lub w których konfiguracja wieloregionalna usługi Azure Cosmos DB jest używana do globalnej dystrybucji danych.

Dynamiczne skalowanie zapewnia programistom dodatkową elastyczność w celu obniżenia kosztów poprzez skalowanie w górę i w dół potrzeb bazy danych na bardziej szczegółowym poziomie, według regionu lub partycji danych. Jest to przyjazne dla klientów, którzy napotykają gorące partycje w swoich bazach danych lub prowadzą operacje na całym świecie.

Integracja Microsoft Copilot for Azure w Azure Cosmos DB, obecnie w wersji zapoznawczej, wprowadzi sztuczną inteligencję do środowiska deweloperskiego Azure Cosmos DB. W szczególności ta wersja umożliwia deweloperom przekształcanie pytań w języku naturalnym w zapytania Azure Cosmos DB NoSQL w edytorze zapytań Azure Cosmos DB Data Explorer. Ta nowa funkcja zwiększy produktywność deweloperów, generując zapytania i pisemne objaśnienia operacji zapytań podczas zadawania pytań dotyczących ich danych.

Usługa Azure Cosmos DB for MongoDB vCore, która jest obecnie ogólnie dostępna, umożliwia deweloperom tworzenie inteligentnych aplikacji na platformie Azure ze zgodnością z MongoDB. Dzięki Azure Cosmos DB for MongoDB vCore deweloperzy mogą czerpać korzyści z natywnych integracji z platformą Azure, niskiego całkowitego kosztu posiadania i znanej architektury vCore podczas migracji istniejących aplikacji lub tworzenia nowych. Usługa Azure Cosmos DB for MongoDB vCore wprowadza również bezpłatną warstwę, która jest przyjaznym dla deweloperów sposobem na poznanie możliwości platformy bez ponoszenia żadnych kosztów. Dowiedz się więcej o warstwie bezpłatnej.

Ponadto nowa oferta Azure AI Advantage pomoże klientom zrealizować wartość Azure Cosmos DB i Azure AI razem. Korzyści obejmują:

 • Oszczędności do 40 000 RU/s przez trzy miesiące w usłudze Azure Cosmos DB w przypadku korzystania z usługi GitHub Copilot lub usługi Azure AI, w tym usługi Azure OpenAI.
 • Światowej klasy infrastruktura i zabezpieczenia umożliwiające rozwój działalności i ochronę danych.
 • Zwiększona niezawodność generatywnych aplikacji AI dzięki wykorzystaniu szybkości Azure Cosmos DB do pobierania i przetwarzania danych.

Wyszukiwanie wektorowe w Azure Cosmos DB MongoDB vCore, obecnie ogólnie dostępne, umożliwia deweloperom płynną integrację ich aplikacji opartych na sztucznej inteligencji z danymi przechowywanymi w Azure Cosmos DB. Wyszukiwanie wektorowe umożliwia użytkownikom wydajne przechowywanie, indeksowanie i przeszukiwanie wielowymiarowych danych wektorowych, eliminując potrzebę przenoszenia danych do droższych alternatyw dla funkcji wyszukiwania wektorowego, takich jak wektorowe bazy danych.

Dodatkowe zasoby:

1.4.8. Nowe funkcje zarządzania i zabezpieczeń dla SQL Server włączone przez Azure Arc

Ulepszenia SQL Server włączone przez Azure Arc oferują dodatkowe możliwości zarządzania SQL Server działającym poza Azure, w tym monitorowanie, zarządzanie wysoką dostępnością / odzyskiwaniem po awarii (HA / DR) i rozszerzone aktualizacje zabezpieczeń.

Monitorowanie dla SQL Server włączone przez Azure Arc, obecnie w wersji zapoznawczej, pozwoli klientom uzyskać krytyczny wgląd w całą ich bazę SQL Server w lokalnym centrum danych i chmurze, zoptymalizować wydajność bazy danych i szybciej diagnozować problemy. Dzięki temu narzędziu monitorującemu klienci będą mogli przejść z reaktywnego trybu pracy na proaktywny, jeszcze bardziej poprawiając czas pracy bazy danych przy jednoczesnym zmniejszeniu rutynowych obciążeń.

Ulepszone zarządzanie wysoką dostępnością i odzyskiwaniem po awarii (HA/DR) dla programu SQL Server włączone przez Azure Arc jest teraz w wersji zapoznawczej. Dzięki usłudze Azure Arc klienci mogą teraz poprawić ciągłość biznesową i spójność programu SQL Server, przeglądając grupy dostępności Always On, instancje klastrów pracy awaryjnej i kopie zapasowe oraz zarządzając nimi bezpośrednio z witryny Azure Portal. Ta nowa funkcja zapewni klientom lepszą widoczność oraz znacznie łatwiejszy i bardziej elastyczny sposób konfigurowania krytycznych operacji na bazach danych.

Rozszerzone aktualizacje zabezpieczeń dla programu SQL Server włączone przez usługę Azure Arc są teraz ogólnie dostępne. Rozszerzone aktualizacje zabezpieczeń dla programu SQL Server, które zapewniają krytyczne aktualizacje zabezpieczeń przez okres do trzech lat po zakończeniu rozszerzonej pomocy technicznej, są teraz dostępne jako usługa za pośrednictwem usługi Azure Arc. Dzięki usłudze Extended Security Update klienci korzystający ze starszych wersji SQL Server lokalnie lub w środowiskach wielochmurowych mogą zarządzać poprawkami zabezpieczeń z poziomu Azure Portal. Rozszerzone aktualizacje zabezpieczeń włączone przez Azure Arc zapewniają elastyczność finansową dzięki modelowi subskrypcji pay-as-you-go.

Dodatkowe zasoby:

1.4.9. Nowe ulepszenia wydajności w Azure Database dla MySQL Business Critical

Nowe ulepszenia wydajności w warstwie usługi Azure Database for MySQL Business Critical sprawiają, że jest ona idealna dla wysokowydajnych aplikacji transakcyjnych lub analitycznych. Dzięki wersji zapoznawczej usługi Accelerated Logs organizacje mogą zaobserwować nawet dwukrotny lub większy wzrost wydajności bez dodatkowych kosztów, w oparciu o wewnętrzne testy przeprowadzone przez firmę Microsoft.

Niedawne badanie porównawcze wydajności przeprowadzone przez Principled Technologies pokazuje, że warstwa usługi Azure Database for MySQL Business Critical jest do 50% szybsza niż MySQL w usłudze Amazon Web Services (AWS) Relational Data Service i do 2,6 razy szybsza niż Google Cloud Platform (GCP) Cloud SQL for MySQL. Te ulepszenia sprawiają, że usługa Azure Database for MySQL Business Critical jest idealna dla obciążeń MySQL warstwy 1 o znaczeniu krytycznym.

Dodatkowe zasoby:

1.4.10. Ulepszenia wydajności i nowe możliwości AI dla Azure Database for PostgreSQL

Azure Database for PostgreSQL to usługa bazodanowa oparta na skalowalnej infrastrukturze chmurowej firmy Microsoft dla deweloperów aplikacji. Aktualizacje usługi obejmują:

Zwiększona wydajność i skalowalność usługi Azure Database for PostgreSQL. Ta aktualizacja zapewnia zaawansowane możliwości magazynu i obliczeń, które umożliwiają optymalny stosunek ceny do wydajności dla obciążeń produkcyjnych w przedsiębiorstwie. Funkcje obejmują:

 • Premium SSD v2, w wersji zapoznawczej, będzie oferować opóźnienia dysków poniżej milisekundy oraz do 64 TB pamięci masowej i 80 tys. operacji wejścia/wyjścia (IOPS) dla wymagających obciążeń intensywnie korzystających z operacji wejścia/wyjścia przy niskich kosztach, zapewniając dużą elastyczność w zarządzaniu wydajnością i kosztami w środowiskach produkcyjnych Tier-1.
 • Skalowanie IOPS, w wersji zapoznawczej, umożliwi klientom skalowanie IOPS do 20 tys. w celu szybszego wykonywania operacji przejściowych, takich jak migracje lub ładowanie danych, a następnie skalowanie w dół, gdy nie jest to wymagane, w celu obniżenia kosztów.
 • Dostępne obecnie dynamiczne skalowanie zasobów obliczeniowych i pamięci masowej w trybie online dostosowuje ilość zasobów obliczeniowych i pamięci masowej w oparciu o bieżące zapotrzebowanie, zapewniając płynne działanie i niemal zerowe przestoje.

Rozszerzenie Azure Database for PostgreSQL dla Azure AI pozwoli deweloperom wykorzystywać duże modele językowe (LLM) i tworzyć bogate generatywne aplikacje AI PostgreSQL, co oznacza, że zapytania PostgreSQL na platformie Azure mogą teraz zasilać aplikacje Azure AI. Obecnie w wersji zapoznawczej, rozszerzenie umożliwi:

 • Wywołanie usługi Azure OpenAI w celu wygenerowania osadzeń wektorowych opartych na LLM, które umożliwiają wydajne wyszukiwanie podobieństw, co jest szczególnie przydatne w systemach rekomendacji.
 • Połączenie z Azure AI Language dla szerokiego zakresu scenariuszy, takich jak analiza nastrojów, wykrywanie języka, rozpoznawanie jednostek i nie tylko.

Dodatkowe zasoby:

1.5. Infrastruktura Azure

1.5.1. Aktualizacje infrastruktury AI

Azure to komputer świata, który zasila szereg rozwiązań, od usług w chmurze po uruchamianie najbardziej wyrafinowanych modeli sztucznej inteligencji. Dzięki wglądowi w obciążenia i wymagania klientów, Microsoft optymalizuje i wprowadza innowacje w każdej warstwie stosu sprzętu i oprogramowania.

Podejście ekosystemowe firmy Microsoft obejmuje wieloletnie partnerstwa z liderami branży, aby zapewnić klientom wybór wydajności, efektywności i kosztów w zakresie wnioskowania, szkolenia i ogólnych obliczeń AI.

Infrastruktura platformy Azure zwiększa wybór cen i wydajności w całym stosie technologii infrastruktury platformy Azure, od centrum danych i jego szaf po serwery i zasilający je układ krzemowy, w tym:

Niestandardowy krzem dla sztucznej inteligencji i obciążeń korporacyjnych w chmurze Microsoft Cloud
Firma Microsoft ogłosiła dziś nowe
niestandardowe układy krzemowe, które uzupełniają ofertę firmy Microsoft z partnerami branżowymi. Dwa nowe układy, Microsoft Azure Maia i Microsoft Azure Cobalt, zostały zbudowane z całościowym spojrzeniem na sprzęt i oprogramowanie, aby zoptymalizować wydajność i cenę.

Microsoft Azure Maia to układ AI Accelerator przeznaczony do uruchamiania opartych na chmurze szkoleń i wnioskowania dla obciążeń AI, takich jak modele OpenAI, Bing, GitHub Copilot i ChatGPT.

Microsoft Azure Cobalt to natywny dla chmury układ oparty na architekturze Arm, zoptymalizowany pod kątem wydajności, energooszczędności i opłacalności dla obciążeń ogólnego przeznaczenia.

Usługa Azure Boost jest już ogólnie dostępna
Jedno z najnowszych i najbardziej znaczących ulepszeń infrastruktury Microsoft Azure, Azure Boost, jest już ogólnie dostępne. Azure Boost zapewnia większą wydajność sieci i pamięci masowej na dużą skalę, poprawia bezpieczeństwo i zmniejsza wpływ na obsługę, przenosząc procesy wirtualizacji tradycyjnie wykonywane przez serwery hosta, takie jak zarządzanie siecią, pamięcią masową i hostem, na specjalnie skonstruowany sprzęt i oprogramowanie zoptymalizowane pod kątem tych procesów. Ta innowacja pozwala firmie Microsoft osiągnąć najszybszą wydajność zdalnej i lokalnej pamięci masowej na rynku, z wydajnością zdalnej pamięci masowej wynoszącą 12,5 Gb/s (gigabitów na sekundę) i 650 tys. operacji wejścia/wyjścia na sekundę oraz wydajnością lokalnej pamięci masowej wynoszącą 17,3 Gb/s i 3,8 mln operacji wejścia/wyjścia na sekundę.

Maszyny wirtualne ND MI300 v5z układami AMD zoptymalizowanymi pod kątem generatywnych obciążeń AI
Maszyny wirtualne ND MI300 v5 zostały zaprojektowane w celu przyspieszenia przetwarzania obciążeń sztucznej inteligencji w celu trenowania modeli sztucznej inteligencji wysokiego zasięgu i generatywnego wnioskowania, i będą wyposażone w najnowszy procesor graficzny AMD, AMD Instinct MI300X.

Maszyny wirtualne NC H100 v5 z najnowszymi procesorami graficznymi NVIDIA
Nowa seria maszyn wirtualnych (VM) NC H100 v5, w wersji zapoznawczej, jest zbudowana na najnowszym wariancie NVL NVIDIA Hopper 100 (H100), który oferuje większą pamięć na GPU. Nowa seria maszyn wirtualnych zapewni klientom większą wydajność, niezawodność i efektywność w zakresie szkoleń AI średniego zasięgu i generatywnego wnioskowania AI. Utrzymując więcej pamięci na GPU w maszynie wirtualnej, klienci zwiększają wydajność przetwarzania danych i ogólną wydajność obciążenia.

Dodatkowe zasoby:

1.5.2. Aktualizacje usług Azure Monitor i Azure Migrate

Wystąpieniezarządzane usługi Azure Monitor System Center Operations Manager (SCOM ) zapewnia możliwości monitorowania usługi SCOM i konfigurowalne modele kondycji w usłudze Azure Monitor. Wystąpienie zarządzane SCOM stanowi alternatywę opartą na chmurze dla klientów SCOM, zapewniając ciągłość monitorowania środowisk chmurowych i lokalnych w trakcie wdrażania chmury.

Wystąpienie zarządzane SCOM jest już ogólnie dostępne. Od wersji zapoznawczej SCOM Managed Instance dodano wiele funkcji, takich jak integracja alertów SCOM z Azure Monitor, możliwość wysyłania zintegrowanych alertów do narzędzi do zarządzania usługami IT, możliwość przeglądania kondycji usług z Azure Portal oraz ulepszone środowisko wdrażania.

Azure Migrate, usługa służąca do migracji i modernizacji na platformie Azure, wprowadza obsługę odnajdywania, analizy przypadków biznesowych i oceny dla nowych obciążeń. Dzięki temu klienci mogą przeanalizować swoją konfigurację i zgodność dla nowych przypadków użycia, aby określić instancje Azure o odpowiednim rozmiarze przy optymalnych kosztach i bez blokad.

Konkretne funkcje, w wersji zapoznawczej, obejmują ocenę aplikacji Spring, uzasadnienie biznesowe z kosztami zarządzania, uzasadnienie biznesowe i ocenę z zabezpieczeniami oraz Windows i SQL ESU w uzasadnieniu biznesowym oraz ocenę aplikacji internetowych, która jest ogólnie dostępna.

Dodatkowe zasoby:

1.5.3. Wprowadzenie do usługi Azure IoT Operations

Azure IoT Operations to nowy dodatek do portfolio Azure IoT, który będzie oferował ujednolicone, kompleksowe rozwiązanie Microsoft, które płynnie przekształca operacje fizyczne z chmury do brzegu sieci.

Oferta ta, obecnie w wersji zapoznawczej, będzie obejmować podejście "One Microsoft" od chmury do brzegu sieci w celu cyfrowej transformacji operacji fizycznych. Microsoft standaryzuje architekturę od chmury do brzegu sieci dla rozwiązań cyfrowych w operacjach fizycznych za pomocą standardów branżowych i podejść typu open source.

To ujednolicające podejście do cyfrowych ekosystemów klientów usunie przeszkody techniczne na kolejnym poziomie transformacji cyfrowej, umożliwi współpracę techniczną w zakresie technologii informatycznych i operacyjnych oraz zapewni interoperacyjność i skalowalność rozwiązań cyfrowych.

To ujednolicone podejście składa się z następujących elementów:

 • Płaszczyzna zarządzania: Jedna płaszczyzna kontroli do zabezpieczania i zarządzania zasobami i obciążeniami w chmurze i na brzegu sieci za pomocą usługi Azure Arc.
 • Tworzenie aplikacji: Konsekwentne tworzenie i wdrażanie aplikacji w dowolnym miejscu, w chmurze lub na brzegu sieci.
 • Płaszczyzna danych od chmury do brzegu sieci: Płynna integracja na poziomie danych od zasobu do chmury i z powrotem.
 • Wspólna infrastruktura: Klienci mogą łączyć inwestycje w chmurze z zasobami lokalnymi.

Dodatkowe zasoby:

1.5.4. Microsoft i Oracle ogłaszają ogólną dostępność Oracle Database@Azure

Microsoft i Oracle ogłaszają ogólną dostępność usługi Oracle Database@Azure, która będzie dostępna w regionie Azure US East od grudnia 2023 r., z planowanymi rozszerzeniami w dodatkowych regionach w pierwszym kwartale 2024 r. i później. Klienci uzyskają bezpośredni dostęp do usług bazodanowych Oracle działających w infrastrukturze Oracle Cloud Infrastructure (OCI) wdrożonej w centrach danych Microsoft Azure, począwszy od usługi Oracle Exadata Database Service, w połączeniu z bezpieczeństwem, elastycznością i najlepszymi w swojej klasie usługami Microsoft Azure. Microsoft jest jedynym innym hiperskalerem oferującym usługi baz danych OCI w celu uproszczenia migracji do chmury, wdrażania wielu chmur i zarządzania nimi.

Dodatkowe zasoby:

1.5.5. Aktualizacje w usłudze Azure Arc

Azure Arc upraszcza ład i zarządzanie, dostarczając spójną platformę zarządzania wielochmurowego i lokalnego, aby pomóc organizacjom kontrolować i zarządzać ich środowiskami. Aktualizacje funkcji i możliwości infrastruktury Azure Arc obejmują:

VMware vSphere z włącz oną usługą Azure Arc, która jest już ogólnie dostępna, pomoże użytkownikom uprościć zarządzanie hybrydową infrastrukturą IT rozproszoną między VMware vSphere i Azure. Jest to możliwe dzięki włączeniu usługi Azure Arc, która rozszerza płaszczyznę kontroli platformy Azure na infrastrukturę VMware vSphere i umożliwia spójne korzystanie z funkcji zabezpieczeń, nadzoru i zarządzania platformy Azure w środowiskach VMware vSphere i Azure.

Klienci mogą zacząć od połączenia Azure Arc z zasobami we wdrożeniach VMware vSphere, zainstalować agentów na dużą skalę i włączyć zarządzanie Azure, obserwowalność i rozwiązania bezpieczeństwa, jednocześnie korzystając z istniejących możliwości zarządzania cyklem życia. Ta funkcja jest już ogólnie dostępna.

Najnowsza aktualizacja funkcji Azure Stack HCI, w wersji zapoznawczej, przyniesie innowacyjne możliwości, które nadal upraszczają codzienne życie specjalistów IT, upraszczając wdrażanie i zarządzanie Azure Stack HCI oraz automatyzując je w połączeniu z nowo wydanymi gotowymi rozwiązaniami. Przykładowo, nowa funkcja wdrażania klastrów automatycznie aprowizuje maszyny wirtualne (VM) i umożliwia zarządzanie aktualizacjami Azure Stack HCI z poziomu Azure Portal na dużą skalę. Ponadto ta aktualizacja funkcji rozszerza również obsługę rozszerzeń maszyn wirtualnych, które obejmują Microsoft Defender for Cloud, Azure Monitor i Azure Update Manager.

Inne aktualizacje, w wersji zapoznawczej, obejmują:

 • Menedżer witryn, nowa funkcja w ramach aktualizacji Azure Stack HCI, która pomoże klientom zorganizować wszystkie zasoby Arc według lokalizacji, co pozwala zaoszczędzić czas.
 • Nowe narzędzie, które wykorzysta Azure Migrate, aby umożliwić klientom migrację maszyn wirtualnych Hyper-V bezpośrednio do węzłów Azure Stack HCI. Upraszcza to migrację klientów do nowej infrastruktury, co jest szczególnie przydatne podczas cyklu odświeżania sprzętu.

Oprócz nowości Azure Stack HCI, AKS na VMware, w wersji zapoznawczej, zapewni klientom, którzy korzystali z usługi Azure Kubernetes Service (AKS) w chmurze lub AKS lokalnie na Windows Server lub Azure Stack HCI, takie samo środowisko dla ich środowiska VMware. Dzięki temu nowemu członkowi rodziny AKS, Microsoft będzie dysponował holistycznym pakietem ofert Kubernetes dla klientów w chmurze i lokalnie.

Możliwości samoobsługi System Center Virtual Machine Manager (SCVMM) są teraz ogólnie dostępne na platformie Azure dzięki usłudze Azure Arc. Po nawiązaniu połączenia z usługą Azure Arc klienci mogą zarządzać środowiskami System Center Virtual Machine Manager (VMM) na platformie Azure i kontrolować je, a także wykonywać operacje samoobsługi maszyn wirtualnych z poziomu Azure Portal. Klienci uzyskują spójne środowisko zarządzania na platformie Azure dla środowisk chmurowych i hybrydowych. W przypadku klientów pakietu Azure Pack to rozwiązanie jest przeznaczone jako alternatywa dla wykonywania operacji samoobsługi maszyn wirtualnych.

Dodatkowe zasoby:

1.5.6. Aktualizacje usług usługi Azure Storage

Kilka nowych funkcji i ulepszeń wydajności pamięci masowej na platformie Microsoft Azure ma na celu uproszczenie zarządzania danymi, zwiększenie wydajności i ułatwienie płynniejszej migracji do chmury. Aktualizacje te obejmują:

Usługa Azure Ultra Disk Storage: Maksymalna aprowizowana liczba operacji wejścia/wyjścia (IOPS) na sekundę i aprowizowana przepływność w usłudze Azure Ultra Disk Storage została zwiększona do 400 000 IOPS i 10 000 MB/s na dysk. Pojedynczy dysk Ultra Disk może osiągnąć maksymalną liczbę operacji wejścia/wyjścia na sekundę i przepustowość największych maszyn wirtualnych platformy Azure, zmniejszając złożoność zarządzania wieloma dyskami połączonymi w paski. Zwiększona wydajność może być również wykorzystywana przez wiele maszyn wirtualnych Azure, gdy Ultra Disk jest skonfigurowany jako dysk współdzielony. Aktualizacja jest ogólnie dostępna.

Azure Storage Mover: Azure Storage Mover to usługa firmy Microsoft, która umożliwia klientom usługi Azure Storage migrację lokalnych udziałów plików do udziałów plików platformy Azure i usługi Azure Blob Storage. Aktualizacje obejmują:

 • Ścieżka migracji udziału Server Message Block (SMB) do udziału plików platformy Azure jest już ogólnie dostępna.
 • Obraz agenta Storage Mover dla VMware jest już ogólnie dostępny.
 • Konta magazynu z funkcją Hierarchical Namespace Service magazynu obiektów blob są teraz obsługiwane w wersji zapoznawczej.

Nowa wydajność i ekonomia systemu plików dzięki usłudze Azure Native Qumulo Scalable File Service: Usługa Azure Native Qumulo (ANQ) V2 Scalable File Service przekształca usługę plików w chmurze, łącząc wydajność i elastyczność chmury z funkcjami korporacyjnymi i uniwersalną zgodnością lokalnych systemów plików.

Nowe i ulepszone funkcje, ogólnie dostępne, obejmują:

 • Bezkonkurencyjna ekonomia: ANQ oferuje płatności zgodnie z rzeczywistym użyciem, umożliwiając redukcję kosztów wraz ze wzrostem ilości danych.
 • Skalowalność w chmurze: ANQ oddziela wydajność od pojemności, umożliwiając niezależne, elastyczne i płynne skalowanie przepustowości i pojemności.
 • Prostota w chmurze: Szybkie wdrożenie ANQ umożliwia klientom uruchomienie w zaledwie 12 minut bezpośrednio w Azure Portal. Dzięki globalnej przestrzeni nazw ANQ V2 wszystkie obciążenia mogą być kierowane do jednej przestrzeni nazw, niezależnie od danych znajdujących się w ANQ lub w lokalnych środowiskach Qumulo.

Dodatkowe zasoby:

1.6. Zarządzanie i operacje na platformie Azure

1.6.1. Azure Business Continuity Center pomaga zarządzać, chronić i zarządzać zasobami na dużą skalę, teraz w wersji zapoznawczej

Azure Business Continuity Center to narzędzie, które zapewni administratorom IT kompleksowe, odporne możliwości ochrony, aby sprostać złożonym wymaganiom bezpieczeństwa i szybko ewoluującym zagrożeniom. Nowe Azure Business Continuity Center, obecnie w wersji zapoznawczej, zapewni administratorom IT następujące korzyści:

 • Uproszczone zarządzanie: Kompleksowe rozwiązanie zapewniające ciągłość biznesową i odzyskiwanie po awarii (BCDR) poprzez zapewnienie klientom możliwości zarządzania rozwiązaniami w ramach własnych usług Azure, takich jak Azure Backup i Azure Site Recovery, a także rozwiązań innych firm.
 • Bogaty wgląd: Użytkownicy mogą przeglądać podsumowanie bezpieczeństwa całej nieruchomości BCDR i otrzymywać wskazówki dotyczące poszczególnych właściwości bezpieczeństwa z praktycznymi spostrzeżeniami w celu poprawy stanu bezpieczeństwa.
 • Ochrona w całym kontinuum: Pomaga zapewnić skuteczną ochronę przed oprogramowaniem ransomware i łagodzenie jego skutków w warstwach infrastruktury, danych i aplikacji dzięki uproszczonemu monitorowaniu w celu sprawdzenia bieżącego stanu ochrony i zmiany konfiguracji.

Dodatkowe zasoby:

1.6.2. Azure Chaos Studio jest już ogólnie dostępne

Azure Chaos Studio, obecnie ogólnie dostępne, zapewnia w pełni zarządzaną platformę eksperymentalną do odkrywania trudnych zagadnień za pomocą szablonów eksperymentów, dynamicznych celów i bardziej ukierunkowanego interfejsu użytkownika.

Chaos Studio oferuje klientom możliwość celowego zakłócania działania ich aplikacji w celu odkrycia problemów z niezawodnością i opracowania strategii zapobiegania im, zanim wpłyną one na użytkowników. Na przykład, Chaos Studio pozwala użytkownikom ocenić, jak aplikacje reagują na rzeczywiste zakłócenia, takie jak opóźnienia w sieci, nieoczekiwane awarie pamięci masowej, wygasłe sekrety, a nawet całkowite awarie centrum danych. Szablony w Chaos Studio pozwalają klientom w ciągu kilku minut przetestować odporność ich zasobów Azure, dostarczając zestaw wstępnie wypełnionych eksperymentów opartych na typowych scenariuszach awarii. Funkcja dynamicznych celów pozwala użytkownikom wybierać cele eksperymentów za pomocą zapytań Keyword Query Language (KQL), zamiast statycznego wyboru listy, umożliwiając tworzenie bardziej wyrafinowanych scenariuszy wstrzykiwania błędów.

Klienci zyskują możliwość zwiększenia swojej odporności na błędy i awarie poprzez lepsze zrozumienie odporności aplikacji, przeprowadzanie eksperymentów z szeroką gamą błędów opartych na agentach i usługach oraz utrzymywanie jakości produkcji poprzez ciągłą walidację.

Dodatkowe zasoby:

Dwie osoby siedzą w pokoju i pracują na laptopie.

2. Deweloper 2.1. Społeczność deweloperów

2.1.1. Nowe poświadczenia AI Microsoft Applied Skills są już dostępne

Microsoft udostępnia nowe poświadczenia Microsoft Applied Skills o kluczowym znaczeniu dla transformacji sztucznej inteligencji, aby pomóc użytkownikom:

 • Rozwijaj generatywną sztuczną inteligencję za pomocą usługi Azure OpenAI.
 • Stwórz inteligentne rozwiązanie do przetwarzania dokumentów dzięki usłudze Azure AI Document Intelligence.
 • Utwórz rozwiązanie do przetwarzania języka naturalnego za pomocą usługi Azure AI Language.
 • Tworzenie rozwiązania Azure AI Vision.

Microsoft wcześniej ogłosił Microsoft Applied Skills, nowe poświadczenie, które pozwala osobom fizycznym udowodnić, że posiadają określone umiejętności potrzebne do realizacji projektów dostosowanych do scenariuszy biznesowych.

Łącznie z nowym zestawem dostępnym na Microsoft Ignite, wydano 15 poświadczeń Microsoft Applied Skills, a co najmniej pięć kolejnych pojawi się do końca grudnia 2023 roku. Nowe poświadczenia są dostosowane do projektów, takich jak opracowywanie generatywnych rozwiązań sztucznej inteligencji lub konfigurowanie bezpiecznego dostępu przy użyciu sieci Azure, które są kluczowe, ponieważ organizacje wdrażają technologie chmury i sztucznej inteligencji.

Certyfikaty Microsoft i Microsoft Applied Skills uzupełniają się i są weryfikowane przez Microsoft, oferując organizacjom sygnał zaufania i pomagając im skutecznie zidentyfikować talenty z umiejętnościami technicznymi, których potrzebują do wdrażania wysoce technicznych rozwiązań i podejmowania projektów o kluczowym znaczeniu dla sukcesu organizacji.

Proces uzyskiwania poświadczenia Microsoft Applied Skills został zaprojektowany tak, aby był prosty i elastyczny i obejmuje:

 • Opcjonalne szkolenia, w tym bezpłatne samodzielne ścieżki szkoleniowe dostępne na platformie Microsoft Learn, a wkrótce także szkolenia prowadzone przez instruktorów.
 • Zaliczenie interaktywnej oceny laboratoryjnej, która przeprowadza kandydatów przez serię zadań opartych na scenariuszach w produktach takich jak Microsoft Azure lub Power Platform. Ocena laboratoryjna jest dostępna na żądanie bezpośrednio z Microsoft Learn.
 • Otrzymanie poświadczenia, zweryfikowanego przez Microsoft, które można łatwo udostępnić na profilach LinkedIn, zapewniając możliwość zaprezentowania nowych umiejętności w profesjonalnej sieci.

Dodatkowe zasoby:

2.2. Narzędzia deweloperskie i DevOps

2.2.1. Ocena aplikacji i kodu usługi Azure Migrate jest już ogólnie dostępna

Ocena aplikacji i kodu Azure Migrate, obecnie ogólnie dostępna, uzupełnia narzędzie do oceny i migracji Azure Migrate, aby pomóc w modernizacji i zmianie platformy dużych aplikacji .NET i Java poprzez szczegółowe skanowanie kodu i aplikacji oraz wykrywanie zależności. Narzędzie oferuje kompleksowy raport z zalecanymi zmianami kodu dla klientów w celu zastosowania szerokiego zakresu transformacji kodu z różnymi przypadkami użycia i wzorcami kodu.

Dodatkowe zasoby:

2.2.2. Azure Container Apps ułatwia wdrażanie aplikacji i uruchamianie obciążeń AI

Azure Container Apps dodaje nowe funkcje ułatwiające wdrażanie kodu w chmurze i uruchamianie obciążeń AI.

 • Dedykowane profile obciążeń GPU: Użytkownicy będą mogli uruchamiać modele uczenia maszynowego z Azure Container Apps jako docelową platformą obliczeniową do tworzenia inteligentnych aplikacji sterowanych zdarzeniami w celu trenowania modeli lub uzyskiwania wniosków opartych na danych. Ta funkcja jest w wersji zapoznawczej.
 • Akcelerator strefy docelowej usługi Azure Container Apps: Upraszcza tworzenie zabezpieczonej infrastruktury klasy produkcyjnej w skali przedsiębiorstwa w celu wdrażania w pełni zarządzanych, natywnych dla chmury aplikacji i mikrousług. Ta funkcja jest ogólnie dostępna.
 • Kod aplikacji Azure Container Apps do chmury: Użytkownicy będą mogli skupić się na kodzie i szybko przenieść aplikację ze źródła do chmury bez konieczności rozumienia kontenerów lub sposobu pakowania kodu aplikacji do wdrożenia. Ta funkcja jest w wersji zapoznawczej.
 • Dodatki do wektorowych baz danych: Trzy najpopularniejsze warianty wektorowych baz danych o otwartym kodzie źródłowym, Qdrant, Milvus i Weaviate, są teraz dostępne w wersji zapoznawczej jako dodatki dla programistów, aby mogli rozpocząć pracę w szybki i niedrogi sposób.

Dodatkowe zasoby:

2.2.3. Azure Deployment Environments dodaje nowe możliwości

Azure Deployment Environments dodaje nowe możliwości, aby zwiększyć integrację usług Azure i rozszerzyć opcje konfiguracji. Funkcje te, obecnie w wersji zapoznawczej, ułatwią konfigurowanie i usuwanie infrastruktury aplikacji za pomocą narzędzia Azure Developer CLI oraz funkcji automatycznego wygasania harmonogramu i obejmują:

 • Integracja interfejsu Azure Developer CLI (azd): Deweloperzy korporacyjni będą mogli wykorzystać azd do aprowizowania infrastruktury aplikacji przy użyciu Azure Deployment Environments i łatwiej wdrażać kod w aprowizowanej infrastrukturze.
 • Harmonogram automatycznego wygasania: Zespoły deweloperskie będą mogły skonfigurować środowiska do automatycznego wygasania, tak aby zasoby były usuwane, gdy środowisko nie będzie już potrzebne.

Dodatkowe zasoby:

2.2.4. Azure Functions ogłasza wsparcie dla .NET 8, nowy plan hostingowy

Usługa Azure Functions obsługuje teraz platformę .NET 8 dla aplikacji korzystających z modelu izolowanego pracownika. Obsługa jest teraz dostępna dla systemów Windows i Linux w opcjach hostingu zużycia, elastycznego premium i planu usług aplikacji. Aktualizacja jest ogólnie dostępna.

Flex Consumption Plan to nowy plan hostingu usługi Azure Functions, który będzie opierać się na modelu rozliczeń bezserwerowych opartym na konsumpcji i płatności za wykorzystane zasoby. Zapewni on większą elastyczność i możliwość dostosowywania bez uszczerbku dla dostępnych funkcji. Nowe możliwości będą obejmować szybkie i duże elastyczne skalowanie, wybór rozmiaru instancji, prywatną sieć, strefy dostępności i wysoką kontrolę współbieżności. Użytkownicy mogą poprosić o dostęp do prywatnej wersji zapoznawczej.

Dodatkowe zasoby:

2.2.5. Usługa Azure Kubernetes oferuje nowe możliwości dla obciążeń AI i uczenia maszynowego

Klienci mogą teraz uruchamiać wyspecjalizowane obciążenia uczenia maszynowego, takie jak duże modele językowe (LLM), w usłudze Azure Kubernetes Service (AKS) w bardziej opłacalny sposób i przy mniejszej liczbie ręcznych konfiguracji. Wydanie Kubernetes AI toolchain operator automatyzuje wdrażanie modeli LLM na AKS na dostępnych zasobach CPU i GPU, wybierając optymalnie dobraną infrastrukturę dla modelu. Umożliwia to łatwe dzielenie wnioskowania na wiele maszyn wirtualnych o niższej liczbie GPU, zwiększając liczbę regionów Azure, w których można uruchamiać obciążenia, eliminując czas oczekiwania na maszyny wirtualne o wyższej liczbie GPU i obniżając całkowity koszt. Klienci mogą również wybierać spośród gotowych modeli z obrazami hostowanymi przez AKS, co znacznie skraca całkowity czas konfiguracji usługi wnioskowania.

Ponadto Azure Kubernetes Fleet Manager umożliwia tworzenie scenariuszy dla wielu klastrów i klastrów AKS na dużą skalę. Administratorzy platformy, którzy zarządzają flotami Kubernetes z wieloma klastrami, często napotykają wyzwania związane z przechowywaniem aktualizacji w bezpieczny i przewidywalny sposób. Pozwala to administratorom na orkiestrację aktualizacji w wielu klastrach przy użyciu przebiegów aktualizacji, etapów i grup. Rozwiązanie to jest już ogólnie dostępne.

Dodatkowe zasoby:

2.2.6. Aktualizacja Azure Native Services w celu optymalizacji wydajności i skalowania

Azure Native ISV Services umożliwia organizacjom dostęp i korzystanie ze specjalistycznego oprogramowania i usług na platformie Microsoft Azure. Usługi te oferują funkcje dostosowane do wydajności chmury, płynnej integracji i wydajności operacyjnej między oprogramowaniem niezależnych dostawców oprogramowania (ISV) a usługami natywnymi na platformie Azure.

Apache Airflow™ on Astro - natywna usługa ISV Azure w wersji zapoznawczej - umożliwi organizacjom umieszczenie Airflow w centrum ich operacji na danych, zapewniając łatwość użytkowania, skalowalność i bezpieczeństwo klasy korporacyjnej, aby pomóc zapewnić niezawodne dostarczanie potoków danych o znaczeniu krytycznym. Dzięki integracji Azure Native ISV Services, Astro będzie łatwo dostępne w ramach Azure Portal jako usługa zarządzana. Zamiast zarządzać złożonymi potokami danych, deweloperzy będą mogli skupić się na danych, kodzie, zabezpieczeniach i rozliczeniach między podmiotami zewnętrznymi. Deweloperzy mogą wybrać opcję płatności zgodnie z rzeczywistym użyciem w oparciu o rozliczenia za pośrednictwem Azure Marketplace.

Dodatkowe zasoby:

2.2.7. Microsoft Dev Box wprowadza nowe możliwości dostosowywania i konfiguracji

Microsoft Dev Box wprowadza nowe możliwości, aby wspierać większą personalizację i uprościć konfigurację Dev Box dla zespołów programistycznych. Te nowe funkcje, obecnie w wersji zapoznawczej, koncentrują się na zwiększeniu produktywności i satysfakcji deweloperów:

 • Limity skrzynek deweloperskich: Zespoły deweloperów będą mogły bezpośrednio ograniczyć liczbę skrzynek deweloperskich, które każdy deweloper może utworzyć w ramach projektu, aby pomóc w zarządzaniu kosztami i zapewnić efektywne wykorzystanie zasobów.

Ponadto Dev Boxy będą łączyć się z nowymi sieciami hostowanymi przez Microsoft, aby uprościć konfigurację sieci, eliminując potrzebę tworzenia, konfigurowania i zabezpieczania sieci wirtualnej. Administratorzy IT i zespoły programistyczne mogą również korzystać z nowego szablonu szybkiego tworzenia, aby uzyskać kompletny przewodnik krok po kroku od początkowej konfiguracji administratora po wdrożenie Dev Box.

Docker, we współpracy z Microsoftem, udostępnia teraz w Azure Marketplace wstępnie skonfigurowane obrazy zgodne z Dev Box, które zawierają wszystko, co potrzebne do tworzenia kontenerów za pomocą Visual Studio i Docker Desktop.

Dodatkowe zasoby:

2.2.8. Microsoft oferuje wytyczne, aby pomóc organizacjom w ustanowieniu inżynierii platformy

Inżynieria platform to podejście, które opiera się na najlepszych praktykach DevOps poprzez narzędzia do automatyzacji, śledzenia, zarządzania i obserwowalności w celu przyspieszenia dostarczania nowoczesnych aplikacji.

Organizacje potrzebują deweloperów do szybkiego rozpoczynania pracy i wdrażania kodu, przy jednoczesnym zapewnieniu, że ich procesy oprogramowania są bezpieczne, zgodne z przepisami i kontrolowane pod względem kosztów. Możliwości inżynieryjne platformy zapewniają programistom bardziej samoobsługowe, zautomatyzowane środowiska, a zespołom operacyjnym bardziej ustandaryzowaną, bezpieczną i wydajną infrastrukturę do tworzenia aplikacji, aby ostatecznie poprawić produktywność programistów, zarządzanie i czas uzyskania wartości biznesowej.

Microsoft zapewnia podstawowy zestaw bloków technologicznych i modułów szkoleniowych, aby pomóc organizacjom rozpocząć podróż w celu ustanowienia praktyki inżynierii platform.

Dodatkowe zasoby:

2.2.9. Funkcja brokera MQTT, funkcje publikowania i subskrybowania są teraz dostępne dla usługi Azure Event Grid

Usługa Azure Event Grid obsługuje teraz dodatkowe możliwości, aby pomóc klientom wykorzystać rozwijające się scenariusze branżowe. Kluczową częścią tej nowej funkcjonalności jest możliwość dostarczania komunikatów typu publikuj-subskrybuj na dużą skalę, co umożliwia elastyczne wzorce konsumpcji danych za pośrednictwem protokołów HTTP i MQTT. Funkcja ta jest już ogólnie dostępna.

Odzwierciedlając rosnące zapotrzebowanie na łączność, integrację i analitykę między urządzeniami Internetu rzeczy (IoT) a usługami opartymi na chmurze, nowa funkcja brokera MQTT w usłudze Azure Event Grid umożliwia dwukierunkową komunikację między klientami MQTT na dużą skalę, umożliwiając wzorce przesyłania wiadomości jeden do wielu, wiele do jednego i jeden do jednego przy użyciu protokołów MQTT v3.1.1 i MQTT v5. Funkcja ta jest już ogólnie dostępna.

Możliwości te pozwalają urządzeniom IoT z zakładów produkcyjnych, samochodów, sklepów detalicznych i nie tylko na wysyłanie danych do - i odbieranie danych z - usług platformy Azure i usług innych firm. Aby dalej przetwarzać dane, użytkownicy mogą kierować dane IoT do usług platformy Azure, takich jak Azure Event Hubs, Azure Functions i Azure Logic Apps. Dane mogą być również kierowane do usług innych firm za pośrednictwem webhooków.

Inne nowe funkcje obejmują:

 • Pull delivery dla architektur sterowanych zdarzeniami: Pozwala to klientom przetwarzać zdarzenia z wysoce bezpiecznych środowisk bez konfigurowania publicznego punktu końcowego, kontrolując szybkość i ilość zużywanych wiadomości, jednocześnie obsługując znacznie większą przepustowość. Ta funkcja jest ogólnie dostępna.
 • Dostarczanie wypychane do Azure Event Hubs: Przestrzenie nazw Event Grid będą obsługiwać możliwość wypychania zdarzeń do Azure Event Hubs na dużą skalę za pośrednictwem subskrypcji tematu przestrzeni nazw. Umożliwi to rozwój bardziej rozproszonych aplikacji w celu wysyłania dyskretnych zdarzeń do potoków pozyskiwania. Ta funkcja jest w wersji zapoznawczej.
 • Zwiększona liczba jednostek przepustowości: Aby pomóc klientom w skalowaniu w celu spełnienia wymagań tych nowych scenariuszy, Event Grid zwiększył również liczbę jednostek przepustowości dostępnych w przestrzeni nazw Event Grid do 40, spełniając potrzeby scenariuszy intensywniej wykorzystujących dane, zapewniając większą pojemność. Ta funkcja jest ogólnie dostępna.

Dodatkowe zasoby:

2.2.10. Nowe możliwości sztucznej inteligencji i orkiestracji w usłudze Azure Communication Services

Integracja Azure AI Speech z przepływami pracy Azure Communication Services Call Automation, ogólnie dostępna w listopadzie, umożliwi obsługę wspomaganą przez sztuczną inteligencję dla klientów dzwoniących do firmy. Rozpoznając określone frazy, a także swobodne zdania wypowiadane przez klienta, firmy będą mogły dostosować się do zmieniających się potrzeb klientów i skrócić czas spędzany przez klientów na nawigowaniu po menu interaktywnej odpowiedzi głosowej (IVR).

Usługa Azure Communication Services job router, ogólnie dostępna na początku grudnia, uprości opracowywanie funkcji routingu dla przychodzącej komunikacji z klientami i kierowanie klientów do najbardziej odpowiedniego punktu kontaktu w firmie. Niezależnie od tego, czy jest to agent w centrum kontaktowym z określonym zestawem umiejętności, czy zautomatyzowana usługa zaprojektowana do zarządzania rutynowymi zapytaniami, router zadań zapewni, że każde zapytanie klienta zostanie skierowane do najbardziej odpowiedniego dostępnego zasobu.

Dodatkowe zasoby:

2.2.11.Nowe funkcje upraszczają migrację aplikacji do usługi Azure App Service dla systemów Linux i Windows

Usługa Azure App Service szybko staje się preferowanym miejscem docelowym w chmurze do migracji milionów obciążeń .NET i Java nadal działających lokalnie. Nowe funkcje upraszczające migrację aplikacji dla systemów Linux i Windows obejmują:

 • Obsługa pojedynczej podsieci dla wielu planów App Service jest już ogólnie dostępna. Administratorzy sieci zyskują znaczną redukcję kosztów zarządzania dzięki nowej funkcji umożliwiającej wielu planom usługowym łączenie się z pojedynczą podsiecią w sieci wirtualnej klienta.
 • WebJobs w systemie Linux jest teraz w wersji zapoznawczej. WebJobs to popularna funkcja usługi Azure App Service, która umożliwia użytkownikom uruchamianie zadań w tle w usłudze Azure App Service bez żadnych dodatkowych kosztów. Wcześniej dostępna w systemie Windows, zostanie rozszerzona na system Linux, umożliwiając klientom uruchamianie zadań w tle lub powtarzających się i wykonywanie takich czynności, jak wysyłanie raportów e-mail lub przetwarzanie obrazów lub plików.
 • Obsługa rozszerzalności w systemie Linux jest teraz w wersji zapoznawczej. Wcześniej dostępna w systemie Windows, umożliwi aplikacjom internetowym dla systemu Linux korzystanie z usług oprogramowania innych firm na platformie Azure i łatwiejsze łączenie się z usługami Azure Native ISV.
 • gRPC, wysokowydajny, uniwersalny framework RPC o otwartym kodzie źródłowym, który zapewnia teraz pełną obsługę dwukierunkowego przesyłania strumieniowego i zwiększoną wydajność przesyłania wiadomości przez HTTP/2 dla aplikacji internetowych działających w App Service dla systemu Linux, jest ogólnie dostępny.

Dodatkowe zasoby:

2.2.12. Nowe aktualizacje dotyczące integracji aplikacji, danych i procesów na platformie Azure

W ofercie Azure pojawiło się kilka nowych aktualizacji, dających użytkownikom możliwość lepszej integracji aplikacji, danych i procesów.

Menedżer poświadczeń API Management, obecnie ogólnie dostępny, upraszcza zarządzanie uwierzytelnianiem i autoryzacją zarówno dla profesjonalnych programistów, jak i programistów obywatelskich.

Defender for APIs, nowa oferta w ramach Microsoft Defender for Cloud - natywnej dla chmury platformy ochrony aplikacji (CNAPP), jest już ogólnie dostępna. Dzięki natywnej integracji z usługą Azure API Management administratorzy zabezpieczeń uzyskują wgląd w krytyczne dla firmy interfejsy API platformy Azure, rozumieją i poprawiają stan zabezpieczeń, ustalają priorytety poprawek luk w zabezpieczeniach oraz wykrywają i reagują na aktywne zagrożenia w ciągu kilku minut, korzystając z opartych na uczeniu maszynowym wykrywania anomalii i podejrzanego użycia interfejsów API.

Azure Integration Environment, w wersji zapoznawczej, to nowa usługa Azure, która będzie oferować ujednolicone i usprawnione środowisko dla Azure Integration Services, prezentując użytkownikom jednopanelowy widok różnych składników Azure Integration Services używanych do budowania rozwiązania integracyjnego. Dzięki ujednoliconemu interfejsowi użytkownicy będą mogli bez wysiłku organizować i zarządzać różnymi komponentami portfolio Azure Integration Services dostosowanymi do ich unikalnych potrzeb.

Inne aktualizacje obejmują:

 • .NET Framework Custom Code Extensibility for Azure Logic Apps jest ogólnie dostępna.
 • Ulepszenia Application Insights dla Azure Logic Apps są ogólnie dostępne.
 • Śledzenie procesów biznesowych jest w wersji zapoznawczej.

Dodatkowe zasoby:

Kobieta siedzi w biurze i trzyma tablet Surface.

3. Krawędź 3.1. Krawędź

3.1.1. Udostępnione linki w Edge będą udostępniać skrzynkę odbiorczą dla linków

Udostępnione łącza w Microsoft Edge dla Firm będą przenosić łącza udostępnione w Microsoft Outlook i Teams do przydatnych lokalizacji, takich jak pasek adresu, strona nowej karty i pasek boczny Edge. Funkcja ta będzie również dostępna w aplikacji mobilnej Edge. Zamiast przeszukiwać wiadomości e-mail i czaty lub ponownie prosić współpracownika o link, użytkownicy będą mogli łatwo znaleźć i otworzyć te linki w przeglądarce Edge.

Użytkownicy będą mogli łatwo zobaczyć ostatnie linki udostępnione im z Outlooka i Teams, wpisując je w pasku adresu lub otwierając nową kartę. Mogą również otworzyć nowy panel udostępnionych linków na pasku bocznym Edge lub w aplikacji mobilnej Edge, aby zobaczyć jeszcze więcej linków. Stamtąd mogą filtrować według osoby, daty, typu linku lub aplikacji, z której pochodzi. Edge będzie jak skrzynka odbiorcza do wyszukiwania i otwierania udostępnionych linków - zapewniając szybki dostęp do linków udostępnionych przez współpracowników.

Udostępnione linki w Microsoft Edge dla Firm są dostępne jako wstępnie wypełnione wyniki na pasku adresu Edge, są w podglądzie na stronie nowej karty Edge i w Edge mobile, a wkrótce pojawią się na pasku bocznym.

Dodatkowe zasoby:

Kobieta stoi przy wyspie kuchennej i pracuje na laptopie.

4. Microsoft 365 4.1. Aplikacje i usługi Microsoft 365

4.1.1. Przedstawiamy Microsoft SharePoint Premium

Wraz ze wzrostem ilości treści w każdej organizacji w erze cyfrowej transformacji i sztucznej inteligencji, Microsoft rozszerza swoją ofertę zarządzania treścią poza SharePoint, lidera rynku platform treści.

SharePoint Premium, nowe rozwiązanie Microsoftu oparte na sztucznej inteligencji, które przekształca zarządzanie treścią, środowiska treści i przygotowuje zawartość dla Microsoft Copilot, zestawu narzędzi, które pomagają ludziom osiągnąć więcej dzięki sztucznej inteligencji, jest teraz w wersji zapoznawczej i będzie ogólnie dostępne na początku przyszłego roku. SharePoint Premium zbuduje strukturę, bezpieczeństwo i ład, aby ugruntować zawartość organizacji, dzięki czemu Copilot będzie miał lepsze informacje do wykorzystania. Nowe funkcje będą obejmować:

 • Doświadczenia związane z treścią pomagają pracownikom informacyjnym w przepływie pracy, umożliwiając im płynne odkrywanie, interakcję i współpracę z setkami typów plików, przy jednoczesnym dostarczaniu świeżych treści za pomocą analizy AI z markowymi opakowaniami dokumentów.
 • Rozwiązania w zakresie treści, które optymalizują krytyczne procesy biznesowe dzięki sztucznej inteligencji, zabezpieczeniom i zautomatyzowanym przepływom pracy.

SharePoint Premium obejmuje również usługi i rozwiązania w zakresie przetwarzania treści i zarządzania treścią, zarówno z nowymi, jak i istniejącymi funkcjami Microsoft Syntex i Microsoft SharePoint Advanced Management.

SharePoint Premium rozszerzy zarządzanie treścią na platformie Microsoft 365, aby pomóc organizacjom uzyskać większą wartość z ich treści w całym cyklu życia i wprowadzić treści do przepływu pracy dla pracowników informacyjnych, specjalistów IT, programistów i nie tylko.Dostępność usług zawartych w SharePoint Premium będzie rosła od teraz do pierwszej połowy 2024 roku.

Dodatkowe zasoby:

4.1.2. Microsoft Clipchamp i integracje aplikacji dla Microsoft Designer już dostępne

Microsoft 365 umożliwia nową erę tworzenia treści wizualnych dla klientów komercyjnych. Dzięki Microsoft Clipchamp i Microsoft Designer platforma Microsoft 365 demokratyzuje tworzenie filmów i obrazów. Intuicyjne środowiska użytkownika wzbogacone o sztuczną inteligencję ułatwiają każdemu tworzenie atrakcyjnych wizualizacji - nie jest wymagane doświadczenie.

Microsoft Clipchamp
Clipchamp jest teraz ogólnie dostępny dla klientów komercyjnych i mogą uzyskać do niego dostęp użytkownicy posiadający licencję na pakiety Microsoft 365 Enterprise (E3 i E5) oraz Business (Standard i Premium).

Ponadto funkcje i licencje Clipchamp Premium będą dostępne w grudniu 2023 roku. Funkcje te będą obejmować eksport w rozdzielczości 4K, funkcje zestawu marki organizacji i wysokiej jakości treści stockowe (audio, wideo i grafika), a w nadchodzących miesiącach zostaną dodane kolejne funkcje premium, w tym funkcje oparte na sztucznej inteligencji. Klienci będą mogli również zakupić Clipchamp niezależnie od Microsoft 365 jako samodzielną licencję.

Microsoft Designer
Designer po raz pierwszy trafia do klientów komercyjnych poprzez integrację z różnymi aplikacjami Microsoft 365, dzięki czemu użytkownicy mogą tworzyć obrazy w ramach przepływu pracy. Użytkownicy Microsoft 365 Enterprise (E3 i E5) i Business (Standard i Premium) mogą teraz korzystać z Designer w Edge. Projektant w aplikacji Teams do tworzenia banerów ogłoszeniowych będzie dostępny w nadchodzących tygodniach, a Copilot w aplikacji Microsoft Designer do użytku w programach Word, PowerPoint i Whiteboard będzie dostępny do końca 2023 roku. Wersja zapoznawcza aplikacji Designer zostanie udostępniona klientom komercyjnym w nadchodzących miesiącach, a następnie ogólna dostępność w przyszłym roku.

Dodatkowe zasoby:

4.1.3. Microsoft Loop jest teraz ogólnie dostępny ze zaktualizowanymi funkcjami

Aplikacja Microsoft Lo op jest teraz ogólnie dostępna w wersji internetowej i mobilnej (iOS i Android) dla klientów komercyjnych. Aplikacja mobilna Loop (iOS i Android) jest również ogólnie dostępna dla klientów indywidualnych. Pełna funkcjonalność jest dostępna dla klientów biznesowych w ramach licencji Microsoft 365 E3, E5, Business Standard i Business Premium.

Ostatnie ulepszenia i nowe możliwości aplikacji Loop obejmują:

 • Status obszaru roboczego: Obecnie w prywatnej wersji zapoznawczej, status Workspace będzie dostarczał informacji, takich jak nadchodzące terminy i zmiany statusu, aby zapewnić prosty przegląd i pomóc ludziom wiedzieć, gdzie skierować swoją uwagę.
 • Opisy obszarów roboczych: Po utworzeniu obszaru roboczego Loop inteligentnie wyświetli pliki i dokumenty, które mogą być związane z projektem. Bardziej opisowy monit może być dołączony do tytułu obszaru roboczego, aby zwrócić bardziej wyrafinowane wyniki i uruchomić obszar roboczy ze wszystkim, co jest potrzebne. Ta funkcja jest w wersji zapoznawczej.
 • Power Automate: Loop zintegruje Power Automate, aby uprościć śledzenie zadań i zarządzanie projektami. W tabeli Loop można utworzyć nową regułę umożliwiającą wysyłanie automatycznych powiadomień o aktualizacji tabeli. Ta automatyzacja pomoże zespołom pozostać na bieżąco, jednocześnie oszczędzając czas, aby skupić się na tym, co ważne. Ta funkcja jest w wersji zapoznawczej.
 • Uruchamianie obszaru roboczego z aplikacji Teams: Po spotkaniu w usłudze Teams będzie można utworzyć obszar roboczy Loop, który zostanie automatycznie wypełniony powiązanymi dokumentami i notatkami ze spotkania, ułatwiając zespołowi rozpoczęcie pracy nad projektem. Ta funkcja będzie dostępna w wersji zapoznawczej do końca 2023 roku.

Dodatkowe zasoby:

4.1.4. Nowe aktualizacje Microsoft 365 dla pracowników pierwszej linii

Microsoft 365 dla pracowników pierwszej linii pomaga wspierać doświadczenia pracowników w zakresie komunikacji i wydajności operacyjnej. Nowe aktualizacje narzędzia obejmują:

Copilot (dawniej Bing Chat Enterprise) z komercyjną ochroną danych będzie dostępny dla wszystkich użytkowników Microsoft Entra ID począwszy od licencji F3 w grudniu. To nowe narzędzie zapewni oparte na sztucznej inteligencji wyszukiwanie w sieci, odpowiedzi i generowanie treści dla pracowników pierwszej linii. A dzięki ochronie danych komercyjnych pracownicy pierwszej linii będą mogli wykonywać inteligentne zapytania, takie jak wyszukiwanie zapasów lub podsumowywanie dużych dokumentów wewnętrznych, bez obawy, że udostępniają dane firmowe.

Wtyczka Shifts dla Microsoft Copilot dla Microsoft 365: Menedżerowie pierwszej linii będą mogli szybko uzyskać listę ważnych elementów, specyficznych dla ich zespołu i lokalizacji, aby przyspieszyć czasochłonne zadania, takie jak obejmowanie zmian i wdrażanie nowych pracowników. Wtyczka Shifts dla Copilot dla Microsoft 365 będzie wykorzystywać podpowiedzi do pobierania informacji dla menedżerów pierwszej linii, wykorzystując dane z aplikacji Shifts, oprócz danych użytkownika i firmy, do których ma dostęp, takich jak historia czatu Teams, SharePoint, e-maile i inne. Funkcja ta będzie ogólnie dostępna w grudniu 2023 roku.

Wdrażaj zespoły pierwszej linii i zarządzaj nimi za pomocą funkcji dynamicznego członkostwa: Ogólnie dostępne w grudniu, administratorzy będą mogli lepiej wdrażać swoich pracowników pierwszej linii poprzez udostępnianie kont pracowników pierwszej linii i ich zespołów z członkostwem w grupach w centrum administracyjnym Teams. Korzystając z dynamicznych grup z Microsoft Entra ID, administratorzy będą automatycznie aktualizowani, gdy ludzie będą wchodzić, przenosić się lub opuszczać organizację. To dynamiczne członkostwo ułatwia skonfigurowanie spójnej struktury kanałów Teams, aby zoptymalizować silną współpracę na pierwszej linii od pierwszego dnia.

Wdrażanie zmian na dużą skalę: Nowe narzędzie do wdrażania i zarządzania zmianami dla pracowników pierwszej linii w wielu lokalizacjach w centrum administracyjnym Teams będzie dostępne w wersji zapoznawczej w grudniu. Użytkownicy będą mogli standaryzować powody wolnych dni, grupy harmonogramów i ustawienia zmian we wszystkich zespołach pierwszej linii.

Prosta autoryzacja dzięki logowaniu bez domeny: Pracownicy pierwszej linii będą mogli szybciej logować się do usługi Teams przy użyciu tylko swojego identyfikatora pracownika, bez konieczności wpisywania długich nazw domen. Będzie to proste w użyciu dla pracowników pierwszej linii oraz łatwe w zarządzaniu i wdrażaniu, aby zmniejszyć koszty dystrybucji i zarządzania dla administratorów IT. Ta funkcja będzie dostępna w wersji zapoznawczej na początku 2024 roku.

Dodatkowe zasoby:

4.1.5. Nowy Microsoft Planner łączy zadania do wykonania, zadania, plany i projekty

Microsoft łączy Microsoft To Do, Microsoft Planner i Microsoft Project dla sieci Web w jedno, ujednolicone środowisko o nazwie Microsoft Planner. To środowisko będzie najpierw dostępne w aplikacji Planner w Microsoft Teams wiosną 2024 r., a następnie w środowiskach internetowych w późniejszym okresie 2024 r. Potężny, oparty na współpracy, skalowalny i wspomagany przez sztuczną inteligencję nowej generacji, nowy Planner pomoże każdemu skutecznie zarządzać swoją pracą i osiągać cele.

Nowe środowisko Planner będzie łatwo skalować się od wspólnego zarządzania zadaniami do solidnego zarządzania projektami, wzmacniając pozycję wszystkich, od pracowników informacyjnych, przez pracowników pierwszej linii, po kierowników projektów, dzięki czemu będą mogli zarządzać swoją pracą w jednym miejscu i przyspieszyć wyniki biznesowe dzięki funkcjom opartym na sztucznej inteligencji. Korzyści będą obejmować:

 • Możliwość łatwego wyszukiwania zadań, dzięki czemu użytkownicy mogą skupić się na zadaniach, które muszą wykonać dzisiaj.
 • Pomagamy użytkownikom pracować tak, jak chcą. Niezależnie od tego, czy chodzi o indywidualne zadania, czy inicjatywy zespołowe, Planner pozwoli im wybrać podejście, które najlepiej odpowiada ich potrzebom.
 • Tworzenie planów projektów za pomocą zaawansowanych narzędzi do planowania i pozyskiwania zasobów. W miarę ewolucji planów, Planner będzie oferował menu możliwości spełniających unikalne potrzeby biznesowe.
 • Copilot w Plannerze pomoże użytkownikom szybciej rozpocząć pracę z planem za pomocą prostych podpowiedzi, a wraz z rozwojem planu doda cele i inteligentnie zasugeruje nowe zadania, aby pomóc użytkownikom informować o postępach.

Ponadto aplikacja Zadania według planu i Do zrobienia w Microsoft Teams zostanie przemianowana na Planner. Nazwa aplikacji Microsoft Project dla sieci Web również zostanie zmieniona w nadchodzących miesiącach. Użytkownicy aplikacji Project dla sieci Web mogą nadal korzystać ze znanych im funkcji pod nową nazwą Planner.

Nowa aplikacja Planner w Microsoft Teams z funkcjami zarządzania pracą premium i środowiskami opartymi na sztucznej inteligencji będzie ogólnie dostępna wiosną 2024 r., a środowisko internetowe pojawi się później.

Dodatkowe zasoby:

4.2. Microsoft Teams

4.2.1. Przestrzenie immersyjne w Teams ogólnie dostępne w styczniu

Przestrzenie immersyjne w Microsoft Teams, obecnie w wersji zapoznawczej, będą ogólnie dostępne w styczniu 2024 roku. Przestrzenie immersyjne w usłudze Teams wprowadzą moc technologii Mesh do miejsca, w którym ludzie pracują na co dzień - Microsoft Teams. Z menu Widok w spotkaniu Teams użytkownicy mogą łatwo przekształcić spotkanie 2D w wciągające środowisko 3D.

Kluczowe możliwości w przestrzeniach immersyjnych w Teams będą obejmować:

 • Awatary: Wybierz awatar utworzony wcześniej dla standardowych spotkań 2D Teams lub utwórz nowy. Awatary można łatwo dostosować, aby odzwierciedlały wygląd, styl lub nastrój danej osoby w danym dniu.
 • Środowiska 3D: Wybierz jedno z gotowych środowisk 3D w zależności od potrzeb spotkania, niezależnie od tego, czy jest to duży zespół, spotkanie towarzyskie czy mała dyskusja przy okrągłym stole.
 • Przydział miejsc: Wybierz, gdzie chcesz usiąść na spotkaniu lub wydarzeniu, aby nawiązać kontakt z innymi.
 • Dźwięk przestrzenny i strefy audio: Prowadź wiele jednoczesnych rozmów i skutecznie komunikuj się w podgrupach, nie rozmawiając ze sobą nawzajem.
 • Interaktywne aktywności: Graj we wbudowane interaktywne gry w immersyjnych przestrzeniach. Wyznaczone obszary obejmują miejsca do pieczenia pianek, rzucania woreczkami z fasolą, odpowiadania na pytania lodołamaczy i nie tylko.
 • Reakcje na żywo: Używaj reakcji na żywo, takich jak serduszka, kciuki w górę lub klaskanie, podczas dyskusji.

Dodatkowe zasoby:

4.2.2. Microsoft Mesh ogólnie dostępny w styczniu

Microsoft Mesh, obecnie w wersji zapoznawczej, będzie ogólnie dostępny w styczniu 2024 roku. Dzięki Mesh użytkownicy będą mogli tworzyć niestandardowe immersyjne przestrzenie dostosowane do konkretnych potrzeb biznesowych, takich jak wydarzenia pracownicze, szkolenia, wycieczki z przewodnikiem i wewnętrzne prezentacje produktów. Korzystając z edytora bez kodu, klienci będą mogli łatwo dostosować wciągające wydarzenie lub zestaw narzędzi Mesh, aby wykorzystać moc Unity do w pełni konfigurowalnego doświadczenia.

Dzięki edytorowi Mesh użytkownicy będą mogli dostosowywać immersyjne doświadczenia do unikalnych potrzeb wydarzenia bez pisania linii kodu. Twórcy wydarzeń będą mogli wybierać z zestawu gotowych do użycia immersyjnych przestrzeni, dostosowywać je poprzez dodawanie obrazów, filmów i udostępnianie ekranu we współdzielonym płótnie 3D i wyświetlać je w wydarzeniu w zaaranżowany sposób. Po dodaniu tych obiektów można zmienić ich rozmiar i położenie lub umieścić wideo w pętli, aby pasowało do wydarzenia. Dostosowania te można następnie zapisać jako szablon do ponownego wykorzystania przez dowolną osobę w organizacji.

W momencie ogólnej dostępności dodatkowe funkcje ułatwią prelegentom interakcję z uczestnikami podczas organizowania wciągających wydarzeń w Mesh. Organizatorzy wydarzeń będą mogli ułatwić sesję pytań i odpowiedzi, umożliwiając uczestnikom podnoszenie rąk. Organizatorzy zobaczą listę podniesionych rąk w kolejności i będą mogli wywoływać uczestników, angażując ich bezpośrednio. Po wywołaniu uczestnicy będą skutecznie widziani i słyszani przez wszystkich uczestników wydarzenia. Sprawia to, że wciągające wydarzenia są bardziej efektywne i angażujące, a także wprowadzają elementy rzeczywistych doświadczeń ratusza, w których organizatorzy mogą ułatwiać pytania i odpowiedzi podczas wydarzenia.

Możliwość dostosowywania przestrzeni immersyjnych w aplikacji Mesh będzie dostępna w usłudze Teams Premium.

Dodatkowe zasoby:

4.2.3. Nowe funkcje i ulepszenia w Microsoft Teams

Microsoft Teams umożliwia efektywną współpracę i komunikację ponad 320 milionom użytkowników na całym świecie. Nowe funkcje w aplikacji Teams zapewniają inteligentniejsze, bardziej spersonalizowane i prostsze środowisko.

Nowe funkcje spotkań Teams obejmują:

 • Izolacja głosu podczas spotkań i połączeń w usłudze Teams: Ta funkcja oparta na sztucznej inteligencji to zaawansowana funkcja tłumienia szumów, która wykorzystuje profile głosowe użytkowników i tłumi głosy innych osób w tle podczas spotkania lub połączenia w usłudze Teams. Sztuczna inteligencja w aplikacji Teams rozpozna głos danej osoby i będzie filtrować tylko jej głos podczas spotkań i połączeń w aplikacji Teams. Wdrażanie tej funkcji już się rozpoczęło i będzie ona ogólnie dostępna na początku 2024 roku.
 • Udekoruj swoje tło: Uczestnicy spotkań będą mogli korzystać z generatywnych efektów tła w aplikacji Teams, aby pokazać się z jak najlepszej strony - nawet jeśli przestrzeń, w której pracują, nie jest najlepsza. Dzięki funkcji Udekoruj swoje tło uczestnicy spotkania mogą wykorzystać moc sztucznej inteligencji do wygenerowania tła, które udekoruje i ulepszy ich rzeczywiste pomieszczenie, usuwając bałagan lub dodając rośliny na ścianie. Ta funkcja będzie dostępna na początku przyszłego roku w usłudze Teams Premium.

Ulepszenia czatu i kanałów Teams, które są wprowadzane teraz do stycznia 2024 r., obejmują:

 • Dostosowywanie domyślnych reakcji: Użytkownicy będą mogli elastycznie zmieniać i wybierać swoje domyślne reakcje emoji na czacie Teams, a także zmniejszać liczbę reakcji w swoim interfejsie.
 • Przekazywanie czatu: Użytkownicy będą mogli łatwo udostępnić otrzymaną wiadomość innemu współpracownikowi, po prostu klikając wiadomość i wybierając opcję "Przekaż dalej" z menu.
 • Zdjęcie profilowe czatu grupowego: Użytkownicy będą mieli lepszy sposób na odzwierciedlenie swojego zespołu i tematu czatu grupowego za pomocą niestandardowych zdjęć. Członkowie czatu grupowego mogą przesłać obraz lub użyć wstępnie wybranych ilustracji i emotikonów.
 • Komponenty Loop w kanałach: Podczas tworzenia postu w kanale użytkownicy będą mogli łatwo współtworzyć i współpracować nad komponentami Loop, takimi jak tabele, listy, narzędzia do śledzenia postępów i inne.
 • Tło zapowiedzi kanału: Użytkownicy będą mogli tworzyć spersonalizowane tła ogłoszeń, które wykorzystują kreatywność i angażują zespoły na nowe sposoby. Użytkownicy będą mogli dodawać obrazy, wpisywać opis lub wykorzystywać moc sztucznej inteligencji do generowania spersonalizowanego tła. Tworzenie obrazu przy użyciu generatywnej sztucznej inteligencji będzie dostępne w usługach Teams Premium i Copilot.

Nowe funkcje Teams Phone obejmują:

 • Prywatna linia: Teraz w ogólnej dostępności użytkownicy mogą mieć prywatny drugi numer telefonu dla wybranej grupy rozmówców, dzięki czemu mogą wykonywać połączenia bezpośrednio do określonego kontaktu, z pominięciem delegatów, administratorów lub asystentów. Połączenia przychodzące na linię prywatną będą wyróżniane unikalnym dzwonkiem i powiadomieniem.
 • Chroniona poczta głosowa: Aby upewnić się, że użytkownicy nie przegapią ważnych wiadomości głosowych zawierających poufne informacje, użytkownicy będą teraz otrzymywać powiadomienia o chronionych wiadomościach głosowych w aplikacji Połączenia w aplikacji Teams z linkiem umożliwiającym bezpieczny dostęp do poczty głosowej w aplikacji internetowej Outlook. Jest to już ogólnie dostępne.
 • Nowe oferty Teams Phone w Indiach: Dla klientów, którzy mają pracowników w Indiach, Microsoft współpracuje z lokalnymi operatorami - Airtel, Tata Communications Limited i Tata Tele Business Services - którzy wprowadzą swoje rozwiązania Teams Phone zgodnie z wymogami regulacyjnymi na rynku. Rozwiązania te zapewnią pracownikom większą elastyczność połączeń i będą wspierać również scenariusze pracy z domu.

Aktualizacje mające na celu uproszczenie i ułatwienie korzystania z Teams obejmują:

 • Środowisko internetowe Microsoft Teams: Microsoft niedawno wydał nową aplikację Teams dla systemów Windows i Mac, a teraz nowe środowisko internetowe Teams jest ogólnie dostępne dla klientów internetowych korzystających z przeglądarki Microsoft Edge lub Google Chrome, zapewniając szybsze i prostsze środowisko Teams, aby pomóc użytkownikom zaoszczędzić czas i wydajniej współpracować. Nowa aplikacja Teams została opracowana od podstaw, aby zapewnić nawet dwukrotnie wyższą wydajność przy zużyciu pamięci mniejszym o 50 procent. Od przeprojektowania kanałów i uproszczenia powiadomień po ulepszenie opcji personalizacji, nowe środowisko internetowe Teams oferuje prostsze i bardziej responsywne środowisko użytkownika, które jest łatwiejsze w nawigacji i łatwiejsze do osiągnięcia przy mniejszej liczbie kliknięć.
 • Nowe skróty klawiaturowe w Teams: Nowe skróty klawiaturowe w Teams pozwolą użytkownikom zaoszczędzić czas podczas tworzenia wiadomości, nawigacji w aplikacji, podejmowania działań na czacie i kanałach lub zmiany ustawień. Nowe skróty obejmują Alt+Shift+D, aby ustawić status na Nie przeszkadzać i Alt+Shift+R, aby szybko odpowiedzieć na ostatnio otrzymaną wiadomość. Pełna lista skrótów klawiaturowych jest dostępna, a nowe skróty będą ogólnie dostępne do stycznia 2024 r.
 • Ulepszenia bloków kodu: Nowe ulepszenia bloków kodu ułatwią użytkownikom wysyłanie kodu w aplikacji Teams. Użytkownicy będą mogli rozpocząć blok kodu za pomocą punktu wejścia w opcjach formatu lub za pomocą markdown. Użytkownicy mogą wybrać/zmienić język kodu w celu podświetlania składni podczas wklejania lub pisania kodu. Ta aktualizacja będzie ogólnie dostępna do stycznia 2024 r.
 • Uproszczone powiadomienia: Użytkownicy będą mogli wyczyścić powiadomienia jednym kliknięciem w aktywności, czacie i kanałach oraz dostosować ustawienia powiadomień Teams, aby szybko zidentyfikować to, co najważniejsze. Ta aktualizacja będzie ogólnie dostępna w styczniu 2024 r.
 • Zarządzaj zespołami i kanałami: Użytkownicy mogą łatwo zarządzać listą kanałów w aplikacji Teams, aby skupić się na tym, co najważniejsze. Podczas uruchamiania nowej przestrzeni współpracy użytkownicy zostaną poproszeni o utworzenie kanału , a podczas dołączania do nowego zespołu użytkownicy mogą wybrać tylko te kanały, które chcą wyświetlać na liście kanałów. Gdy kanał nie jest już aktywny lub istotny, użytkownik może go zarchiwizować, a zostanie on ukryty i zamknięty do dalszych działań, ale informacje będą nadal dostępne. Aktualizacja będzie ogólnie dostępna w styczniu 2024 roku.
 • Wykrywanie prywatnych zespołów: Administratorzy będą mogli udostępniać prywatne zespoły w swojej organizacji. Użytkownicy będą mogli przeglądać i wyszukiwać te prywatne zespoły za pomocą opcji "Dołącz do galerii zespołów" w swoim kliencie. Ta aktualizacja będzie ogólnie dostępna w styczniu 2024 roku.
 • Ulepszenia kanałów współdzielonych: Aby ułatwić współpracę z zewnętrznymi interesariuszami, administratorzy mogą skonfigurować formularz, który przechwytuje prośbę użytkownika o dodanie zewnętrznego członka, który nie jest z zatwierdzonej organizacji. Członkowie zespołu mogą również tworzyć kanały współdzielone, jeśli zezwala na to właściciel kanału. Użytkownicy mogą udostępniać bezpośrednie linki do kanału, postu lub odpowiedzi. Ta aktualizacja będzie ogólnie dostępna w styczniu 2024 roku.
 • Biblioteka Teams AI: Biblioteka Teams AI, nowa funkcja dla twórców aplikacji, jest teraz ogólnie dostępna dla JavaScript i .NET. Biblioteka Teams AI upraszcza tworzenie angażujących aplikacji konwersacyjnych na platformie Microsoft 365. Biblioteka pomaga twórcom aplikacji tworzyć inteligentne boty i rozszerzenia wiadomości oparte na sztucznej inteligencji i dużych modelach językowych.

Dodatkowe zasoby:

4.2.4. Nowe funkcje usprawniają zarządzanie IT w środowisku Teams

Kilka nowych funkcji zostało opracowanych dla Microsoft Teams, aby pomóc usprawnić procesy dla administratorów IT i organizacji:

Wdrożenie Teams Rooms o niskim tarciu: Teams Rooms można teraz wdrażać za pomocą Windows Autopilot, w prywatnej wersji zapoznawczej, skracając czas wdrożenia z kilku dni do zaledwie kilku godzin. W przypadku urządzeń, które nie mogą korzystać z Autopilota, Microsoft wprowadza uproszczoną opcję wdrażania z hasłami jednorazowymi (OTP), 16-cyfrowymi kodami, które wyeliminują ryzyko udostępniania poświadczeń dostępu. OTP będą ogólnie dostępne w listopadzie. Dostęp zdalny pojawi się w portalu Teams Rooms Pro Management i umożliwi zdalne rozwiązywanie problemów i proaktywną konserwację, monitorowanie stanu urządzeń i zapobieganie problemom, zanim wpłyną one na spotkania.

Uproszczenie wdrożenia Teams Phone dzięki współdzielonym połączeniom: Współdzielone połączenia pozwalają administratorom na umożliwienie grupom użytkowników wykonywania i odbierania połączeń publicznej komutowanej sieci telefonicznej (PSTN) przy użyciu współdzielonego numeru telefonu i planu połączeń. Dzięki funkcji połączeń współdzielonych pojedynczy numer telefonu i plan połączeń można udostępnić zespołowi użytkowników, niezależnie od tego, czy jest to zespół 10 osób w małym biurze, czy 10 000 użytkowników w dziale przedsiębiorstwa - wystarczy, że mają oni licencję usługi Teams Phone za pośrednictwem platformy Microsoft 365 E5 lub Teams Phone Standard. Ta funkcja jest ogólnie dostępna.

Zaawansowane narzędzia do współpracy: Zaawansowane narzędzia do współpracy w Teams Premium umożliwiają administratorom IT zapewnienie bardziej bezpiecznego i samoregulującego się środowiska. Kontrola czatów konta priorytetowego w wersji zapoznawczej umożliwia użytkownikom zarządzanie niechcianą komunikacją wewnętrzną za pomocą ustawień zasad. Użytkownicy są powiadamiani o czatach od nowych kontaktów, co daje im możliwość zaakceptowania lub zablokowania konwersacji. Zaawansowana analityka współpracy, teraz ogólnie dostępna, oferuje dogłębny wgląd w zachowania związane ze współpracą zewnętrzną. Umożliwia administratorom Teams ułatwianie udanej współpracy i ograniczanie potencjalnych zagrożeń związanych ze współpracą zewnętrzną.

Dodatkowe zasoby:

4.3. Microsoft Viva

4.3.1. Aktualizacje Viva Engage i Viva Amplify

Viva Engage i Viva Amplify to narzędzia, które pozwalają organizacjom łączyć wszystkich za pośrednictwem społeczności pracowników i konwersacji w celu budowania znaczących relacji i nadawania komunikatom firmowym potrzebnej objętości. Aktualizacje obu platform obejmują:

 • Komunikacja między wieloma dzierżawcami (MTO): Viva Engage obsługuje komunikację między dzierżawcami MTO, aby ułatwić liderom komunikację i zaangażowanie na dużą skalę w celu budowania społeczności w całej organizacji. Liderzy mogą wysyłać ogłoszenia fabularne do różnych dzierżawców, aby dzielić się tą samą historią ze wszystkimi interesariuszami. Odpowiadanie, reagowanie i analityka będą obsługiwane dla postów między dzierżawcami. Aktualizacja jest już ogólnie dostępna.
 • Publikowanie z Viva Amplify do Viva Engage: Ta integracja umożliwi publikowanie z Viva Amplify do społeczności i wątków Viva Engage. Umożliwi ona również włączanie treści udostępnianych w Engage do raportów w Viva Amplify. Aktualizacja ta będzie dostępna w prywatnej wersji zapoznawczej na początku przyszłego roku.
 • Integracja Viva Goals i Viva Engage: Integracja wprowadzi misję, dostosowanie i wyniki do społeczności i konwersacji, pomagając klientom budować społeczności wokół celów, przeglądać postępy w realizacji celów z Viva Goals bezpośrednio w Viva Engage i tworzyć społeczności oddziałów w ramach Viva Engage, zaprojektowane tak, aby pomóc liderom lepiej komunikować odgórne interakcje i inicjatywy, w tym dostarczać pochwały w oparciu o postępy i osiągnięcia celów. Aktualizacja będzie ogólnie dostępna w pierwszej połowie 2024 roku.
 • Wiedza zasiana i połączona ze sztuczną inteligencją w Answers: Ta aktualizacja pozwoli użytkownikom korzystać z AI do generowania pytań i odpowiedzi z istniejących plików i importowania ich do Answers. Sztuczna inteligencja będzie również automatycznie kierować otwarte pytania do osób, które mogą znać odpowiedź. Użytkownicy mogą zidentyfikować odpowiednie tematy dla pytania, zobaczyć najbardziej podobne odpowiedzi przed publikacją i pomóc w przekierowaniu do ekspertów. Aktualizacja zostanie wprowadzona jeszcze w tym roku.
 • Aktualizacje Viva Amplify: Viva Amplify będzie zawierać szablony publikacji dla kampanii, dodaje lokalizację w ponad 50 językach i będzie zawierać lepsze raportowanie z danych systemowych w celu włączenia niestandardowych danych z narzędzi HR do filtrowania i raportów. Aktualizacja będzie ogólnie dostępna w grudniu.

Dodatkowe zasoby:

Mężczyzna siedzi przed kolorowym muralem i pracuje na tablecie.

5. Microsoft Copilot 5.1. Azure Data

5.1.1. Wprowadzenie Copilot w Microsoft Fabric

Microsoft Fabric jest nasycony usługą Azure OpenAI na każdej warstwie, aby pomóc klientom uwolnić pełny potencjał ich danych, umożliwiając programistom wykorzystanie mocy generatywnej sztucznej inteligencji w stosunku do ich danych i pomagając użytkownikom biznesowym znaleźć wgląd w ich dane.

Dzięki Copilot w Microsoft Fabric w każdym środowisku danych klienci będą mogli używać języka konwersacji do tworzenia przepływów danych i potoków danych, generowania kodu i całych funkcji, tworzenia modeli uczenia maszynowego lub wizualizacji wyników. Klienci będą mogli nawet tworzyć własne środowiska języka konwersacji, które łączą modele usługi Azure OpenAI i ich dane, a następnie publikować je jako wtyczki.

Copilot in Fabric, obecnie w wersji zapoznawczej, będzie opierać się na istniejących zobowiązaniach firmy Microsoft w zakresie bezpieczeństwa danych i prywatności w przedsiębiorstwie. Copilot dziedziczy zasady bezpieczeństwa, zgodności i prywatności organizacji. Microsoft nie wykorzystuje danych dzierżawy organizacji do trenowania podstawowych modeli językowych, które zasilają Copilot.

Dodatkowe zasoby:

5.2. Zarządzanie i operacje na platformie Azure

5.2.1. Microsoft Copilot for Azure zwiększa produktywność dzięki generatywnej sztucznej inteligencji

Microsoft Copilot for Azure, obecnie w wersji zapoznawczej, jest towarzyszem AI, który uprości sposób, w jaki użytkownicy projektują, obsługują, optymalizują i rozwiązują problemy z aplikacjami i infrastrukturą od chmury po brzeg.

Dzięki Copilot dla Azure klienci zyskają nowy wgląd w swoje obciążenia, odblokują niewykorzystane funkcje Azure i zaaranżują zadania zarówno w chmurze, jak i na brzegu sieci. Copilot będzie wykorzystywać duże modele językowe (LLM), płaszczyznę kontroli Azure i wgląd w zasoby użytkownika na platformie Azure i Arc. Wszystko to odbywa się w ramach niezłomnego zaangażowania platformy Azure w ochronę bezpieczeństwa i prywatności danych klientów.

Dodatkowe zasoby:

5.3. Bing

5.3.1. Copilot dla każdego

Wysiłki zmierzające do uproszczenia doświadczenia użytkownika i uczynienia Copilot bardziej dostępnym dla wszystkich rozpoczynają się od Bing, wiodącego doświadczenia Microsoftu w sieci. Bing Chat i Bing Chat Enterprise staną się teraz po prostu Copilot. Dla klientów Microsoft Entra, Copilot w Bing, Edge i Windows dodaje komercyjną ochronę danych. Copilot wyjdzie z wersji zapoznawczej i będzie ogólnie dostępny od 1 grudnia. Z czasem Microsoft rozszerzy również uprawnienia do korzystania z Copilot z komercyjną ochroną danych na jeszcze większą liczbę użytkowników Entra ID (dawniej Azure Active Directory) bez dodatkowych kosztów.

Dodatkowe zasoby:

5.4. Copilot dla sprzedaży i Copilot dla serwisu

5.4.1. Przedstawiamy Microsoft Copilot for Service

Moc generatywnej sztucznej inteligencji jest rozszerzana na przepływy pracy użytkowników biznesowych wraz z wprowadzeniem Microsoft Copilot for Sales i Microsoft Copilot for Service. Te copiloty zostały zaprojektowane, aby pomóc funkcjom organizacyjnym w ponownym opracowaniu procesów biznesowych za pomocą sztucznej inteligencji i utrzymaniu przepływu pracy. Oba Copiloty będą obejmować licencję na Microsoft Copilot dla Microsoft 365, umożliwiając generatywne wsparcie sztucznej inteligencji we wszystkich przepływach pracy, aby uzyskać wgląd w informacje biznesowe, przyspieszyć podejmowanie decyzji i tworzyć materiały, takie jak briefy lub komunikaty dla klientów, a wszystko to z kontekstem zakorzenionym w danych z istniejących systemów CRM, repozytoriów wiedzy, aplikacji innych firm i Microsoft 365.

Microsoft Copilot for Service to nowy biznesowy copilot, który pomoże rozszerzyć istniejące centra kontaktowe o generatywną sztuczną inteligencję w celu zwiększenia produktywności agentów. Copilot for Service będzie zawierał Copilot dla Microsoft 365 i zintegruje się z rozwiązaniami CRM i contact center innych firm. Organizacje będą mogły po prostu wskazać swoje dane, takie jak zaufane strony internetowe, artykuły z bazy wiedzy, pliki i, co ważniejsze, źródła danych z istniejącego centrum kontaktowego, i w ciągu kilku minut odblokować generatywne konwersacje oparte na sztucznej inteligencji we wszystkich swoich danych. Copilot for Service będzie zawierał gotowe integracje z Salesforce, ServiceNow i Zendesk, a także zostanie rozszerzony na inne systemy za pomocą ponad 1000 gotowych i niestandardowych konektorów.

Podczas interakcji z klientem agenci będą mogli zadawać pytania Copilot for Service w języku naturalnym i otrzymywać odpowiednie informacje pochodzące z danych klientów i produktów pochodzących z repozytoriów wiedzy. Poprawi to szybkość, z jaką agenci mogą w znaczący sposób pomagać i rozwiązywać sprawy, zapewniając lepsze doświadczenia zarówno agentom, jak i klientom. A ponieważ Copilot for Service będzie zawierał Copilot dla Microsoft 365, te zasoby produktywności będą dostarczane w narzędziach, z których agenci już korzystają na co dzień, takich jak Outlook i Teams, a także w pulpitach agentów innych firm, takich jak Salesforce, ServiceNow, Zendesk i inne.

Dodatkowe zasoby:

5.4.2. Microsoft Copilot for Sales zwiększy liczbę ulepszeń i partnerstw integracyjnych

Microsoft Sales Copilot, który jest już ogólnie dostępny i używany przez 15 000 organizacji, w tym Rockwell Automation, Netlogic i Avanade, pomaga sprzedawcom tworzyć bardziej spersonalizowane relacje z klientami i zwiększać produktywność. Opierając się na tym sukcesie, Microsoft ogłasza dziś nowy Microsoft Copilot for Sales, który będzie obejmował licencje na Microsoft Copilot dla Microsoft 365. Copilot for Sales pomoże sprzedawcom, wykorzystując moc generatywnej sztucznej inteligencji w aplikacjach Microsoft 365, systemach CRM i innych istotnych źródłach danych innych firm za pośrednictwem konektorów Power Platform.

Możliwości Copilot for Sales będą obejmować dostęp do Copilot dla Microsoft 365, który połączy moc obu Copilotów, aby umożliwić sprzedawcom wykorzystanie zalet generatywnej sztucznej inteligencji we wszystkich przepływach pracy i powierzchniach produktywności, takich jak Microsoft Teams i Word w nowo zintegrowanym środowisku.

 • Podsumowania spotkań w Teams będą łączyć informacje z Copilot for Sales i Copilot for Microsoft 365, aby wyświetlać elementy działań, tworzenie zadań i wskaźniki KPI konwersacji.
 • Copilot for Sales będzie w stanie utworzyć brief przygotowujący do spotkania, pobierając odpowiednie informacje do dokumentu Word, w tym podsumowanie konta i możliwości, nazwiska i tytuły uczestników spotkania, otwarte zadania związane z możliwością, odpowiednie najważniejsze informacje z ostatnich spotkań, odpowiednie wątki e-mail i inne.

Dodatkowe zasoby:

5.5. Dynamics 365

5.5.1. Nowe możliwości i zintegrowane oferty dla Copilot w Dynamics 365 Field Service

Dynamics 365 Field Service, który pomaga firmom przekształcić ich operacje serwisowe i poprawić obsługę klienta dzięki sztucznej inteligencji, rzeczywistości mieszanej i Internetowi rzeczy (IoT), ma kilka nowych możliwości Copilot i zintegrowanych ofert. Obejmują one:

Większa produktywność techników dzięki sztucznej inteligencji nowej generacji
W wersji zapoznawczej rozpoczynającej się w grudniu 2023 r. pracownicy pierwszej linii będą mogli uzyskać dostęp do kluczowych informacji o zleceniach pracy, zadając pytania Copilotowi w Microsoft Teams. Korzystając z języka naturalnego, będą mogli po prostu określić, czego potrzebują, aby otrzymać konkretne informacje związane ze zleceniami pracy w Dynamics 365 Field Service, w tym aktualizacje statusu, potrzebne części lub instrukcje, które pomogą im wykonać pracę.

Dodatkowo, dzięki aplikacji Dynamics 365 Field Service w usłudze Teams, która będzie ogólnie dostępna w grudniu, pracownicy pierwszej linii będą mogli przeglądać i edytować swoje zlecenia pracy w ramach przepływu pracy w usłudze Teams. Copilot stanie się również ogólnie dostępny, aby pomóc menedżerom pierwszej linii w planowaniu zleceń pracy w Microsoft Teams, oszczędzając czas i wysiłek związany ze znalezieniem odpowiedniego pracownika do pracy.

Dzięki zapowiedzi nowych funkcji Copilot w aplikacji mobilnej Dynamics 365 Field Service w grudniu, technicy pierwszej linii będą mogli szybko uzyskać podsumowanie kluczowych punktów w zleceniu pracy bez konieczności przechodzenia przez szereg zakładek. Będą mogli szybko aktualizować postępy, po prostu rozmawiając z Copilotem i opisując, co zrobili. Copilot zapewni sugestie, aby skutecznie sprawdzać zadania serwisowe, dodawać notatki i aktualizować ilości produktów, a także statusy, przyspieszając wprowadzanie danych, aby technicy mogli skupić się na zapewnieniu doskonałej obsługi klienta.

Usprawnione przepływy pracy menedżerów dzięki sztucznej inteligencji nowej generacji
Wprowadzony w wersji zapoznawczej na początku tego roku i ogólnie dostępny w grudniu,
Możliwości Copilot w dodatku Dynamics 365 Field Service Outlook dla menedżerów pierwszej linii usprawnią tworzenie zleceń pracy z odpowiednimi szczegółami wstępnie wypełnionymi z wiadomości e-mail, a także zoptymalizują planowanie techników dzięki rekomendacjom opartym na danych w oparciu o takie czynniki, jak czas podróży, dostępność i umiejętności, bez konieczności przełączania aplikacji. Odpowiednie zlecenia pracy są wyświetlane w tym doświadczeniu, aby menedżerowie mogli je przejrzeć przed utworzeniem nowych zleceń pracy, które można łatwo przełożyć lub zaktualizować w miarę zmieniających się potrzeb klienta.

Wprowadzone w wersji zapoznawczej na początku tego roku, a teraz ogólnie dostępne, przeprojektowane przeprojektowane środowisko zarządzania zleceniami pracy w usłudze Dynamics 365 Field Service przenosi ważne informacje na pierwszy plan, zmniejszając liczbę kliknięć dla kluczowych zadań o ponad jedną trzecią. Ponadto w wersji zapoznawczej dostępna jest funkcja Copilot, która zapewnia menedżerom pierwszej linii inteligentne podsumowania, dzięki czemu mogą być na bieżąco bez konieczności przeglądania wszystkich informacji zawartych w zleceniu pracy.

Wydajność dzięki bardziej zintegrowanej ofercie
Płynny przepływ danych finansowych i magazynowych między Dynamics 365 Field Service, Dynamics 365 Finance i Supply Chain Management pomoże zapewnić synchronizację operacji frontline i back-office. Synchronizując w czasie rzeczywistym informacje o cenach i kosztach ze zleceń pracy oraz automatycznie aktualizując dane finansowe i magazynowe podczas wykonywania zleceń pracy, integracja ta, w wersji zapoznawczej, zmniejszy wysiłek wymagany do połączenia tych aplikacji Dynamics 365.

Od grudnia 2023 r. klienci Dynamics 365 Field Service mogą uzyskać dostęp do Dynamics 365 Guides i Dynamics 365 Remote Assist bez dodatkowych kosztów. Użytkownicy będą mogli tworzyć przewodniki, aby zapewnić technikom instrukcje krok po kroku dotyczące kluczowych zadań i umożliwić współpracę w czasie rzeczywistym ze zdalnymi ekspertami za pośrednictwem urządzeń mobilnych lub HoloLens 2, gdy potrzebna jest dodatkowa pomoc. Ponadto klienci mogą zakupić Dynamics 365 Field Service Contractor, aby zapewnić dostawcom niezbędną funkcjonalność zarządzania zleceniami pracy, gdy skalują oni operacje usług terenowych w celu zaspokojenia popytu.

Dodatkowe zasoby:

5.5.2. Nowe funkcje Copilot w Dynamics 365 Sales

Dwa nowe środowiska Copilot w Microsoft Dynamics 365 Sales pozwolą sprzedawcom na interakcję z ich danymi przy użyciu języka naturalnego:

 • Możliwość korzystania przez sprzedawców z języka naturalnego za pomocą Copilot w Dynamics 365 Sales w celu uzyskania kontekstowych spostrzeżeń i rekomendacji dla potencjalnych klientów i szans, oprócz korzystania z wcześniej ogłoszonych gotowych podpowiedzi. Ta funkcja jest w wersji zapoznawczej.
 • Pełnoekranowy widok Copilot w Dynamics 365 Sales, w którym sprzedawcy będą mogli używać języka naturalnego lub gotowych podpowiedzi, aby szybko zrozumieć klientów, transakcje, spotkania, prognozy i nie tylko. To doświadczenie zostanie wprowadzone w listopadzie w Azji i Europie, a następnie będzie kontynuowane na innych rynkach w późniejszych terminach.
 • Podczas gdy Copilot w Dynamics 365 Sales integruje się już z popularnymi narzędziami dla sprzedawców, takimi jak People.ai, Copilot idzie teraz o krok dalej dzięki rozszerzalności dla niezależnych dostawców oprogramowania (ISV), którzy mogą wykorzystać Power Platform Connectors do integracji z widokiem podsumowania szansy sprzedaży w Outlooku. Konektory te są już wykorzystywane przez DocuSign i PROS do przenoszenia odpowiednich szczegółów umów oraz cen i ofert odpowiednio do Outlooka.

Dodatkowe zasoby:

5.5.3. Nowe funkcje, ulepszenia i partnerstwa dla Copilot w Dynamics 365 Customer Insights

Dynamics 365 Customer Insights, który wykorzystuje dane w czasie rzeczywistym i sztuczną inteligencję nowej generacji, aby pomóc marketerom zrozumieć ich klientów i tworzyć spersonalizowane doświadczenia, ma kilka nowych funkcji i aktualizacji, wszystkie w wersji zapoznawczej w ciągu następnego miesiąca i obejmują:

Głębsze zrozumienie klienta i połączone możliwości marketingu i sprzedaży.
Marketerzy będą mogli teraz kwalifikować swoich potencjalnych klientów za pomocą wskaźników, takich jak wyniki zaangażowania, i łatwo przekazywać je sprzedawcom, aby pomóc zespołom marketingowym i sprzedażowym zmaksymalizować liczbę potencjalnych klientów i zwiększyć wskaźniki wygranych.

Sprzedawcy skorzystają z generowanych przez sztuczną inteligencję podsumowań profili klientów z aplikacji platformy danych klientów, które podsumowują kluczowe elementy profili klientów, w tym dane demograficzne, transakcyjne, behawioralne i analityczne, aby wygenerować kluczowe spostrzeżenia w celu szybkiego zrozumienia klienta.

Partnerstwo integracyjne z Optimizely.
Organizacje będą mogły wykorzystywać segmenty i podróże zbudowane w Dynamics 365 Customer Insights w Optimizely do tworzenia kampanii, które można personalizować w czasie rzeczywistym bez pisania jakiegokolwiek kodu. Dzięki dwukierunkowej integracji organizacje będą w stanie zapewnić swoim klientom hiper-spersonalizowane doświadczenia wielokanałowe w kanałach internetowych, społecznościowych, e-mailowych i offline.

Dodatkowe zasoby:

5.6. Krawędź

5.6.1. Uproszczone zarządzanie Edge for Business dzięki Copilot w centrum administracyjnym Microsoft 365

Copilot pojawi się w usłudze zarządzania Edge za pośrednictwem Copilot w centrum administracyjnym Microsoft 365, aby zapewnić inteligentne środowisko zarządzania dla Edge for Business. Copilot w centrum administracyjnym Microsoft 365 zapewni współdzielone środowisko w innych centrach administracyjnych Microsoft 365, w tym SharePoint, Teams i innych, aby stworzyć spójne środowisko Copilot w usługach zarządzania Microsoft 365 dla administratorów IT.

Obecnie dostępny w prywatnej wersji zapoznawczej, Copilot w usłudze zarządzania Edge zapewni administratorom IT wskazówki dotyczące zalecanych zasad i rozszerzeń dla ich użytkowników. Więcej funkcji zostanie dodanych w przyszłości.

Dodatkowe zasoby:

5.7. Chmura przemysłowa

5.7.1. Copilot w Dynamics 365 Guides wprowadza rzeczywistość mieszaną i sztuczną inteligencję do rzeczywistych operacji

Copilot w Microsoft Dynamics 365 Guides to nowa funkcja, która wniesie moc rzeczywistości mieszanej i generatywnej sztucznej inteligencji do rzeczywistych operacji, umożliwiając pracownikom pierwszej linii szybsze rozwiązywanie problemów dzięki połączonej mocy sztucznej inteligencji, rzeczywistości mieszanej i chmury Microsoft.

Copilot umożliwi technikom terenowym i operatorom w branży produkcyjnej i usługowej konwersację ze sztuczną inteligencją przy użyciu języka naturalnego. Sztuczna inteligencja, zasilana przez usługę Azure OpenAI, będzie czerpać z wyselekcjonowanego zestawu dokumentacji, aby dostarczać odpowiednie informacje w oparciu o wykonywane zadanie. Informacje te mogą obejmować pomoc w rozwiązywaniu problemów, wskazówki proceduralne krok po kroku, szczegółowe informacje, historię prac serwisowych, bieżące odczyty urządzeń lub wypełnianie formularzy zleceń pracy. Nakładki holograficzne pozwolą pracownikom na płynne wykonywanie zadań bez przerywania pracy.

Dzięki Copilot w Dynamics 365 Guides organizacje będą mogły:

 • Zwiększenie wydajności operacyjnej poprzez zapewnienie pracownikom dostępu do właściwych informacji we właściwym czasie w ramach przepływu pracy. Dzięki możliwości wskazywania i zadawania pytań, pracownicy pierwszej linii będą mogli wskazywać komponenty maszyny, które wymagają serwisowania lub naprawy, zadawać pytania i otrzymywać inteligentne odpowiedzi, które pomogą im szybciej rozwiązywać problemy i zmniejszyć frustrację w pracy.
 • Przyspiesz wdrożenie nowych pracowników i skutecznie podnieś kwalifikacje obecnych pracowników dzięki wciągającej i inteligentnej platformie edukacyjnej w rzeczywistości mieszanej, która zwiększa pewność siebie w wykonywaniu zadania, jednocześnie zmniejszając przeciążenie poznawcze. Możliwość ta pomoże stworzyć spersonalizowane, oparte na rolach szkolenie, aby przyspieszyć czas wdrażania i zmniejszyć potrzebę przekwalifikowania.
 • Płynnie przechwytuj, integruj i demokratyzuj wiedzę instytucjonalną w istniejących przepływach pracy oraz uzyskuj dostęp do szczegółowych wskazówek dotyczących napraw, historycznych danych serwisowych i najlepszych praktyk w czasie rzeczywistym, pomagając zapewnić spójną, wysokiej jakości konserwację przy jednoczesnej minimalizacji błędów.
 • Umożliwienie pracownikom pierwszej linii dostępu i aktualizacji formularzy i systemów ewidencji związanych z ich pracą i sprzętem, na którym pracują, bez przerywania pracy.

Copilot w Dynamics 365 Guides jest obecnie w prywatnej wersji zapoznawczej na HoloLens 2.

Dodatkowe zasoby:

5.8. Microsoft Copilot dla Microsoft 365

5.8.1. Nowe możliwości w Microsoft Copilot dla Microsoft 365

Microsoft Copilot dla Microsoft 365 to asystent AI w pracy. Automatycznie dziedziczy zasady bezpieczeństwa, zgodności i prywatności organizacji dla platformy Microsoft 365. Dane są zarządzane zgodnie z aktualnymi zobowiązaniami firmy Microsoft. Jestzintegrowany z aplikacjami Microsoft 365, z których miliony ludzi korzystają każdego dnia - Word, Excel, PowerPoint, Outlook, Teams i nie tylko. Copilot dla Microsoft 365 jest już używany przez dziesiątki tysięcy użytkowników korporacyjnych w programie wczesnego dostępu, w tym klientów takich firm jak Visa i KPMG, a teraz jest ogólnie dostępny dla klientów korporacyjnych.

Nowe możliwości Copilotów obejmują:

Pulpit nawigacyjny Microsoft Copilot
Ponieważ organizacje inwestują w narzędzia zwiększające produktywność oparte na sztucznej inteligencji, liderzy potrzebują jasnego wglądu w to, w jaki sposób pracownicy wykorzystują sztuczną inteligencję i jak zmienia ona produktywność ich organizacji. Muszą upewnić się, że narzędzia te są w pełni wykorzystywane. Microsoft Copilot Dashboard, obsługiwany przez Microsoft Viva, pomoże liderom odpowiedzieć na pytanie, w jaki sposób copilot wpływa na ich organizację i zmienia sposób pracy ludzi. Ten pulpit nawigacyjny umożliwi liderom i organizacjom planowanie gotowości do korzystania z Copilot, napędzanie adopcji i mierzenie wpływu Copilot dla Microsoft 365. Jest on dostępny w ramach subskrypcji platformy Microsoft 365
od dziś i pojawi się w aplikacji Viva Insights w aplikacji Teams i w Internecie w grudniu 2023 r.

Copilot w Microsoft Teams
Dzięki połączonej mocy Copilot w Microsoft Whiteboard i Copilot w Teams, uczestnicy spotkania będą mogli wizualizować dyskusje podczas spotkania. Oprócz podsumowań na żywo i notatek podczas spotkania Teams, w przyszłym roku Copilot będzie w stanie wizualizować mówione punkty dyskusji i organizować je w Whiteboard. Copilot będzie w stanie przekształcić pomysły i tematy wypowiadane przez uczestników spotkania w wizualną przestrzeń współpracy w Whiteboard, którą będzie można udostępniać wszystkim uczestnikom spotkania. Copilot będzie w stanie zasugerować więcej pomysłów do dodania do Whiteboard w trakcie rozmowy. Przechwycona zawartość Whiteboard zostanie zapisana jako plik Microsoft Whiteboard, dostępny za pośrednictwem Teams, OneDrive dla Firm i bezpośrednio przez aplikację Whiteboard. Użytkownicy posiadający licencję Copilot będą mogli udostępniać wygenerowane przez Copilot podsumowanie Whiteboard jako element pętli w programach Outlook, Word, Teams i innych.

Uczestnicy spotkań Teams będą mogli sporządzać notatki w trakcie spotkania i udostępniać je wszystkim uczestnikom podczas spotkania Teams. Użytkownicy będą mogli dodawać udostępnione notatki ze spotkań i elementy agendy w notatkach Collaborative. Notatki współpracy to komponenty pętli, które pozostają zsynchronizowane we wszystkich miejscach, w których zostały udostępnione. Po włączeniu przed spotkaniem, Copilot będzie automatycznie tworzyć notatki na żywo w notatkach Collaborative, dzięki czemu uczestnicy będą mogli skupić się na dyskusji. Notatki te będą udostępniane uczestnikom spotkania, a użytkownicy Copilot będą mogli poprosić o bardziej szczegółowe notatki, takie jak "Uchwyć to, co powiedziała Beth jako cytat". Tylko jeden uczestnik spotkania będzie musiał posiadać licencję Copilot, aby notatki były widoczne i edytowalne dla wszystkich uczestników spotkania. Ta funkcja zostanie wprowadzona w przyszłym roku w aplikacji komputerowej i internetowej Teams.

Copilot w Teams może być używany podczas spotkań Teams bez zachowywania transkrypcji. W centrum administracyjnym Teams administratorzy mogą teraz przypisać zasady, aby włączyć funkcję Copilot z transkrypcją lub bez, a organizatorzy spotkań mogą ustawić swoje preferencje przed rozpoczęciem spotkania. Gdy funkcja Copilot jest włączona bez transkrypcji, można jej używać podczas spotkania, aby zadać dowolne pytanie dotyczące spotkania, a po jego zakończeniu nie zostanie zachowana żadna transkrypcja ani interakcje Copilot. Ponieważ żadna transkrypcja nie jest zachowywana po spotkaniu, ani inteligentne podsumowanie, ani Copilot nie będą dostępne po spotkaniu, gdy ta zasada jest włączona. Ta funkcja jest ogólnie dostępna.

Copilot w kanałach Microsoft Teams, obecnie ogólnie dostępny, umożliwia użytkownikom szybką syntezę kluczowych informacji z poprzedniej rozmowy i ich podsumowanie wraz z uporządkowanymi kluczowymi punktami dyskusji. Podsumowanie informacji zawiera cytaty, aby użytkownicy byli świadomi źródła.

Nowe pole tworzenia Copilot w czacie i kanałach Teams, które jest już ogólnie dostępne, służy jako asystent pisania, który pomaga edytować wiadomości. Copilot może pomóc w przepisywaniu wiadomości, dostosowywaniu tonu i modyfikowaniu długości wiadomości przed jej wysłaniem przez użytkownika.

W lipcu ogłoszono Copilot w Teams Phone, umożliwiając użytkownikom podsumowywanie i wgląd w czasie rzeczywistym podczas rozmów. Wkrótce użytkownicy będą mogli uzyskać dostęp do Copilot z aplikacji Rozmowy w Teams, aby generować podsumowania, elementy działań lub zadawać konkretne pytania dotyczące rozmowy po jej zakończeniu. Środowisko Copilot po zakończeniu rozmowy w aplikacji Rozmowy będzie obsługiwane zarówno dla połączeń VoIP, jak i PSTN.

Copilot w Microsoft Outlook
Copilot w Microsoft Outlook pozwoli zrobić więcej w krótszym czasie i przy mniejszym wysiłku. Nowe funkcje Copilot pomogą użytkownikom przygotować i zaplanować spotkania.

Oto jak to będzie działać:

 • Przygotowanie do spotkań: Copilot będzie w stanie wygenerować szczegółowe podsumowanie nadchodzących spotkań w oparciu o zaproszenie, powiązane wiadomości e-mail i załączone pliki, ułatwiając przygotowanie się do spotkania w ciągu kilku minut.
 • Planowanie spotkań: Copilot ułatwi zaplanowanie kolejnego spotkania lub dowolnego innego spotkania z podsumowania wiadomości e-mail. Kliknij sugerowaną akcję lub porozmawiaj z Copilotem, aby skonfigurować spotkanie. Copilot będzie w stanie utworzyć agendę, tytuł, listę uczestników i kontekst spotkania. Będzie również w stanie znaleźć najlepsze dostępne godziny dla wszystkich.

Copilot w Outlooku zacznie być wdrażany na początku 2024 roku.

Copilot w Microsoft Loop
Copilot w Loop będzie mógł wykorzystywać informacje z dokumentu połączonego z monitem, aby generować jeszcze bardziej trafne odpowiedzi. Ta funkcja jest obecnie wdrażana dla klientów z licencją Copilot i będzie dostępna w sieci. Będzie również w stanie inteligentnie dostosowywać poprzednie strony Loop do nowych projektów, tworząc niestandardowe szablony. Ta funkcja zostanie wprowadzona w przyszłym roku dla klientów z licencją Copilot, a aktualizacje są w wersji zapoznawczej.

Copilot w programie Microsoft Word
Catchup i komentarze w Copilot w Wordzie pomogą użytkownikom zrozumieć, co zmieniło się w dokumencie, zadając pytania takie jak "Jak mogę zobaczyć, co zmieniło się w tym dokumencie?", aby ujawnić zmiany i poprawki wprowadzone przez każdego, kto uzyskał dostęp do dokumentu. Będzie również wykorzystywać informacje z Microsoft Graph do tworzenia większej personalizacji, biorąc pod uwagę preferencje użytkownika, zainteresowania i inne informacje. Aktualizacje te będą dostępne na początku 2024 roku.

Dodatkowe zasoby:

 

5.8.2. Rozszerzanie i wzbogacanie Microsoft Copilot dla Microsoft 365 za pomocą wtyczek i konektorów

Dzięki Microsoft Copilot dla Microsoft 365 użytkownicy będą mogli rozszerzyć umiejętności i wiedzę na temat Copilot za pomocą wtyczek i konektorów Microsoft Graph, które są teraz w wersji zapoznawczej. Użytkownicy będą mogli instalować i włączać wtyczki, aby rozszerzyć przełomowe możliwości Copilot dla Microsoft 365 o wewnętrzne i zewnętrzne aplikacje, z których korzystają na co dzień.

Administratorzy Microsoft 365 będą mogli wdrożyć konektory Microsoft Graph, a ich dane będą semantycznie wyświetlane przez Copilot w odpowiedzi na monity użytkowników. Użytkownicy skorzystają z szybkiego, semantycznego wyszukiwania odpowiednich danych, które są zarządzane w ramach ładu danych ich dzierżawy Microsoft 365.

Odpowiedzi wygenerowane przez Copilota zapewnią odpowiednie cytaty i atrybucje, które pomogą użytkownikom śledzić i uzyskać dostęp do treści źródłowych. Dostępnych jest już kilka wtyczek i konektorów Graph, w tym wyszukiwanie internetowe obsługiwane przez Bing, Microsoft Dataverse, Jira, Trello, Mural, Confluence, Freshworks i Priority Matrix. Ponadto klienci, tacy jak KPMG, Air India i Avanade, opracowują niestandardowe wtyczki dla swoich potrzeb biznesowych, zapewniając im korzyści Copilot dla Microsoft 365 z ich aplikacjami biznesowymi dla swoich użytkowników.

Wtyczki mogą być instalowane przez użytkowników za pośrednictwem sklepu z aplikacjami w Teams, Outlook i Microsoft365.com, a łączniki Graph mogą być instalowane przez dział IT z centrum administracyjnego Microsoft 365.

Nowe kontrolki w centrum administracyjnym platformy Microsoft 365, które są teraz ogólnie dostępne, umożliwiają administratorom wykrywanie wtyczek dla Microsoft Copilot i zarządzanie nimi - zestawu narzędzi, które pomagają ludziom osiągnąć więcej przy użyciu sztucznej inteligencji.
Administratorzy Microsoft 365 mogą teraz również szybko i łatwo identyfikować dostępne wtyczki dla Microsoft Copilot, włączone dla użytkowników w dzierżawie i ustawiać odpowiednie zasady dostępu do aktywacji użytkowników. Niezależni dostawcy oprogramowania (ISV) i wewnętrznie opracowane aplikacje z funkcjami wtyczek są automatycznie wyróżniane do przeglądu przez administratora. Kontrola dostępu do wtyczek jest zarządzana centralnie i może być ustawiona przez użytkownika, grupę i całą dzierżawę.

Deweloperzy będą mogli tworzyć wtyczki dla Microsoft Copilot za pośrednictwem rozszerzeń wiadomości Teams w celu rozszerzenia Copilot dla Microsoft 365.
Deweloperzy będą mogli tworzyć lub ulepszać rozszerzenia wiadomości Teams za pomocą Teams Toolkit dla Visual Studio i Visual Studio Code oraz uzyskiwać wtyczki rozszerzające Copilot dla Microsoft 365. Rozszerzenia wiadomości muszą używać manifestu w wersji 1.13 lub nowszej. Ponadto deweloperzy będą mogli tworzyć rozszerzenia wiadomości Teams bezpośrednio z interfejsów API. Rozszerzenia wiadomości oparte na API będą rozszerzać Copilot w przyszłości. Ta funkcja jest w wersji zapoznawczej.

Piaskownica deweloperska Copilot for Microsoft 365 jest już dostępna w prywatnej wersji zapoznawczej.
Copilot for Microsoft 365 Developer Sandbox SKU umożliwi deweloperom tworzenie i testowanie wtyczek i łączników Graph w nieprodukcyjnym środowisku dzierżawy. Jednostka SKU znajduje się w prywatnej wersji zapoznawczej i jest dostępna do zakupu przez niezależnych dostawców oprogramowania (ISV) w
programie Microsoft 365 TAP oraz klientów Copilot for Microsoft 365.

Program Microsoft 365 i Copilot do publikowania aplikacji i wtyczek dla Microsoft 365 jest dostępny w wersji zapoznawczej w Partner Center.
Niezależni dostawcy oprogramowania (ISV) będą mogli przesyłać aplikacje zawierające wtyczki Copilot i łączniki Graph dla Teams, Outlook i innych do nowego programu Microsoft 365 i Copilot. Deweloperzy będą mogli spakować wtyczki i łączniki Graph w ten sam ujednolicony manifest aplikacji i opublikować swoją aplikację w Partner Center. Po zatwierdzeniu aplikacji zostaną one udostępnione w centrum administracyjnym Microsoft 365, gdzie administratorzy będą mogli je wykrywać i włączać dla swoich użytkowników. Użytkownicy mogą odkrywać aplikacje i wtyczki za pośrednictwem sklepu z aplikacjami w usługach Teams, Outlook i Microsoft365.com.

Dodatkowe zasoby:

5.8.3. Przedstawiamy Copilot dla administratorów Microsoft 365 w prywatnej wersji zapoznawczej

Microsoft Copilot dla administratorów Microsoft 365 to zestaw środowisk, które wykorzystają wartość generatywnej sztucznej inteligencji w celu zwiększenia produktywności administratorów Microsoft 365 poprzez usprawnienie codziennej pracy, dzięki czemu administratorzy będą mogli skupić się na swoich strategicznych priorytetach, podejmować szybsze decyzje i maksymalizować wartość swoich inwestycji.

Copilot dla administratorów Microsoft 365 został zaprojektowany, aby pomóc administratorom IT uprościć ich zadania administracyjne, szybciej generować wgląd i uzyskać więcej z Microsoft 365. Copilot może pomóc administratorom w poruszaniu się po szerokiej gamie narzędzi, kontrolek i konfiguracji, aby szybko poprowadzić administratora dokładnie tam, gdzie powinien się udać, zaoferować sugestie i wskazówki oraz uprościć raportowanie i zapytania, wyświetlając informacje za pomocą podpowiedzi w języku naturalnym - wszystko to w płynnym środowisku w centrum administracyjnym Microsoft 365, wyspecjalizowanych centrach administracyjnych i nie tylko, aby spotkać administratorów tam, gdzie są w trakcie pracy.

Copilot dla administratora Microsoft 365 dla klientów korporacyjnych w centrum administracyjnym Microsoft 365, w tym Edge i usługa zarządzania Windows Update, centrum administracyjne Teams, centrum administracyjne Exchange i centrum administracyjne SharePoint, jest w prywatnej wersji zapoznawczej.

