„Taka będzie przyszłość szkoły” – edukacja przyszłości według uczniów ze szkoły z Piaseczna

Chcą nie tylko się uczyć, lecz także edukować innych. Jak? Oczywiście dzięki technologii. Dziewiętnastu uczniów z Zespołu Szkół nr 1 w Piasecznie przygotowało autorską wizję „Szkoły Przyszłości”, do której powstania przyczyniły się wykorzystywane przez nich na lekcjach narzędzia firm Microsoft (m.in. okulary HoloLens i mieszana rzeczywistość, aplikacje Office 365 w tym platforma Microsoft Teams), NUADU i Apzumi, a także rozwiązania z zakresu sztucznej inteligencji i i uczenia maszynowego. Młodzież do swojej pracy w domu i szkole wykorzystywała urządzenia, które dostarczyła firma HP. W ramach projektu uczniowie skorzystali również z profesjonalnego wsparcia firmy CBSG Polska.

Projekt „Szkoła Przyszłości” powstał właśnie w jednej ze szkół w Piasecznie. To tutaj uczniowie i nauczyciele postawili przed sobą ambitny cel: opowiedzieć i pokazać, jak będzie wyglądała przyszłość edukacji i jakie kompetencje będą poszukiwane zarówno wśród uczniów, jak i nauczycieli. Pomogła im w tym technologia.

Przykład idzie z dołu

„Jesteśmy szkołą techniczną kształcącą w zawodach technik informatyk, technik teleinformatyk, technik elektronik, technik pojazdów samochodowych oraz technik reklamy i zależy nam na stworzeniu możliwości poznania przez uczniów najnowszych technologii, a także rozwijaniu ich kreatywności. Projekt „Szkoła Przyszłości” dał możliwość poznania nowych narzędzi i eksperymentowania z ich zastosowaniem. – podkreśla Elżbieta Malinowska, dyrektorka szkoły – Wiele z zaproponowanych przez uczniów rozwiązań znalazło już swoje zastosowanie w naszej szkole. Wielu nauczycieli udostępnia na OneDrive materiały dla uczniów, wspólnie pracuje nad dokumentacją szkolną, przygotowuje testy w Forms’ach, komunikuje się między sobą i z uczniami poprzez Teams’y. Pakiet Office 365 usprawnia pracę zarówno nauczycieli jak i uczniów. Jedna z pracowni informatycznych funkcjonuje już w modelu hybrydowym – do zasobów komputera można mieć dostęp zarówno z poziomu lokalnej domeny jak i chmurowej usługi Intune – zarządzającej zasobami przez Internet.”

Jednym z bardzo ciekawych rozwiązań, które uczniowie mieli możliwość przetestować w ramach projektu było zastosowanie rzeczywistości mieszanej przy użyciu gogli HoloLens. Od razu zauważyli ogromny potencjał tego urządzenia w zdobywaniu wiedzy technicznej. Mogliby na przykład dzięki HoloLens widzieć wizualizację ciężko dostępnych elementów różnych urządzeń, o których się uczą. Połączenie skanera 3D i HoloLens pozwoliłoby uatrakcyjnić również cały szereg zajęć ogólnych, zarówno w szkole podstawowej jak i przy kolejnych etapach kształcenia. Jednak ze względu na koszty, wykorzystanie tych pomysłów w polskiej edukacji, na razie pozostaje w sferze marzeń.

Największe wyzwanie – „uczenie się” zamiast „nauczania”

Projekt realizowany z Microsoft zgromadził 19 uczniów z różnych zawodów i poziomów kształcenia. Wyrażanie własnych opinii, dostrzeganie wielu aspektów rzeczywistości, efektywna praca z dużą ilością różnych informacji to bezcenne umiejętności, które pozyskali.

„Współpracując w grupie zaproponowali kilka pomysłów, jak oni wyobrażają sobie nowoczesną szkołę. Dzięki zbudowanym relacjom, komunikatywności, a także kreatywności wspólnie je zrealizowali. – relacjonuje Agnieszka Wasiak, nauczycielka przedmiotów informatycznych (Tworzenie i administrowanie bazami danych) – Wybrani uczniowie mieli również możliwość poznania zasad przygotowania publicznych wystąpień. Te umiejętności mogli wykorzystać podczas prezentowania efektów końcowych projektu. Swoim dziełem mogli się pochwalić zarówno przed społecznością szkolną na 7. Piaseczyńskich Dniach Techniki, jak i podczas konferencji Microsoft EduDay 2019.”

Projekt „Szkoła przyszłości” pozwolił im na poznanie najnowocześniejszych rozwiązań, które można wykorzystać w edukacji. W ramach projektu uczniowie wraz z firmą Apzumi pracowali nad aplikacją wykorzystującą zeskanowane w technologii 3D przedmioty. Zaprogramowali bota, który usprawnia pracę szkoły oraz mieli okazję poznać nowe technologie chmurowe Intune i Azure. