Abiks õpetajatele ja õpilastele kaugõppele üleminekul

Education / Remote Learning

Viimase kahe nädala jooksul oleme avaldanud mitmeid blogipostitusi, mis aitavad meie klientidel koroonaviiruse puhanguga toime tulla. Ühes neist jagasin meie Shanghai sõbra ja kolleegi Lily Zhengi kirja. Selles olid välja toodud tema õppetunnid veebruarikuust, mil Hiina koolid läksid sajaprotsendiliselt üle kaugõppele. Hoolimata lähenevatest tähtaegadest mindi kiirelt ja otsustavalt üle veebipõhisele õppele. Paljud riigid üle maailma seisavad silmitsi samasuguse probleemiga ja peavad samuti koheselt tegutsema.  

Me soovime aidata. Mu kolleeg Barbara Holzapfel  keskenduvad koos oma meeskonnaga tehniliste lahenduste loomisele koolide ja ülikoolide jaoks ning neil on juba suur hulk kaugõpet praktiseerivaid hariduseandjaid. Aastate jooksul on ta kogunud kaugõpet praktiseerivatelt ekspertidelt häid nippe ja nõuandeid. Alates õpilase-õpetaja omavahelise suhtlemise säilitamisest kuni õppetöö viimiseni virtuaalsesse klassiruumi. See on rikkalik ja kasulik nõuannete kogum kõikidele haridusasutustele, mis peagi kolivad virtuaalsesse ruumi. Siit annan teatepulga üle juba  Barbarale. 

Teeme kaugõppe efektiivsemaks ja kaasavamaks Microsofti haridusblogi kaudu 

Alates koroonaviiruse puhangust Hiinas on meie haridussektori kliendid teinud õpilaste õppetöö jätkamise nimelt imelist tööd. Samal ajal on hariduseandjad näinud  ise vaeva kaugõppele üleminekust tingitud probleemidega. Nii õpetajad kui ka õpilased on sel raskel ajal üles näidanud erakordset kannatlikkust ning nutikamad on õpilaste tuju üleval hoidnud veebipõhise õppe innovatsiooni ning pildistamise ja toidu valmistamise väljakutsetega.  

Olukorras, kus riigid üle  terve maailma võtavad kasutusele erinevaid samme viiruse ohjamiseks liiguvad globaalselt paljud koolid ja ülikoolid virtuaalsesse õpikeskkonda. Õpetamine ja kodus õppimine on suur muutus enamike õpilaste ja õpetajate jaoks. Kuidas ilma füüsilise klassiruumita kontrollida, et kõik õpilased on kaasatud ja arenevad?  Kuidas hariduseandjad ja haridusasutuss omavahel ühendust hoiavad? 

Soovime olla abiks  üleminekul, selleks oleme küsinud kogenud virtuaalkoolitajatelt aastatega kogutud tähelepanekuid, mis on seotud kaugõppega. Kogemusi jagab teiste hulgas nii  Catholic Education Western Australia (CEWA) keskkool kui ka O’Dea High Schoolist. 

Aga me soovime teha ka midagi enamat. Microsoft Teams on tasuta saadaval kõikidele haridusasutustele läbi Office 365 A1 paketi. Lisaks pakume õppejõududele ja kooli personalile kuuekuulist Office 365 A5 tellimust. See annab neile vabapääsme otseülekannetele ja konverentsidele. 

Üleminek virtuaalsele klassiruumile 

Teams suudab pakkuda virtuaalse klassiruum lahendusi kõikidele koolidele, mis on üle minemas kaugõppele. See hõlmab videosilla, vestluse, kodutööde ja dokumentide saatmise lahendusi ühel platvormil, millele pääseb ligi nii mobiili, arvuti kui ka tahvelarvutiga. 

Et teha see protsess nii lihtsaks kui võimalik oleme loonud parimate näidete põhjal juhise, mis on mõeldud koolijuhtidele ja IT-inimestele, et nad koolipere kaugõppeks ette valmistada kiirelt ja otsustavalt. Niipea kui Teams on valmis seadistatud, on õpetajatel ja juhtkonnal võimekus luua oma klassid Teamsi, s.t lisada sinna oma õpilased, tunnid, kodutööd, teha virtuaalset koostööd reaalajas teiste õpetajatega ja lisada hinded ning personaalselt anda õpilastele tagasisidet. 

Mõned nõuanded asjatundjatelt: 

 • Loo interaktiivseid arutelusid õpilastega –  jaga oma ekraani ja julgusta õpilasi küsima vestluse kaudu küsimusi 
 • Võimalik on näidata ka filmi  
 • Tunni ajal on sul võimalus klassiruumis toimuvat täielikult kontrollida – vaigistada õpilaste mikrofone või teha neid esitlejateks ja vajadusel eemaldada kedagi tunnist.  
 • Lisaks on soovitatav salvestada tunde, et õpilased saaksid neid hiljem järele vaadata. 
 • Tunnikontrollide vm hindeliste tööde jaoks on võimalik Microsoft Formsi abil hõlpsasti luua küsimustikke 
 • Anna õpilastele teada, millal Sul on võimalik nende jaoks olemas olla, et nad saaksid küsimuste korral sinu poole pöörduda ka peale tunde 
 • Julgusta õpilasi kasutama Immersive Readerit, et arutada läbi nendega kodutööde sisu. 
 • Loo lõbus meelelahutuslik kanal, kus saab teha ka neid asju, mida õppekava ei sisalda – nt eraldi tegevused luule- või teadushuvilistele õppuritele. 

Tugi j väljaõpe haridustöötajatele
Soovime olla toeks õpetajatele praktiliste juhiste kaudu, aidata haridusasutusi nii professionaalse arenduse kui ka lihtsate teadmistega selliselt, et kõik saavad motiveeritult keskenduda õppimisele. Oleme loonud erinevaid veebinare, millele on ligipääs kõikidele haridustöötajatele Samuti on Microsoft Educator Centeris materjale nii uutele kui ka kogenud kasutajatele.  Et saada kõikidest võimalustest põhjalik ülevaade, kutsume teid ka meie uude “Kaugõppe kogukonda” (Remote Learning Community), kus Microsofti haridustiim vastab küsimustele reaalajas ning erinevad õppejõud üle maailma jagavad oma praktilisi kogemusi. 

Loe lähemalt, kuidas kohaneda kodus töötamisega. 

Aita õpilastel olla kaasatud
Kaasatus ja keskendumine õppimisel võib väljaspool klassiruumi olla väljakutse, millega on raske kohaneda, eriti neile, kes pole varem kaugõpet proovinud. Nii õpetajate kui ka vanemate jaoks on oluline pakkuda lastele tuge. Selleks oleme loonud kaugõppe juhendi ka õpilastele ja lapsevanematele. Õpetajate jaoks on olemas veel erinevaid tööriistu, nt Minecraft, Flipgrid ja Skype klassiruumis, mille abil on võimalik pakkuda vaheldust õppetööle ja anda õpilastele uusi võimalusi enda arendamiseks. 

Lisaks mõned nipid kogenud haridustöötajatelt, kes on selle kõik läbi teinud ja loonud efektiivse ning meeldiva õpikeskkonna virtuaalsel teel. 

 • Püsi terve ja laetud: õpilaste jaoks on see uus kogemus. Julgusta neid tegema vaheaegu, mille ajal nad võiksid venitada, süüa, juua või lihtsalt mõtted eemale saada. 
 • Jää keskendunuks: Soovita neil leida rahulik koht, kus nad saavad keskenduda ilma häirivate teguriteta. 
 • Ole pidevas ühenduses: Kool on oluline osa elust ka sotsiaalsest perspektiivist. Õpilaste jaoks on see raske, sest nad ei näe igapäevaselt  oma sõpru. Paku välja ühine lõunaaeg, et nad saaksid koos asju arutada. Kui nad on aga haiged või ei saa arstiaja tõttu tundi tulla, tuleta neile meelde, et nad muudaksid oma virtuaalset olekut, et kaasõpilased saaksid samuti sellega arvestada. 
 • Motiveeri oma õpilasi: Kasuta Teamsi võimalusi, et pakkuda lõbusaid väljakutseid läbi terve nädala. Selleks loo kanal mänguliste tegevustega. Näiteks tehke toiduvalmistamise võistlus, kus õpilased saavad näidata ise valmistatud roogasid. Kiida neid – saada tunnustus parimatele, siis saavad ka teised osalemiseks inspiratsiooni. 
 • Too õppetunnid reaalsesse ellu: Teamsi tahvliga on võimalik teha interaktiivne tund ka reaalajas. Lase õpilastel tahvli juurde tulla ja matemaatilisi ülesandeid lahendada või oma kunstilisi oskusi näidata, nagu oleks tegemist päris klassiruumiga. 
 • Ole õpilastega ka individuaalselt ühenduses: On raske hinnata, kuidas õpilased kaasa teevad ja asjadest aru saavad, kui neid päriselt ei näe, seega on pidev suhtlus nendega oluline.  

Loodetavasti aitavad need nõuanded luua kaasavat kaugõppekeskkonda, millega on rahul nii õpilased kui ka õpetajad. Mõistame, et see on väljakutse ja uus olukord kõigi jaoks. Meie meeskond on uue kaugõppe kogukonna kaudu valmis vastama kõikidele teie küsimustele. Anname endast parima, et teha see üleminek kõikide jaoks nii lihtsaks kui võimalik.  

Seda postitust on võimalik lugeda ka Microsofti haridusblogis. 

Source: Helping teachers and students make the switch to remote learning

Tags:

Related Posts