Dodatkowe zasoby:

5.8.4. Przedstawiamy Microsoft Copilot Studio

Microsoft Copilot Studio to kompleksowa platforma konwersacyjnej sztucznej inteligencji, która umożliwia użytkownikom tworzenie i dostosowywanie pilotów za pomocą języka naturalnego lub interfejsu graficznego. Copilot Studio jest idealnym towarzyszem dla Microsoft Copilot dla Microsoft 365, dając IT kontrolę, zapewniając jednocześnie przewidywalność odpowiedzi na kluczowe tematy.

Dzięki Copilot Studio użytkownicy będą mogli łatwo projektować, testować i publikować copiloty, które odpowiadają konkretnym potrzebom i preferencjom. Użytkownicy będą mogli wykorzystać moc generatywnej sztucznej inteligencji do dynamicznego tworzenia wieloobrotowych odpowiedzi na dane i dialogów, które są angażujące i istotne dla użytkowników, a także do dodawania określonych konwersacji dla przewidywalnych scenariuszy, które wymagają autoryzowanych odpowiedzi i przepływów pracy, takich jak zarządzanie wydatkami, wdrażanie HR lub usługi IT.

Copilot Studio umożliwi również użytkownikom łączenie copilotów z szerszym stosem Microsoft Conversational AI poprzez integrację z Azure AI Studio i dodatkowymi usługami Azure. Umożliwi to użytkownikom dostęp do zaawansowanych funkcji, takich jak rozpoznawanie mowy, analiza nastrojów, ekstrakcja encji i inne, przy jednoczesnym zachowaniu pełnej widoczności i kontroli dzięki wbudowanemu zarządzaniu.

Copilot Studio zapewni intuicyjne i zintegrowane studio projektowe dla twórców. Dzięki kreatorowi wtyczek twórcy będą mogli tworzyć, zarządzać i testować wtyczki, w tym konektory Power Platform i przepływy Power Automate. Dzięki kreatorowi podpowiedzi twórcy będą mogli tworzyć niestandardowe podpowiedzi, w tym takie, które wykorzystują generatywną sztuczną inteligencję.

Copilot Studio umożliwi użytkownikom tworzenie skutecznych konwersacyjnych doświadczeń AI i osiąganie wyników biznesowych. Użytkownicy mogą teraz wykorzystać Copilot Studio do dostosowania Copilot dla Microsoft 365, zawartego w licencji Copilot dla Microsoft 365.

Dodatkowe zasoby:

5.9. Microsoft Viva

5.9.1. Integracja Viva i Microsoft 365 Chat oraz aktualizacje Copilot w Viva

Microsoft Copilot dla Microsoft 365 rozszerzony o Microsoft Viva zapewni opartą na sztucznej inteligencji pomoc w obsłudze pracowników. Copilot będzie współpracował z danymi i aplikacjami Viva jako pojedynczy interfejs, aby kierować pracownikami, menedżerami i liderami HR za pomocą samoobsługowych spostrzeżeń i doświadczeń, takich jak zrozumienie kondycji zespołu, ustalanie nowych priorytetów za pomocą OKR (celów i kluczowych wyników) lub podnoszenie kwalifikacji w celu rozwoju kariery.

Ta nowa integracja będzie dostępna dla klientów, którzy wdrożyli zarówno Copilot dla Microsoft 365, jak i pakiet Viva, i będzie dostępna w prywatnej wersji zapoznawczej na początku przyszłego roku.

Ponadto aktualizacje doświadczeń Copilot w aplikacjach Viva pomogą organizacjom lepiej zrozumieć i zaangażować swoich pracowników w celu poprawy wydajności i włączenia:

 • Copilot w Microsoft Viva Insights umożliwi liderom i ich delegatom korzystanie z podpowiedzi w języku naturalnym do generowania spersonalizowanych, dynamicznych raportów, które odpowiadają na pytania dotyczące ich zespołów i organizacji, a także uprości proces tworzenia zapytań dla analityków. Copilot będzie dostępny w wersji zapoznawczej na początku przyszłego roku.
 • Copilot w Microsoft Viva Goals umożliwi użytkownikom łatwe generowanie i udoskonalanie celów za pomocą konwersacyjnej sztucznej inteligencji oraz na podstawie istniejących dokumentów strategicznych, a także podsumowywanie postępów w realizacji celów w celu udostępniania ich zespołom i między zespołami. Copilot będzie dostępny w wersji zapoznawczej w grudniu 2023 roku.
 • Copilot w Microsoft Viva Engage pomoże zainspirować liderów i pracowników do publikowania postów za pomocą stworzonych przez sztuczną inteligencję początków konwersacji, podpowiedzi i obrazów. Zapewni również liderom wgląd w nastroje pracowników, kultywowanie środowiska zaufania poprzez dostosowywanie i udoskonalanie tonu wiadomości oraz poprawę jakości zadawanych pytań za pomocą sugerowanych podpowiedzi. Copilot będzie dostępny w wersji zapoznawczej w styczniu 2024 roku.
 • Copilot w Microsoft Viva Learning pozwoli użytkownikom łatwo tworzyć ustrukturyzowane kolekcje edukacyjne, znajdować odpowiednie zasoby edukacyjne i podsumowywać treści edukacyjne za pomocą konwersacyjnej sztucznej inteligencji. Copilot będzie dostępny w prywatnej wersji zapoznawczej dla wspólnych klientów Viva i SAP SuccessFactors do końca 2023 roku.
 • Copilot w Microsoft Viva Glint umożliwi liderom podsumowywanie i analizowanie tysięcy komentarzy pracowników z ankiet zaangażowania pracowników oraz zapewni nowy sposób badania opinii poprzez zadawanie pytań za pomocą języka naturalnego. Copilot będzie dostępny w prywatnej wersji zapoznawczej w styczniu 2024 roku.

Dodatkowo, zobacz tutaj, aby uzyskać szczegółowe informacje na temat nowego pulpitu nawigacyjnego od Viva Insights, który zapewnia liderom i organizacjom wgląd w przyjęcie i wpływ Microsoft Copilot.

Dodatkowe zasoby:

 

5.10. Platforma zasilania

5.10.1. Nowe doświadczenia dla Copilot w Power Automate

Microsoft ogłasza nowe środowiska Copilot w Power Automate dla programistów i orkiestratorów. Dzięki tym nowym wydaniom Copilot w Microsoft Power Automate obejmie eksplorację procesów, automatyzację API, zrobotyzowaną automatyzację procesów (RPA) i orkiestrację.

Te nowe doświadczenia, w wersji zapoznawczej, umożliwią użytkownikom szybsze odkrywanie i tworzenie automatyzacji interfejsu użytkownika i interfejsu API, jednocześnie usprawniając produktywność i wgląd w sposób ich uruchamiania, zarządzania i uwzględniania:

 • Korzystanie z Copilot do wspomagania przepływów pulpitu: Copilot zostanie zintegrowany z konsolą i projektantem Power Automate dla komputerów stacjonarnych. Copilot będzie wspomagał przepływy desktopowe (RPA) poprzez wpisywanie pytań i uzyskiwanie odpowiednich informacji oraz instrukcji krok po kroku z dokumentacji. Ponadto użytkownicy będą mogli generować skrypty, opisując, co należy zrobić, a kod zostanie wygenerowany automatycznie.
 • Wykorzystanie Copilot do analizy aktywności automatyzacji: Administratorzy, zespoły Center of Excellence (CoE) oraz użytkownicy biznesowi i twórcy z dostępem do historii przepływów będą mogli wyszukiwać przeszłe przebiegi w języku naturalnym w swoim środowisku.

Dodatkowe zasoby:

5.10.2. Power Apps nadal rozwija zarządzanie IT, Copilot i nowoczesne doświadczenia w tworzeniu aplikacji

Power Apps zapewnia programistom narzędzia do szybkiego tworzenia nowoczesnych, wydajnych aplikacji opartych na sztucznej inteligencji dla przedsiębiorstw. Wdrożenie AI poprzez Copilot, wstępnie zbudowane szablony i prostota przeciągania i upuszczania pozwalają każdemu zrobić więcej za mniej. Rozszerzalność poprzez integracje umożliwia profesjonalnym programistom tworzenie bez ograniczeń. Jako część Microsoft Power Platform, Power Apps korzysta z zaawansowanych zabezpieczeń i zarządzania, co ułatwia wdrażanie i zarządzanie na masową skalę.

Nowe funkcje i aktualizacje Power Platform obejmują:

Zaawansowane funkcje zarządzania w Managed Environments for Power Platform

 • Grupy i reguły umożliwią administratorom IT kontrolowanie środowisk Power Platform w skali przedsiębiorstwa. Grupy środowisk pozwolą administratorom kategoryzować swoje środowiska w grupy, a zestawy reguł pozwolą administratorom zdefiniować dedykowaną konfigurację dla każdej z ich grup środowisk. Dzięki grupom i regułom administratorzy uzyskają większą kontrolę przy mniejszym wysiłku. Funkcja ta znajduje się w ograniczonej wersji zapoznawczej, a jej udostępnienie planowane jest na koniec pierwszego kwartału 2024 roku.
 • Advisor in Managed Environments for Power Platform zapewni działowi IT proaktywne rekomendacje i działania inline w celu łatwiejszego zarządzania i zabezpieczania platformy. Będzie to obejmować zalecenia dotyczące czyszczenia nieużywanych aplikacji, blokowania nadmiernie udostępnianych aplikacji i dodawania właścicieli do porzuconych aplikacji. Ta funkcja jest w wersji zapoznawczej.

Funkcje jeszcze bardziej przyspieszające tworzenie aplikacji obsługujących Copilot

 • Copilot dla użytkowników aplikacji jako sidecar jest teraz gotowy dla każdego użytkownika w aplikacji web player canvas wspieranej przez Dataverse. Copilot będzie automatycznie pracował z danymi w aplikacji i dostarczał użytkownikom spostrzeżeń i odpowiedzi, bez konieczności konfiguracji ze strony twórców aplikacji. Jest to najprostszy sposób na przekazanie użytkownikom mocy generatywnej sztucznej inteligencji. Ta funkcja pojawi się w ograniczonym podglądzie w połowie grudnia i pod koniec pierwszego kwartału 2024 roku.
 • Twórcy mogą teraz również znacznie rozszerzyć i dostosować Copilot dla użytkowników aplikacji osadzonych w aplikacjach za pomocą kontroli Copilot. Interoperacyjność Microsoft Copilot Studio umożliwia szerokie dostosowanie, które wprowadza możliwości Copilot Studio do każdej aplikacji osadzonej w Copilot. Ta funkcja będzie dostępna w wersji zapoznawczej w pierwszej połowie 2024 roku.
 • W przypadku istniejących aplikacji, które są w środowiskach zarządzanych i brakuje ich opisu, opisy aplikacji generowane przez sztuczną inteligencję będą dodawane automatycznie. W przypadku wszelkich nowych aplikacji, gdy twórcy będą je publikować, zostanie im przedstawiona wersja robocza opisu aplikacji. Opisy aplikacji pomogą użytkownikom końcowym znaleźć przydatne aplikacje, a administratorom IT zrozumieć ich krajobraz aplikacji. Ta funkcja jest w wersji zapoznawczej.

Jeszcze łatwiejsze tworzenie nowoczesnych aplikacji o wysokiej wydajności

 • Mobilny natywny UI/UX: Mobile Power Apps będą miały natywny UI/UX z płynniejszymi animacjami, szybszą wydajnością i nowoczesnymi wzorcami interakcji mobilnych. Ulepszona wydajność i nowoczesna funkcjonalność przyniosą wzrost wydajności każdemu, kto uruchamia aplikacje na urządzeniach mobilnych, zwłaszcza tym, którzy wykonują akcje o dużej objętości. Ta aktualizacja jest w wersji zapoznawczej.
 • Dzięki ogólnie dostępnym nowoczesnym kontrolkom i motywom w aplikacjach canvas, twórcy będą mogli łatwo tworzyć eleganckie, dostępne, szybkie i niezawodne aplikacje. Zmniejszy to potrzebę pisania skomplikowanych plików dla zwykłych scenariuszy i przyspieszy rozwój. Ta aktualizacja jest w wersji zapoznawczej.

Dodatkowe zasoby:

5.10.3. Power Virtual Agents jest teraz częścią Microsoft Copilot Studio

Przedstawiamy Microsoft Copilot Studio, zbudowane na fundamentach Power Virtual Agents i szerszego ekosystemu konwersacyjnej sztucznej inteligencji firmy Microsoft. Copilot Studio zapewnia nowe sposoby tworzenia pilotów i rozszerzania Microsoft Copilot o najnowsze możliwości generatywnej sztucznej inteligencji. Wraz z dołączeniem możliwości Power Virtual Agents do Copilot Studio, nazwa Power Virtual Agents nie będzie już używana. Obecni klienci PVA będą mieli dostęp do tych samych możliwości, a wszystko to w ramach Microsoft Copilot Studio.

Dodatkowe zasoby:

5.11. Security Copilot

5.11.1. Możliwości Microsoft Purview w Microsoft Security Copilot i osadzanie środowiska Security Copilot w rozwiązaniach Microsoft Purview

Microsoft Security Copilot zostanie wbudowany w Microsoft Purview. Administratorzy ds. bezpieczeństwa danych otrzymują średnio ponad 50 alertów dziennie i mogą dotrzeć tylko do 60-70% z nich. Podobnie administratorzy ds. zgodności spędzają 60 procent czasu na przeglądaniu dowodów zebranych w zestawach przeglądów. Co więcej, istnieje również stroma krzywa uczenia się od analityków na poziomie podstawowym do analityków na poziomie eksperckim w celu oceny i naprawy zagrożeń.

Dzięki Security Copilot wbudowanemu w Purview, klienci będą mogli szybko wygenerować kompleksowe podsumowanie alertów i informacji, aby przyspieszyć dochodzenie i reakcję, podnieść kwalifikacje talentów poprzez odpowiedzi z przewodnikiem, aby efektywnie poruszać się po informacjach i używać języka naturalnego do definiowania zapytań wyszukiwania w eDiscovery, aby umożliwić szybsze i dokładniejsze iteracje wyszukiwania, eliminując potrzebę używania języka zapytań ze słowami kluczowymi. Wbudowane scenariusze zostaną przedstawione w zapobieganiu utracie danych, zarządzaniu ryzykiem wewnętrznym oraz eDiscovery i zgodności komunikacji.

Dodatkowe zasoby:

5.11.2. Wbudowane środowisko Microsoft Security Copilot w prywatnym podglądzie

Wbudowane środowisko Microsoft Security Copilot, dostępne w prywatnej wersji zapoznawczej, umożliwi administratorom IT i analitykom bezpieczeństwa korzystanie z Microsoft Security Copilot w centrum administracyjnym Microsoft Intune. Integrując spostrzeżenia i dane z narzędzi bezpieczeństwa i zarządzania, Security Copilot zapewnia dostosowane wskazówki dzięki generatywnej sztucznej inteligencji, aby spełnić specyficzne wymagania organizacji, takie jak inteligentne tworzenie i wdrażanie zasad oraz szybsze i łatwiejsze rozwiązywanie problemów.

Te nowe funkcje zarządzania punktami końcowymi i bezpieczeństwa będą dostępne w usłudze Intune, dołączając do istniejących funkcji badania incydentów bezpieczeństwa i poprawy stanu bezpieczeństwa urządzeń, które są obecnie dostępne w programie wczesnego dostępu dla funkcji Security Copilot.

Dodatkowe zasoby:

5.11.3. Nowe możliwości audytu w ramach Microsoft Purview Audit dla interakcji Copilot

Dzięki tej nowej funkcji, w wersji zapoznawczej, konsumenci Microsoft Purview Audit będą mogli mierzyć i śledzić, kiedy użytkownicy proszą o pomoc z Microsoft Copilot dla Microsoft 365 i zobaczyć listę zasobów, które zostały dotknięte podczas odpowiadania na żądanie. Sygnały te umożliwią badaczom bezpieczeństwa określenie, kiedy zawartość, taka jak pliki z poufnymi danymi, została dotknięta podczas interakcji z Copilot dla Microsoft 365.

Dodatkowe zasoby:

5.11.4. Security Copilot pojawi się w Microsoft Entra, aby pomóc w badaniu zagrożeń i rozwiązywaniu problemów.

Microsoft Security Copilot zostanie również osadzony w Microsoft Entra, aby pomóc w badaniu zagrożeń dla tożsamości i rozwiązywaniu codziennych zadań związanych z tożsamością, takich jak dlaczego logowanie wymaga uwierzytelniania wieloskładnikowego. Administratorzy IT mogą pytać o użytkowników, grupy, logowania i uprawnienia i natychmiast uzyskać podsumowanie ryzyka, kroki naprawcze i zalecane wskazówki dla każdej zagrożonej tożsamości, w języku naturalnym. Ponadto w Microsoft Entra ID Governance administratorzy mogą korzystać z Security Copilot, aby pomóc w tworzeniu przepływu pracy cyklu życia w celu usprawnienia procesu tworzenia i wydawania poświadczeń użytkownika i praw dostępu.

Dodatkowe zasoby:

5.11.5. Security Copilot dostarczy ujednolicone rozwiązania w zakresie usług, danych

Bezpieczeństwo zawsze było notorycznie silosowaną i rozdrobnioną funkcją - zarówno z technologicznego, jak i organizacyjnego punktu widzenia. Microsoft Security Copilot pomoże przekroczyć granice technologiczne i talentów, zapewniając ujednolicone, wydajne i intuicyjne środowisko dla wszystkich specjalistów zajmujących się bezpieczeństwem organizacji, w tym zarządzania tożsamością, zarządzania urządzeniami, bezpieczeństwa danych i specjalistów ds. zgodności.

Dzięki dodaniu tych nowych scenariuszy, wszystkie w prywatnej wersji zapoznawczej, klienci Microsoft, którzy polegają na naszych wiodących w branży rozwiązaniach Microsoft Entra, Purview, Intune i Sentinel, będą mogli zintegrować Security Copilot ze swoimi rutynowymi zadaniami i przepływami pracy oraz używać Security Copilot do pomocy na wiele sposobów, w tym:

Zarządzanie tożsamością (Microsoft Entra): Umiejętności Entra są teraz dostępne w Security Copilot, aby umożliwić analitykom bezpieczeństwa wykrywanie użytkowników wysokiego ryzyka, nadmiernie uprzywilejowanego dostępu i podejrzanych logowań, które pomagają w badaniu incydentów bezpieczeństwa i ocenie potencjalnego ryzyka.

Zarządzanie urządzeniami (Microsoft Intune): Nowe funkcje umożliwiają administratorom IT generowanie zasad dotyczących urządzeń i symulowanie ich wyników, zbieranie informacji o urządzeniach do celów kryminalistycznych i konfigurowanie urządzeń przy użyciu najlepszych praktyk z podobnych wdrożeń.

Ochrona danych i zgodność z przepisami (Microsoft Purview): Nowe umiejętności w zakresie ochrony danych, zgodności z przepisami i zarządzania ryzykiem identyfikują dane, na które miały wpływ incydenty, generują podsumowanie ryzyka związanego z danymi i użytkownikami, analizują dokumenty i ujawniają ryzyko zmowy, oszustwa i sabotażu.

Zarządzanie stanem bezpieczeństwa w chmurze (Microsoft Defender EASM i Defender for Cloud): Nowe umiejętności zarządzania stanem upraszczają ocenę ryzyka zewnętrznej powierzchni ataku i umożliwiają administratorom bezpieczeństwa wydajniejsze zarządzanie stanem bezpieczeństwa w chmurze. Administratorzy bezpieczeństwa mogą szybko odkrywać potencjalne ścieżki ataków za pomocą zapytań w języku naturalnym, uzyskiwać wskazówki dotyczące łagodzenia skutków w celu proaktywnego zapobiegania zagrożeniom i otrzymywać automatyczne powiadomienia dla właścicieli zasobów.

Wbudowane doświadczenie w ujednoliconym SIEM + XDR UX (Microsoft Defender XDR i Microsoft Sentinel): Po raz pierwszy możliwości generatywnej sztucznej inteligencji Security Copilot są dostępne w ujednoliconym środowisku Microsoftu w wielokrotnie nagradzanych rozwiązaniach Microsoft Defender XDR i Sentinel, przyspieszając reagowanie na incydenty dzięki kierowanemu dochodzeniu, szybkiej agregacji dowodów z wielu źródeł danych i zaawansowanym funkcjom, takim jak analiza złośliwego oprogramowania.

Dodatkowe zasoby:

Kobieta siedzi na kanapie i pracuje na laptopie.

6. Platforma zasilania 6.1. Platforma zasilania

6.1.1. Przetwarzanie płatności w Power Pages w podglądzie

Integracja przetwarzania płatności, obecnie w wersji zapoznawczej w Microsoft Power Pages, umożliwi twórcom łatwe osadzanie przetwarzania płatności bezpośrednio na ich stronach internetowych.

Platformy przetwarzania płatności obsługują przetwarzanie płatności online i rozwiązania handlowe. Otwiera to nowy przypadek użycia dla Power Pages - tworzenie stron internetowych obsługujących przetwarzanie płatności - ponieważ twórcy będą mogli używać Power Pages do tworzenia stron internetowych, które akceptują płatności od klientów. Na przykład władze stanowe i lokalne będą mogły przetwarzać opłaty licencyjne, opłaty za wnioski i opłaty za zezwolenia za pośrednictwem swoich witryn Power Pages.

Dodatkowe zasoby:

Dwie osoby pracują w biurze, z czego jedna na laptopie z dwoma zewnętrznymi monitorami.

7. Bezpieczeństwo 7.1. Obrońca

7.1.1. Aktualizacje Microsoft pomagają rozwijać środowisko Security Operations Center

Kilka kluczowych aktualizacji w całym pakiecie rozwiązań bezpieczeństwa firmy Microsoft ma na celu pomóc profesjonalistom z Security Operations Center (SOC) działać wydajniej i lepiej chronić swoje zasoby i dane. Aktualizacje te obejmują:

Microsoft Defender XDR: Microsoft Defender 365 to teraz Microsoft Defender XDR. Nowa nazwa najlepiej reprezentuje rozszerzone możliwości wykrywania i reagowania (XDR) firmy Microsoft, które wykraczają poza produkty zawarte w pakiecie Microsoft 365. Natywne rozwiązania bezpieczeństwa chronią urządzenia z systemami Windows, Linux, macOS, Android i iOS, a także środowiska wielochmurowe obejmujące Azure, Amazon Web Services (AWS) i Google Cloud Platform (GCP). Aktualizacja jest ogólnie dostępna.

Microsoft Defender XDR i Microsoft Sent inelłączą się jako ujednolicona platforma operacji bezpieczeństwa : Ujednolicenie Defender XDR i Sentinel w jedno, potężne środowisko użytkownika wraz z dodaniem generatywnej sztucznej inteligencji Microsoft Security Copilot zmieni sposób, w jaki klienci zarządzają swoimi operacjami bezpieczeństwa i chronią swoje zasoby i dane. Klienci będą mieli wysoki poziom wydajności i łatwości użytkowania dzięki pojedynczemu środowisku dla swoich narzędzi operacji bezpieczeństwa. Będzie to oznaczać mniej klikania, mniej przełączania kontekstu i mniej szkoleń w celu uzyskania bardziej rzetelnych informacji. Dzięki integracji najnowocześniejszych technologii sztucznej inteligencji i automatyzacji, obrońcy będą mogli podnosić swoje umiejętności dzięki sterowanym reakcjom w zestawach danych własnych i zewnętrznych. Ta aktualizacja jest w prywatnej wersji zapoznawczej.

