XVII LO w Gdyni – pierwsza taka szkoła w Europie Centralnej

 

Na zdjęciu od lewej: Agata Kapica, Cecylia Szymańska (Microsoft), Wiceprezydent Bartosz Bartoszewicz, Wiceprezydent Marek Łucyk (Gdynia), Oktawia Gorzeńska (Dyrektor XVII LO w Gdyni), fot. Kamil Złoch.

Gdynia City LogoW Gdyni powstaje właśnie jedna z najnowocześniejszych placówek edukacyjnych na świecie. Miasto podpisało umowę z Microsoft, na mocy której obie strony wyznaczyły wspólne cele w obszarze cyfrowej transformacji edukacji. Już na etapie budowy i zagospodarowania placówki, strony będą współpracować na rzecz tworzenia szkoły zaawansowanej technologicznie i otwartej na wiedzę z całego świata. XVII Liceum Ogólnokształcące będzie pierwszą taką szkołą w centralnej części Europy oraz jedną z 18 placówek zrzeszonych w ramach programu Microsoft Flagship School na świecie.

„Gdynia oferuje edukację na najwyższym poziomie, wyniki osiągane przez uczniów naszych szkół plasują nas w krajowej czołówce” – mówi Bartosz Bartoszewicz, wiceprezydent Gdyni ds. jakości życia. – „Cieszy nas bardzo, że dzięki współpracy z Microsoftem będziemy mogli poszerzyć naszą ofertę edukacyjną i wprowadzić ją na jeszcze wyższy poziom. Po raz kolejny jako pierwsi Polsce przecieramy szlaki i liczymy, że za nami pójdą kolejne miasta. Bo dobra edukacja młodzieży to podstawa rozwoju w każdej dziedzinie życia.”

group of people posing to the photo
Od lewej: Wiceprezydent Marek Łucyk, Oktawia Gorzeńska (Dyrektor XVII LO w Gdyni), Cecylia Szymańska (Microsoft), Wiceprezydent Bartosz Bartoszewicz, Agata Kapica (Microsoft), fot. Kamil Złoch.

Pierwszy dzwonek na lekcje w nowym XVII Liceum Ogólnokształcącym w Gdyni zadzwoni już we wrześniu 2019 roku. W tej chwili prace trwają, a szkoła, która powstaje w ramach współpracy i działań Gdyni i Microsoft będzie jedną z 18 na całym świecie, które od fundamentów aż po szkolne ławki oraz narzędzia edukacyjne budowane są w ramach projektu Microsoft Flagship School.

people in the building under construction
Fot. Kamil Złoch

„Rolą Microsoft jest dotarcie z technologiami oraz wsparciem w obszarze edukacji do każdego zakątka Ziemi. Przekazywanie wiedzy z użyciem technologii jest nie tylko ułatwieniem dla nauczycieli, ale przede wszystkim korzyścią dla uczniów, którzy już za kilkanaście lat, będą pracować w zawodach, o których dzisiaj niewiele możemy powiedzieć, poza tym że będą oparte o takie umiejętności, jak np. programowanie czy kreatywność” – mówi Cecylia Szymańska, dyrektor ds. Edukacji Microsoft Polska. – „Microsoft Flagship School to kolejny program, którego celem jest wsparcie uczniów oraz nauczycieli, a przede wszystkim wyposażenie młodych w cyfrowe narzędzia, które pozwolą zdobywać wiedzę i umiejętności z całego świata – niezbędne w dorosłym zawodowym życiu.”

Flagowe szkoły Microsoft

Microsoft Flagship School to program, który jako jedyny wspiera rozwój placówek edukacyjnych już na etapie budowy fundamentów. Microsoft wspólnie z władzami poszczególnych miast zapewnia pomoc na etapie budowy, urządzania wnętrz, wyposażenia ich w niezbędne narzędzia, a także na płaszczyźnie zarządzania i wsparcia dla nauczycieli oraz uczniów.

W ramach programu zrzeszonych jest jedynie 17 szkół na świecie. W Europie, flagowe szkoły znajdują się w Grecji oraz na Malcie. We wrześniu otwarta zostanie kolejna placówka, XVII Liceum Ogólnokształcące w Gdyni.

„W naszym liceum, które już we wrześniu przeniesie się do nowej placówki, staramy się uczyć młodych ludzi w tempie, które kształtują nowe technologie. Kadra ciągle się rozwija i kształci. Aż 5 naszych nauczycieli zostało wyróżnionych przez Microsoft i jest członkami społeczności Microsoft Innovative Educator Experts. Nie tak dawno, w marcu, ja sama miałam przyjemność uczestniczyć w wyjątkowym zebraniu edukatorów z całego świata, które odbyło się w Singapurze” – mówi Oktawia Gorzeńska, dyrektor XVII Liceum Ogólnokształcącego w Gdyni. – „Konferencja w Singapurze była wyjątkową okazją do tego, by jeszcze lepiej zgłębić tajniki cyfrowego świata, a technologie, które poznałam, mogę na co dzień przekazywać uczniom w naszej szkole.”

Cyfrowa transformacja dotarła do gdyńskiego liceum jeszcze przed przystąpieniem do programu. W czerwcu 2017 roku placówka dołączyła do grupy modelowych Szkół w Chmurze. Uczniowie oraz nauczyciele na co dzień uczą się ze wsparciem narzędzi i technologii Microsoft.

Szkoła z mocą zmieniania świata

XVII LO w Gdyni to nowe liceum na mapie miasta z ogromnym dorobkiem i tradycjami na polu edukacji. W 2016 roku uzyskało tytuł Szkoły z mocą zmieniania świata przyznany przez Fundację Ashoka jako jedna z sześciu polskich szkół, w 2017 roku zostało Szkołą w chmurze Microsoft jako pierwsza placówka w Gdyni, a w 2018 wygrała w konkursie MEN na Szkołę ćwiczeń – jako pierwsza w Polsce. Ma również tytuł Innowatora Branżowej Przedsiębiorczości. Łączy  zdobywanie akademickiej wiedzy i umiejętności z rozwojem kompetencji społecznych oraz cyfrowych. Współpracuje z Uniwersytetem Gdańskim, a także z biznesem.  Młodzież rozwija wiedzę i umiejętności przy wsparciu ekspertów branży IT, wykładowców oraz doradców zawodowych. Doskonali także szereg kompetencji miękkich, prowadzi symulację firmy, angażuje się w wymiany młodzieży z Litwą,  Niemcami i Finlandią.

Nowa siedziba

Od września szkoła zyska też nową siedzibę. Czterokondygnacyjny budynek szkoły (wraz z podstawówką) pomieści około 700 uczniów w 26 oddziałach, a dwukondygnacyjne przedszkole to miejsca dla około 200 dzieci w 8 oddziałach. Nie zabraknie też biblioteki, świetlic, pracowni komputerowych i jadalni. Budynek szkoły będzie połączony łącznikiem z budynkiem sportowym.

building under construction
Fot. Kamil Złoch

Zgodnie z umową wykonawca, spółka Budrem-Rybak, musi zakończyć prace budowlane do 30 czerwca 2019 roku. Ostateczne przekazanie pozwoleń na użytkowanie nastąpi do 31 lipca. Władze miasta tym samym planują, że uczniowie rozpoczną naukę w nowej szkole już od 1 września roku szkolnego 2019/2020. Całość kosztów budowy, 69 milionów złotych, zostanie pokryta z budżetu miasta.

building under construction
Fot. Kamil Złoch

Stan surowy obiektu został osiągnięty w grudniu ubiegłego roku. Obecnie montowane są okna, trwa wykonywanie instalacji wewnętrznych (instalacji elektrycznej i p.poż – okablowanie, instalacji wod-kan., deszczowej grawitacyjnej, montaż kanałów wentylacyjnych, c.o. podposadzkowa), a także tynków wewnętrznych. Rozpoczęły się już prace związane z wykonaniem elewacji budynku przedszkola.

Powiązane posty