Wbudowany Microsoft Security Copilot: Klienci korzystający z ujednoliconej platformy SOC będą mogli uzyskać dostęp do korzyści płynących z wbudowanego narzędzia generatywnej sztucznej inteligencji, które pomoże analitykom podnieść poziom ich umiejętności w zakresie zarządzania informacjami i zdarzeniami bezpieczeństwa (SIEM) oraz XDR. Security Copilot pomoże, wykorzystując język naturalny do pisania zapytań w języku zapytań o słowa kluczowe (KQL), rozumienia złośliwych skryptów, tworzenia podsumowań incydentów i zapewniania wsparcia w całym procesie dochodzenia i naprawy. Ta aktualizacja jest w fazie wczesnego dostępu.

Optymalizacja danych w SIEM dzięki optymalizacjom SOC: Ta nowa funkcja będzie wspierać SOC w zapewnieniu, że maksymalizują wartość danych, które wprowadzają do Sentinel, dzięki rekomendacjom, które pomogą im zaoszczędzić pieniądze, poprawić zasięg i lepiej zabezpieczyć się przed określonymi zagrożeniami. Ta funkcja znajduje się w prywatnej wersji zapoznawczej.

Lepsze reagowanie na zasoby użytkowników i obciążenia w chmurze: Integracja alertów dotyczących obciążeń w chmurze, sygnałów i informacji o zasobach z Microsoft Defender Cloud z wiodącą w branży platformą XDR pomoże zespołom ds. bezpieczeństwa skuteczniej zwalczać ataki międzydomenowe. Ta potężna integracja zapewni analitykom SOC całościowy widok, obejmujący przestrzeń roboczą i infrastrukturę chmury, a także bogaty kontekstowy wgląd w celu odkrycia całej historii ataku w jednym incydencie. Pozwoli to na skuteczną i szybką ochronę organizacji przed zaawansowanymi atakami. Ta aktualizacja jest w wersji zapoznawczej.

Automatycznie wdrażane wabiki: Zapewni wczesne sygnały o wysokiej wierności, które zmuszą przeciwników do poprawności w 100 procentach przypadków dzięki wbudowanym technikom oszukiwania wykorzystującym unikalny wgląd Microsoft Defender for Endpoint w organizacje i generatywny model sztucznej inteligencji GPT-4 firmy OpenAI. Użytkownicy będą mogli automatycznie generować i rozpraszać wabiki i przynęty na dużą skalę, które przypominają prawdziwych użytkowników i zasoby w organizacji. Pozwoli to zespołom SOC jeszcze skuteczniej wykrywać i koncentrować się na atakach. Ta aktualizacja jest w wersji zapoznawczej.

Ochrona aplikacji AI w organizacji: Zestaw nowych funkcji w Microsoft Defender i Microsoft Purview pomoże obrońcom bezpiecznie przygotować się na nową falę sztucznej inteligencji i wzmocnić ich organizacje, jednocześnie zapewniając bezpieczeństwo danych i innych zasobów. Microsoft Defender for Cloud Apps rozszerzy swoje możliwości wykrywania, aby obsługiwać ponad 400 dużych aplikacji z modelami językowymi. Ponadto Purview Data Loss Prevention pomoże organizacjom tworzyć zasady, które uniemożliwiają użytkownikom wklejanie poufnych danych do określonych witryn internetowych. Ta aktualizacja jest w wersji zapoznawczej.

Dodatkowe zasoby:

7.1.2. Nowe funkcje Microsoft Defender dla chmury

Microsoft Defender for Cloud pomaga organizacjom chronić środowiska wielochmurowe i hybrydowe dzięki kompleksowym zabezpieczeniom w całym cyklu życia, od rozwoju do uruchomienia. Kilka kluczowych aktualizacji pomoże administratorom bezpieczeństwa przyjąć kompleksową strategię ochrony aplikacji natywnych dla chmury i poprawić stan bezpieczeństwa w środowiskach wielochmurowych i platformach DevOps:

 • Ujednolicenie wglądu w tożsamość i uprawnienia dostępu w celu poprawy stanu bezpieczeństwa w chmurze dzięki integracji z Microsoft Entra Permissions Management: Administratorzy bezpieczeństwa otrzymają scentralizowany widok Permissions Creep Index, będą mogli sterować kontrolami dostępu o najmniejszych uprawnieniach dla zasobów w chmurze i uzyskają proaktywną analizę ścieżek ataków, która łączy punkty między uprawnieniami dostępu a innymi potencjalnymi lukami w zabezpieczeniach na platformach Azure, Amazon Web Services (AWS) i Google Cloud. Ta aktualizacja jest w wersji zapoznawczej.
 • Wgląd w zabezpieczenia DevOps w usługach GitHub, Azure DevOps i GitLab: Administratorzy bezpieczeństwa uzyskają głęboki wgląd w stan bezpieczeństwa aplikacji w usługach GitHub, Azure DevOps i GitLab w usłudze Defender for Cloud, która jest teraz w wersji zapoznawczej. Oprócz GitHub Advanced Security i GitHub Advanced Security for Azure DevOps, wraz z podglądem integracji GitLab Ultimate, Defender for Cloud będzie teraz obsługiwał trzy główne platformy deweloperskie.
 • Ulepszone bezpieczeństwo kontenerów w środowiskach wielochmurowych: Administratorzy bezpieczeństwa będą mogli wyprzedzić zagrożenia związane z aplikacjami kontenerowymi i nadać priorytet błędnym konfiguracjom i ekspozycjom w swoich wdrożeniach Kubernetes dzięki rozszerzeniu kontekstowych możliwości opartych na grafach Defender Cloud Security Posture Management (CSPM) na klastry Amazon Elastic Kubernetes Service (Amazon EKS) i Google Kubernetes Engine (GKE). Ta aktualizacja będzie wkrótce dostępna w wersji zapoznawczej.
 • Proaktywna analiza ścieżek ataków w różnych chmurach i szybsze ograniczanie ryzyka: Administratorzy bezpieczeństwa będą w stanie zmniejszyć zmęczenie rekomendacjami i skutecznie zaradzić krytycznym zagrożeniom dzięki opartemu na ryzyku silnikowi analizy ścieżek ataków, który zidentyfikuje i nada priorytet zaradzeniu bardziej złożonym zagrożeniom, takim jak ścieżki ataków między chmurami. Nowe mapowanie kodu do chmury umożliwi również administratorom bezpieczeństwa szybkie przyspieszenie czasu i wysiłku związanego z usuwaniem krytycznych luk w zabezpieczeniach bezpośrednio w samym kodzie. Ponadto nowa integracja z ServiceNow umożliwi administratorom wykorzystanie istniejącego systemu do automatyzacji lub ograniczania ryzyka. Ta aktualizacja jest w wersji zapoznawczej.
 • Lepszy stan bezpieczeństwa interfejsów API: Dzięki ogólnej dostępności planu Defender for APIs w usłudze Defender for Cloud administratorzy zabezpieczeń mogą uzyskać wgląd w krytyczne dla firmy interfejsy API, ustalać priorytety poprawek luk w zabezpieczeniach i szybko wykrywać aktywne zagrożenia w czasie rzeczywistym dla interfejsów API opublikowanych w usłudze Azure API Management. Nowe funkcje podglądu ukierunkowane na klasyfikację wrażliwych danych obsługiwaną przez Microsoft Purview i wyselekcjonowane ścieżki ataków pomogą administratorom zabezpieczeń w dalszym zabezpieczaniu danych przed zagrożeniami związanymi z interfejsami API.
 • Microsoft Security Copilot w usłudze Defender for Cloud: Administratorzy bezpieczeństwa będą mogli zwiększyć wydajność w wykrywaniu i naprawianiu zagrożeń dzięki mocy wskazówek generowanych przez sztuczną inteligencję. Administratorzy zabezpieczeń będą mogli łatwo identyfikować zagrożenia i luki w zabezpieczeniach w swoim środowisku chmury za pomocą pytań w języku naturalnym. Ta funkcja jest w prywatnej wersji zapoznawczej.

Dodatkowe zasoby:

7.2. Entra

7.2.1. Microsoft Entra Permissions Management dodaje więcej integracji

Integracja Microsoft Entra Permissions Management z Microsoft Defender for Cloud (MDC), obecnie w wersji zapoznawczej, zapewni skuteczny sposób konsolidacji wglądu w inne informacje o stanie bezpieczeństwa w chmurze w jednym interfejsie. Klienci otrzymają praktyczne zalecenia dotyczące zagrożeń związanych z uprawnieniami na pulpicie nawigacyjnym MDC i uzyskają scentralizowany widok Permissions Creep Index, ułatwiający egzekwowanie dostępu o najniższych uprawnieniach do zasobów w chmurze na platformach Azure, Amazon Web Services (AWS) i Google Cloud Platform (GCP).

Kolejną integracją jest ServiceNow, jedno z najpopularniejszych rozwiązań do zarządzania usługami IT (ITSM). Dzięki tej integracji klienci mogą żądać ograniczonych czasowo uprawnień na żądanie dla środowisk wielochmurowych, takich jak Azure, AWS i GCP, za pośrednictwem portalu ServiceNow. Integracja ta pomaga organizacjom wzmocnić ich postawę Zero Trust poprzez egzekwowanie zasady najmniejszych uprawnień dla uprawnień wielochmurowych i usprawnia żądania uprawnień dostępu w ramach istniejących przepływów pracy zatwierdzania.

Aktualizacje te są już ogólnie dostępne.

Dodatkowe zasoby:

7.2.2. Microsoft Security Service Edge rozszerza dostęp do Internetu i podgląd dostępu prywatnego

Rozwiązanie Security Service Edge (SSE) firmy Microsoft zabezpiecza dostęp do dowolnej aplikacji lub zasobu z dowolnego miejsca i obejmuje Microsoft Entra Internet Access (Internet Access) i Microsoft Entra Private Access (Private Access). Internet Access rozszerzy swój podgląd o kontekstowe funkcje Secure Web Gateway (SWG) dla wszystkich aplikacji i zasobów internetowych. Rozszerzony podgląd możliwości dla Private Access pomoże uczynić Private Access w pełni gotowym do zastąpienia tradycyjnej sieci VPN.

Funkcje dostępu do Internetu, które wkrótce pojawią się w wersji zapoznawczej, obejmują:

 • Uniwersalny dostęp warunkowy dla dowolnego internetowego punktu końcowego z zarządzanych urządzeń i sieci. Zarządzając wszystkimi zasadami dostępu w jednym miejscu, użytkownicy będą mogli rozszerzyć adaptacyjną kontrolę dostępu uniwersalnie, aby polegać na dostępie warunkowym do dowolnego miejsca docelowego w sieci, takiego jak zewnętrzna strona internetowa lub niefederowane aplikacje SaaS - bez konieczności zmiany tych aplikacji.
 • Ochrona przed kradzieżą to kenów dla aplikacji Entra ID dzięki zgodnemu dostępowi warunkowemu do sieci. Dzięki tej kontroli użytkownicy będą mogli chronić zintegrowane z Entra aplikacje chmurowe przed kradzieżą tokenów i zapewnić, że użytkownicy nie ominą zasad bezpieczeństwa sieci specyficznych dla ich dzierżawcy podczas uzyskiwania dostępu do krytycznych usług w chmurze.
 • Przywracanie źródłowego adresu IP w ochronie tożsamości i zasadach lokalizacji dostępu warunkowego. Internet Access będzie oferować zróżnicowaną kompatybilność wsteczną zaufanych kontroli lokalizacji w dostępie warunkowym i ciągłej ocenie dostępu, wykrywaniu ryzyka tożsamości i rejestrowaniu, zapewniając zachowanie oryginalnego źródłowego adresu IP użytkowników.
 • Kontekstowy SWG ograniczy dostęp użytkownika do niebezpiecznych i niezgodnych treści za pomocą filtrowania treści internetowych (URL, FQDN, kategoria internetowa) i sprawi, że zasady filtrowania Internetu będą bardziej zwięzłe, czytelne i kompleksowe dzięki wykorzystaniu bogatej świadomości użytkownika, urządzenia i lokalizacji dostępu warunkowego.
 • Ulepszone bezpieczeństwo, widoczność i środowisko użytkownika dla Microsoft 365 będą obejmować ochronę przed wyciekiem danych poprzez uniwersalne ograniczenie dzierżawy i zapobieganie anonimowemu dostępowi do Microsoft Teams i SharePoint. Możliwości te zapewnią doskonałą wydajność i odporność aplikacji Microsoft 365 oraz elastyczne opcje wdrażania scenariuszy Microsoft 365 z zewnętrznymi dostawcami SSE.

Funkcje dostępu prywatnego w wersji zapoznawczej obejmują:

 • Zastąpienie VPN: Rozszerzona obsługa protokołów dla prywatnego dostępu do aplikacji oraz, oprócz Transmission Control Protocol (TCP), obsługa User Datagram Protocol (UDP) wraz z obsługą prywatnego Domain Name System (DNS). Ulepszenia te umożliwią klientom płynne przejście od tradycyjnych wdrożeń wirtualnej sieci prywatnej (VPN) do w pełni gotowego, skoncentrowanego na tożsamości rozwiązania Zero Trust Network Access (ZTNA).
 • Uwierzytelnianie wieloskładnikowe(MFA) dla wszystkich aplikacji lokalnych: Dostęp prywatny zapewni kontrolę dostępu warunkowego i nowoczesne metody uwierzytelniania, takie jak MFA, w celu zabezpieczenia dostępu do wszystkich prywatnych aplikacji i zasobów. Będzie to miało zastosowanie do każdej aplikacji, zlokalizowanej w dowolnym miejscu, zarówno dla użytkowników zdalnych, jak i lokalnych.

Zarówno Internet Access, jak i Private Access mają klientów z różnymi systemami operacyjnymi (Windows, Android, MacOS, iOS) i zwiększoną globalną obecność z większą liczbą punktów obecności (POP).

Dodatkowe zasoby:

7.2.3. Aktualizacje dla Microsoft Entra ID są już ogólnie dostępne

Microsoft Entra ID to rozwiązanie do zarządzania tożsamością i dostępem, które łączy pracowników, klientów i partnerów z ich aplikacjami, urządzeniami i danymi w środowiskach hybrydowych i wielochmurowych. Następujące aktualizacje są już ogólnie dostępne.

Zasady dostępu warunkowego zarządzane przez Microsoft: Microsoft zacznie automatycznie rejestrować klientów w zasadach dostępu warunkowego w oparciu o ich sygnały ryzyka, bieżące wykorzystanie i licencjonowanie. Zasady te zwiększą poziom bezpieczeństwa i zmniejszą złożoność zarządzania dostępem warunkowym.

Microsoft Entra Certificate-Based Authentication (CBA): Microsoft Entra CBA oferuje teraz kilka nowych funkcji poprawiających stan bezpieczeństwa klientów. Ulepszenia te umożliwiają klientom dostosowanie zasad uwierzytelniania w oparciu o certyfikaty, typ zasobu i grupę użytkowników. Klienci mają teraz większą kontrolę i elastyczność, aby wybrać siłę certyfikatu dla różnych użytkowników, połączyć CBA z innymi metodami uwierzytelniania wieloskładnikowego lub stopniowego oraz skonfigurować siłę uwierzytelniania w całej dzierżawie lub według grupy użytkowników.

Ponadto na początku 2024 r. użytkownicy Microsoft Entra ID będą mogli logować się za pomocą kluczy dostępu zarządzanych przez aplikację Microsoft Authenticator. Korzystając z kluczy dostępu, klienci będą mieli dodatkowe poświadczenia odporne na phishing oparte na otwartych standardach i zapewnią dostęp do najnowszych ulepszeń bezpieczeństwa, które zostaną dodane do standardu FIDO w nadchodzących latach.

Dodatkowe zasoby:

7.3. Cel

7.3.1. Wzbogacone alerty bezpieczeństwa o wysokiej wierności, aby wzmocnić zespoły ds. bezpieczeństwa danych w wersji zapoznawczej

Kilka kluczowych aktualizacji, obecnie w wersji zapoznawczej, pomoże zespołom ds. bezpieczeństwa danych zarządzać krytycznymi zagrożeniami wewnętrznymi i obejmuje:

Wzbogać zarządzanie incydentami DLP o wgląd w ryzyko wewnętrzne: Tradycyjne rozwiązania Data Loss Prevention (DLP) generują alerty, gdy spełnione są określone warunki, np. gdy użytkownik kopiuje poufne pliki na urządzenie USB. Jednak alerty te zazwyczaj podkreślają tylko konkretny incydent i pliki, na które miały wpływ, bez dostarczania kontekstu o tym, skąd pochodzą pliki lub jakie inne działania podjął użytkownik.

Dzięki nowej funkcji obsługiwanej przez Insider Risk Management, alerty DLP zostaną wzbogacone o kontekst użytkownika, umożliwiając analitykom DLP i analitykom centrum operacji bezpieczeństwa (SOC), z odpowiednimi uprawnieniami, wyświetlenie podsumowania wcześniejszych działań użytkowników, które mogły doprowadzić do potencjalnych incydentów związanych z bezpieczeństwem danych. Wszystko to jest częścią środowiska zarządzania incydentami w Microsoft Purview i Microsoft Defender.

Przykładowo, dzięki tej funkcji wspomniany wyżej alert DLP będzie teraz zawierał podsumowanie krytycznej sekwencji działań podjętych przez użytkownika, pokazując, że pobrał on poufne pliki z SharePoint, obniżył etykietę wrażliwości i skompresował pliki do pliku zip przed eksfiltracją ich na urządzenie USB. Dzięki temu kontekstowi analitycy będą mogli lepiej zrozumieć intencje użytkownika i ustalić, czy próbował on eksfiltrować poufne dane, unikając wykrycia. Funkcja ta pomoże analitykom lepiej zrozumieć incydent DLP i podejmować szybsze, bardziej świadome decyzje dotyczące reagowania na potencjalne incydenty.

Wspieranie jednostek administracyjnych w zarządzaniu ryzykiem wewnętrznym: Różne działy lub lokalizacje geograficzne mogą mieć różne zasady lub preferencje dotyczące zarządzania ryzykiem wewnętrznym. Przepisy regionalne mogą również wymagać odrębnych projektów lub procesów wdrażania programów ryzyka wewnętrznego. Aby zaspokoić te potrzeby, Insider Risk Management będzie obsługiwać jednostki administracyjne. Ta funkcja pozwoli administratorom z odpowiednimi uprawnieniami podzielić organizację na mniejsze jednostki i przypisać określonych administratorów lub grupy ról do zarządzania tylko członkami tych jednostek. Na przykład niemieccy administratorzy ds. ryzyka wewnętrznego mogą tworzyć zasady i zarządzać nimi wyłącznie dla niemieckich użytkowników, podczas gdy niemieccy śledczy ds. ryzyka wewnętrznego mogą badać alerty i działania wyłącznie od niemieckich użytkowników.

Uzyskaj więcej powiadomień o wysokiej wierności dzięki zalecanemu dostrojeniu zasad: Gdy instrumenty są precyzyjnie dostrojone, muzyka może być odtwarzana płynnie. Podobnie, rozwiązania bezpieczeństwa danych mogą być bardziej skuteczne i wydajne, gdy konfiguracje zasad są zoptymalizowane. Jednak osiągnięcie optymalnego etapu może być czasochłonne, ponieważ administratorzy mogą potrzebować eksperymentować z różnymi konfiguracjami, a każda iteracja może zająć kilka dni, aby uzyskać wyniki. Aby sprostać temu wyzwaniu, Insider Risk Management zapewni rekomendacje i analizę wrażliwości, aby pomóc administratorom ustawić progi zasad dla określonych działań użytkowników w oparciu o analizy w czasie rzeczywistym. Funkcja ta pozwoli zespołom ds. bezpieczeństwa zaoszczędzić czas na dostrajaniu zasad i umożliwi im szybsze otrzymywanie optymalnej liczby alertów o wysokiej wiarygodności.

Dodatkowe zasoby:

7.3.2. Dochodzenia w sprawie incydentów i funkcje eDiscovery dodane do Microsoft Purview

Dzięki środowisku Microsoft Purview eDiscovery do badania incydentów użytkownicy mogą przyspieszyć badanie incydentów, wykorzystując parametry incydentów, aby wiedzieć, gdzie szukać dokładnych dowodów wymaganych do oceny i ograniczenia ryzyka incydentu.

Użytkownicy będą mogli badać wgląd w incydenty, aby lepiej zrozumieć promień wybuchu i poziomy ryzyka, łagodzić incydenty za pomocą kompleksowych działań w celu rozszerzenia dochodzenia, zapraszać do współpracy z interesariuszami dochodzenia i zarządzać dowodami w celu rozwiązania dochodzenia. Ta funkcja jest w wersji zapoznawczej.

Dzięki integracji Microsoft Security Copilot z eDiscovery użytkownicy będą mogli ustawiać naturalne, oparte na języku zapytania w celu znalezienia i zebrania potencjalnie istotnych treści do dochodzeń. Zmniejszy to obciążenie związane z używaniem złożonych zapytań do wyszukiwania i znajdowania treści, pomoże zidentyfikować odpowiednie lokalizacje źródłowe i uprości czasochłonną walidację kryteriów wyszukiwania i wyników. Moc Copilot zostanie wykorzystana do podsumowania wątków, plików i zestawów treści w ramach dochodzenia. Użytkownicy będą mogli działać w oparciu o wyodrębnione spostrzeżenia, aby jeszcze bardziej przyspieszyć tempo dochodzenia i przeglądu. Ta funkcja jest w wersji zapoznawczej.

Dodatkowe zasoby:

7.3.3. Nowe możliwości w Purview Data Loss Prevention

Microsoft Purview Data Loss Prevention (DLP) to natywne dla chmury rozwiązanie, które aktywnie zapobiega przypadkowej lub nieautoryzowanej utracie poufnych danych w aplikacjach, usługach i urządzeniach.

Kilka nowych funkcji w Purview DLP pomoże organizacjom w kompleksowej ochronie przed utratą wrażliwych danych, w tym rozszerzenie ochrony na platformy Microsoft i inne niż Microsoft, zapewniając dodatkowe możliwości ochrony, a także dodatkowe funkcje, które mogą pomóc administratorom DLP i Security Operations Center (SOC) w wydajnym wykonywaniu codziennych zadań.

Aktualizacje te dzielą się na kilka kategorii:

Rozszerzenie zakresu ochrony

 • Obsługa DLP dla Windows on Arm pozwoli klientom rozszerzyć zasady i działania Microsoft Endpoint DLP na punkty końcowe z systemem Windows on Arm. Pozwoli im to wykrywać i chronić wrażliwe dane w plikach w ich cyfrowym ekosystemie. Ta aktualizacja jest w wersji zapoznawczej.
 • Ulepszenie funkcji DLP na punktach końcowych macOS, w tym możliwość tworzenia grup drukarek, USB, udziałów sieciowych i wrażliwych domen usług oraz stosowania różnych ograniczeń do każdej grupy, z możliwością zastosowania najbardziej restrykcyjnej akcji w stosunku do wielu reguł DLP. Aktualizacja jest ogólnie dostępna.

Rozszerzenie głębokości ochrony

 • Ochrona just-in-time dla punktów końcowych DLP, która ogranicza aktywność w momencie wyjścia, jest ogólnie dostępna.
 • Ulepszenia wydajności w zakresie egzekwowania ograniczeń dotyczących poufnej zawartości udostępnianej za pośrednictwem usługi Microsoft Teams Chat są ogólnie dostępne.

Zwiększanie wydajności administratorów

 • Wzbogacenie alertów DLP o informacje o użytkownikach z Purview Insider Risk Management wprowadzi kontekst użytkownika w alercie DLP w celu skutecznego prowadzenia dochodzeń. Ta aktualizacja jest w wersji zapoznawczej.
 • Możliwość przechowywania oryginalnych plików, w wyniku dopasowania polityki DLP, jako dowodów w dochodzeniach. Ta aktualizacja jest w wersji zapoznawczej.
 • Bogatszy filtr alertów DLP w usłudze Microsoft 365 Defender, w tym nazwa pliku, ścieżka pliku i opóźnienie, pomagający administratorom lepiej wykorzystać alerty. Ta aktualizacja jest w wersji zapoznawczej.
 • Tryb symulacji dla polityk DLP, aby umożliwić administratorom wypróbowanie polityki Microsoft Purview DLP, ocenę jej wpływu i dostosowanie polityki zgodnie z wymaganiami w odizolowanym środowisku. Pomoże to administratorom zbudować zaufanie do konfiguracji zasad i skróci czas ich egzekwowania. Ta aktualizacja jest w wersji zapoznawczej.
 • Zalecenia DLP dotyczące podkreślania bieżących zagrożeń w środowisku organizacji, szybkiego konfigurowania zasad w celu ograniczenia ryzyka i dostrajania zasad w celu ulepszenia istniejących zasad i zmniejszenia szumu. Aktualizacja ta jest ogólnie dostępna.
 • Obsługa jednostek administracyjnych dla alertów DLP w usłudze Microsoft 365 Defender jest ogólnie dostępna.

Dodatkowe zasoby:

7.3.4. Nowe funkcje dla Microsoft Communication Compliance

Microsoft wprowadza najnowocześniejsze funkcje AI i Microsoft Security Copilot, aby wzmocnić Microsoft Communication Compliance. Te zaawansowane funkcje będą wykorzystywać sztuczną inteligencję i technologię Security Copilot w celu poprawy wykrywania i zarządzania kwestiami zgodności w komunikacji. Stanowi to znaczący krok naprzód w zapewnieniu organizacjom możliwości wykorzystania mocy sztucznej inteligencji w celu utrzymania bezpiecznej, produktywnej i odpowiedzialnej komunikacji przy jednoczesnym zachowaniu zgodności z przepisami. Aktualizacje te obejmują:

 • Dokument zgodności komunikacyjnej i podsumowania alertów z Security Copilot: To wbudowane doświadczenie Copilot uprości dopasowanie polityki komunikacji, oferując kontekstowe podsumowania, ocenę konwersacji, identyfikację sieci ryzyka i inteligentne triage. To połączenie zwiększy bezpieczeństwo danych i środki zgodności dla organizacji. Ta aktualizacja jest w prywatnej wersji zapoznawczej.
 • Spotkania zgodne z Microsoft Teams: Użytkownicy mogą wykorzystać uczenie maszynowe głos-tekst do konwersji nagrań spotkań Teams na tekst, analizować transkrypcje pod kątem potencjalnie ryzykownych treści i wyświetlać fragmenty wideo dopasowań zasad, aby ułatwić segregację. Ta aktualizacja jest ogólnie dostępna.
 • Zgłaszanie wiadomości w usłudze Microsoft Viva Engage: Użytkownicy Microsoft Viva Engage mają możliwość zgłaszania nieodpowiednich lub niepokojących postów i komentarzy w ramach konwersacji Viva Engage. Zgłoszone wiadomości są następnie sprawdzane w ramach zgodności komunikacji. Ta aktualizacja jest ogólnie dostępna.
 • Wykrywanie zachowań biznesowych nowej generacji: Korzystając z usługi Azure AI Content Safety, do usługi Communication Compliance dodawane są nowe funkcje wykrywania, które umożliwią zespołom tworzenie bezpieczniejszych środowisk online poprzez wykrywanie potencjalnych treści związanych z przemocą, nienawiścią, seksualnością i samookaleczeniami, a następnie przypisywanie ocen ważności do niebezpiecznego tekstu w różnych językach. Te klasyfikatory są zbudowane przy użyciu dużych modeli językowych. Ta aktualizacja jest w wersji zapoznawczej.

Dodatkowe zasoby:

7.3.5. Nowe funkcje Purview Information Protection są już ogólnie dostępne

Microsoft Purview Information Protection pomaga organizacjom zrozumieć, które dane są wrażliwe i krytyczne dla biznesu, a następnie jak nimi zarządzać i je chronić. Nowe funkcje, które są teraz ogólnie dostępne, obejmują:

Nowe predykaty kontekstowe w automatycznym etykietowaniu po stronie usługi: Jest to nowatorski sposób automatycznej klasyfikacji na podstawie właściwości dokumentu, takich jak typ pliku (rozszerzenie pliku), rozmiar, przez kogo dokument został utworzony i czy nazwa dokumentu zawiera określone słowa lub frazy. Umożliwia to organizacjom inteligentne wykrywanie i oznaczanie grup dokumentów, które zgodnie z tymi predykatami kontekstowymi mogą zawierać wrażliwe dane.

Automatyczne etykietowanie (dla plików w SharePoint Online) może teraz etykietować pliki PDF: Automatyczne etykietowanie plików w SharePoint Online automatycznie rozpocznie etykietowanie plików PDF, powszechnie używanego typu plików, oprócz obecnie obsługiwanych plików Word, Excel i PowerPoint.

Zastosowanie domyślnej etykiety czułości dla biblioteki dokumentów SharePoint: Dzięki tej aktualizacji wszystkie nowo przesłane dokumenty do biblioteki dokumentów mogą dziedziczyć skonfigurowaną etykietę dla biblioteki dokumentów (jeśli nie zostały jeszcze oznaczone). Wszystkie dokumenty, zarówno nowo utworzone, jak i zmodyfikowane, w tej bibliotece zostaną automatycznie przypisane do etykiety tej biblioteki. Domyślne etykiety witryny pozwalają użytkownikom chronić wszystkie dokumenty, ponieważ sama biblioteka jest wrażliwa - bez konieczności definiowania zasad klasyfikacji.

Bezpieczna współpraca nad oznaczonymi i zaszyfrowanymi dokumentami z uprawnieniami zdefiniowanymi przez użytkownika: Dzięki uprawnieniom zdefiniowanym przez użytkownika właściciele dokumentów nie muszą już tworzyć specjalnych etykiet dla swoich wysoce poufnych dokumentów. Zamiast tego mogą sami określić uprawnienia, stosując etykiety uprawnień zdefiniowanych przez użytkownika (UDP) na plikach. Pliki z etykietami UDP w SharePoint obsługują współautorstwo. Ta funkcja jest bardzo popularna wśród użytkowników z najwyższego szczebla i użytkowników pracujących nad projektami, którzy muszą ograniczyć dostęp do wysoce poufnych dokumentów do niewielkiego zestawu wyraźnie upoważnionych osób, które wybiorą.

Etykiety poufności chroniące kanały udostępnione Microsoft Teams: Ta wersja ma na celu ochronę poufności kanałów Teams poprzez umożliwienie użytkownikom odkrywania prywatnych zespołów, których wcześniej nie mogli przeglądać i/lub do których nie mogli dołączyć. Kontrola dostępu do kanałów udostępnionych umożliwia użytkownikom stosowanie ustawień, takich jak tylko wewnętrzne, tylko ten sam zespół lub tylko zespół prywatny na kanałach udostępnionych w celu lepszego zabezpieczenia poufnych informacji.

Obsługa etykiet wrażliwości w usłudze Microsoft Fabric: Obsługa etykiet wrażliwości w usłudze Fabric automatycznie podąża za danymi, gdy przepływają one z lakehouse do raportów Power BI, plików Microsoft 365 i innych zasobów, na których użytkownicy biznesowi polegają każdego dnia, zapewniając kompleksową, kompleksową ochronę.

Konfigurowanie wskazówek dotyczących zasad jako wyskakujących okienek dla oznaczonych wiadomości e-mail i załączników: Administratorzy mogą teraz konfigurować reguły ochrony przed utratą danych (DLP), które wyświetlają ostrzeżenia w wyskakujących oknach dialogowych, zanim użytkownicy wyślą wiadomości e-mail. Utrudnia to użytkownikom nieumyślne nadmierne udostępnianie lub wysyłanie wiadomości e-mail do użytkowników zewnętrznych, którzy nie są autoryzowani zgodnie z zasadami organizacji. Administratorzy mogą skonfigurować reguły tak, aby zapewniały tylko ostrzeżenia, całkowicie blokowały działania, wymagały uzasadnienia biznesowego lub żądały wyraźnych potwierdzeń przed wysłaniem wiadomości e-mail.

Szyfrowanie podwójnym kluczem do ochrony poufnych plików i wiadomości e-mail w aplikacjach Microsoft 365 w systemie Windows: Aby chronić najbardziej wrażliwe treści, użytkownicy aplikacji Microsoft 365 mogą teraz korzystać z szyfrowania podwójnym kluczem (DKE) dla plików i wiadomości e-mail z wbudowanymi etykietami w pakiecie Office. Dzięki DKE Microsoft przechowuje jeden klucz w Microsoft Azure, a użytkownik posiada drugi klucz, dzięki czemu tylko użytkownik może kiedykolwiek odszyfrować chronioną zawartość. Etykiety wrażliwości skonfigurowane za pomocą DKE w portalu Purview Compliance są teraz dostępne dla użytkowników programów Word, Excel, PowerPoint i Outlook w celu publikowania lub korzystania z treści chronionych za pomocą DKE.

Śledzenie i odwoływanie dostępu w portalu zgodności: Funkcja śledzenia i cofania dostępu umożliwia użytkownikom sprawdzenie, kto próbował uzyskać dostęp do ich oznaczonych jako poufne i zaszyfrowanych plików pakietu Office, a w razie potrzeby cofnięcie dostępu.

Ponadto użytkownicy będą moglirozszerzyć etykiety wrażliwościna zasoby na platformie Azure, teraz w ograniczonej wersji zapoznawczej. Dzięki Purview użytkownicy będą mogli rozszerzyć zasięg etykiet wrażliwości ochrony informacji i wartość wbudowanych typów informacji wrażliwych na znacznie szerszy zestaw lokalizacji i typów danych. Użytkownicy będą mogli pracować z istniejącymi etykietami wrażliwości lub tworzyć nowe za pośrednictwem portalu zgodności Purview, aby rozszerzyć bezpieczeństwo i zgodność na zasoby danych na platformie Azure.

Dodatkowe zasoby:

7.3.6. Zabezpiecz dane w erze sztucznej inteligencji dzięki Microsoft Purview

Microsoft Purview może pomóc zabezpieczyć dane w sztucznej inteligencji i pomóc organizacjom w przyjęciu sztucznej inteligencji, w tym Microsoft Copilots i aplikacji AI innych firm. Możliwości te mogą zapewnić organizacjom:

 • Wgląd w ryzyko związane z wykorzystaniem wrażliwych danych i kontekstem aktywności użytkowników w aplikacjach AI w ich środowisku.
 • Kompleksowa ochrona z gotowymi do użycia zasadami, aby zapobiec utracie poufnych danych w sztucznej inteligencji.
 • Kontrole zgodności ułatwiające spełnianie wymogów biznesowych i regulacyjnych oraz wykrywanie naruszeń kodeksu postępowania i naruszeń biznesowych.

Możliwości Purview zostaną zintegrowane z Microsoft Copilots, począwszy od integracji Microsoft Copilot for Microsoft 365, która jest już ogólnie dostępna. Dzięki Copilot dla Microsoft 365 klienci będą mogli:

 • Odkryj zagrożenia dla bezpieczeństwa danych, w tym wrażliwe dane udostępniane Copilotowi i ryzykowne korzystanie z Copilota.
 • Zobacz Copilot honorujący ograniczenia dostępu do etykiet wrażliwości Purview Information Protection, dziedziczący etykiety wrażliwości z plików, do których się odwołuje i cytujący etykiety wrażliwości w odpowiedziach.
 • Przechwytywanie monitów i odpowiedzi Copilot jako dowodów w Purview Audit.
 • Uruchom wyszukiwanie treści w Purview eDiscovery.
 • Zarządzanie zasadami przechowywania i usuwania monitów i odpowiedzi Copilot w Purview Data Lifecycle Management.
 • Wykrywanie naruszeń biznesowych i kodeksu postępowania w monitach i odpowiedziach Copilot w Purview Communication Compliance.

Dodatkowe zasoby:

7.3.7. Ujednolicony portal Microsoft Purview rozszerza sferę ochrony

Organizacje muszą zarządzać wieloma rozwiązaniami, aby pomóc odkrywać, chronić i wykrywać zagrożenia związane z ich najbardziej wrażliwymi danymi. Aby pomóc zmienić sposób, w jaki organizacje zabezpieczają swoje dane, Microsoft Purview udostępnia jeden ujednolicony portal Microsoft Purview, obecnie w prywatnej wersji zapoznawczej, z tymi dodatkowymi funkcjami:

Widoczność danych we wszystkich środowiskach: Purview rozszerza horyzonty i umożliwia widoczność wrażliwych danych poza Microsoft i do innych chmur i aplikacji, ułatwiając ich śledzenie i przechowywanie w bezpiecznym miejscu.

Ochrona cyklu życia: Organizacje będą mogły stosować etykiety na wrażliwych danych - podobnie jak robią to w przypadku aplikacji takich jak Microsoft Outlook czy Teams - ale będą mogły to robić w bazach danych, takich jak SQL lub innych chmurach, takich jak Amazon S3. Dzięki temu etykiety i typy wrażliwych informacji będą mogły być przenoszone między środowiskami, zapewniając ujednoliconą warstwę ochrony.

Wykrywanie wielu chmur w zarządzaniu ryzykiem wewnętrznym: Dane nie przemieszczają się same, to ludzie przemieszczają się i wchodzą w interakcje z danymi, i to właśnie stąd bierze się większość zagrożeń dla bezpieczeństwa danych. Ponieważ użytkownicy w organizacjach korzystają z wielu aplikacji i usług w chmurze w swojej codziennej pracy, zespoły bezpieczeństwa muszą zrozumieć ryzyko związane z tymi działaniami użytkowników, które mogą prowadzić do potencjalnych incydentów związanych z bezpieczeństwem danych. Insider Risk Management doda wykrywanie w chmurach takich jak Azure i Amazon Web Services (AWS), a także w aplikacjach takich jak Box, Dropbox, Google Drive i GitHub. Administratorzy będą mogli włączyć te wielochmurowe detekcje do swoich playbooków dotyczących wycieków i kradzieży danych, dzięki czemu wgląd będzie bardziej kompleksowy.

Dodatkowe zasoby:

Kobieta siedzi na zewnątrz przy drewnianym płocie, pracując na tablecie Surface.

8. Windows 8.1. Windows Commercial & Enterprise

8.1.1. Nowe funkcje w Windows 365 i Azure Virtual Desktop

Wiele nowych funkcji dla Windows 365 i Azure Virtual Desktop obejmuje:

 • Windows App, w wersji zapoznawczej, będzie miejscem do łączenia się z dowolnymi urządzeniami lub aplikacjami w ramach Windows 365, Azure Virtual Desktop, Remote Desktop, Remote Desktop Services, Microsoft Dev Box i nie tylko.
 • Obsługa procesorów graficznych w systemie Windows 365, w wersji zapoznawczej, sprawi, że będzie on idealny do takich obciążeń, jak projektowanie graficzne, renderowanie obrazów i wideo, modelowanie 3D, przetwarzanie danych i aplikacje do wizualizacji.
 • Możliwości AI w Windows 365 pomogą klientom obniżyć koszty, zwiększyć wydajność i jeszcze bardziej uprościć bezpieczeństwo i zarządzanie komputerami PC w chmurze Windows 365. Jednym z przykładów będzie zastosowanie sztucznej inteligencji do oceny wdrożenia i wykorzystania komputerów w chmurze w celu dostarczenia zaleceń, które pomogą organizacjom lepiej prognozować i odpowiednio dobrać inwestycje w komputery w chmurze. Ta funkcja będzie dostępna w wersji zapoznawczej w nadchodzących miesiącach.
 • Azure Virtual Desktop Autoscale dla pulpitów osobistych to natywne rozwiązanie do skalowania usługi Azure Virtual Desktop, które automatycznie uruchamia maszyny wirtualne hosta sesji zgodnie z harmonogramem lub przy użyciu funkcji Uruchom maszynę wirtualną przy połączeniu. Następnie dealokuje lub hibernuje maszyny wirtualne hosta sesji na podstawie stanu sesji użytkownika (wylogowanie/rozłączenie). Funkcja dealokacji jest już ogólnie dostępna, a hibernacja maszyn wirtualnych hosta sesji jest w wersji zapoznawczej.
 • Obsługa logowania jednokrotnego (SSO) i uwierzytelniania bez hasła zarówno dla Windows 365, jak i Azure Virtual Desktop jest teraz ogólnie dostępna dla Azure Virtual Desktop i Windows 365, wraz z obsługą zewnętrznego dostawcy tożsamości (IDP). Microsoft aktywnie pracuje również nad włączeniem tych samych możliwości dla zatwierdzonych dostawców Azure Virtual Desktop.
 • Windows 365 Customer Lockbox, w wersji zapoznawczej, zapewni, że inżynierowie pomocy technicznej Microsoft nie będą mogli uzyskać dostępu do treści w celu wykonania operacji serwisowych bez wyraźnej zgody.
 • Windows 365 Custom Managed Keys pozwoli organizacjom na szyfrowanie dysków Windows 365 Cloud PC przy użyciu własnych kluczy szyfrujących. Funkcja ta będzie wkrótce dostępna w wersji zapoznawczej.
 • Obsługa znaków wodnych, ochrony przed przechwytywaniem ekranu i ochrony przed manipulacją zarówno dla Windows 365, jak i Azure Virtual Desktop jest teraz ogólnie dostępna, chroniąc przed nieautoryzowanym dostępem i manipulacją danymi, chroniąc poufne informacje i utrzymując integralność danych organizacyjnych.

Dodatkowe zasoby:

8.1.2. Universal Print przenosi funkcję do chmury

Ostatnim obciążeniem przenoszonym do chmury jest drukowanie. Universal Print zapewnia kompletną usługę zintegrowaną z całą platformą Microsoft 365 i Windows 365, aby uprościć drukowanie dla pracowników i specjalistów IT.

Dzięki dodatkowej obsłudze punktów końcowych MacOS i łatwej w użyciu funkcji pull print, w wersji zapoznawczej pracownicy będą mogli bezpiecznie i wygodnie drukować na dowolnej drukarce firmowej z dowolnego miejsca i urządzenia. Teraz, w wersji zapoznawczej, urządzenia MacOS są w pełni obsługiwane przez Universal Print. Użytkownicy mogą drukować z dowolnego urządzenia lub podejść do dowolnej drukarki firmowej i bezpiecznie zwolnić zadanie drukowania, bez konieczności wybierania drukarki.

Dodatkowe zasoby:

8.1.3. Windows Autopatch upraszcza i automatyzuje zarządzanie aktualizacjami dla systemu Windows

Microsoft rozszerza Windows Autopatch na komputery PC dla pracowników pierwszej linii, dodając Autopatch do subskrypcji Microsoft 365 F3+. To długo oczekiwane rozszerzenie usługi zarządzania aktualizacjami jest już ogólnie dostępne.

Ponadto Windows Autopatch stanie się ujednoliconym rozwiązaniem do zarządzania aktualizacjami Windows dla klientów korporacyjnych. Pojedyncze rozwiązanie do zarządzania aktualizacjami dla przedsiębiorstw może być używane jako w pełni zautomatyzowana usługa zarządzana, aby zapewnić najwyższe oszczędności kosztów, umożliwiając klientom realokację zasobów do obszarów o wyższej wartości. Używany z poziomu Microsoft Intune, Windows Autopatch staje się samodzielną, częściowo zautomatyzowaną usługą, która zapewnia wysoki poziom kontroli. Windows Autopatch to rozwiązanie do aktualizacji i uaktualniania urządzeń z systemem Windows, aplikacji Microsoft 365, Microsoft Teams i Microsoft Edge. Z czasem usługa wdrażania Windows Update dla Firm zostanie połączona w jedną usługę dla klientów korporacyjnych.

Wreszcie, Microsoft dodaje szczegółowe kontrole zarządzania aktualizacjami oprogramowania układowego i sterowników do Windows Autopatch. Funkcja ta znajduje się obecnie w prywatnej wersji zapoznawczej.

Dodatkowe zasoby:

8.2. Windows Developer

8.2.1. Przedstawiamy Windows AI Studio i nowe funkcje dla Dev Home i WSL

Windows AI Studio dla deweloperów uprości tworzenie aplikacji generatywnej sztucznej inteligencji, łącząc najnowocześniejsze narzędzia sztucznej inteligencji i katalog modeli. Umożliwi to programistom dostrajanie, dostosowywanie i wdrażanie małych modeli językowych (SLM) do lokalnego użytku w ich aplikacjach Windows - wszystko w jednym miejscu.

Windows AI Studio, dostępne w nadchodzących tygodniach, zapewni deweloperom większy wybór w zakresie uruchamiania modeli w chmurze na platformie Azure lub lokalnie na urządzeniach brzegowych w systemie Windows, aby spełnić ich potrzeby. Wkrótce Windows AI Studio będzie zawierać funkcje szybkiego przepływu do szybkiej orkiestracji.

Dev Home z integracją Azure Dev Ops (ADO) jest już dostępny w wersji zapoznawczej. Dev Home w systemie Windows to nowa funkcja, która pomoże klientom szybciej wdrażać nowych członków zespołu i projekty za pośrednictwem WinGet Configuration, a także zarządzać projektami i codziennymi zadaniami za pomocą dostosowywanego pulpitu nawigacyjnego. Rozszerzenie ADO, teraz dostępne dla Dev Home, pomaga deweloperom korporacyjnym łatwo klonować swoje repozytoria Azure w Dev Home, zarządzać projektami ADO i być na bieżąco z zapytaniami i odpowiednimi zadaniami z Dev Home.

Windows Subsystem for Linux (WSL) ma trzy nowe funkcje przeznaczone dla przedsiębiorstw, które są ogólnie dostępne i obejmują:

 • Nowa wtyczka do WSL, wydana przez Microsoft Defender for Endpoint, która umożliwia zespołom ds. bezpieczeństwa ciągłe monitorowanie zdarzeń we wszystkich uruchomionych dystrybucjach - zapewniając wyraźny wgląd w systemy, które kiedyś uważano za krytyczny martwy punkt.
 • Nowe integracje z Microsoft Intune, które pozwalają administratorom kontrolować dostęp do WSL i jego kluczowych ustawień bezpieczeństwa.
 • Ulepszenia sieciowe, które zwiększają bezpieczeństwo poprzez wymuszanie reguł zapory w systemie Windows, aby wpływać na dystrybucje WSL i lepszą kompatybilność z VPN i proxy w środowisku korporacyjnym.

Dodatkowe zasoby: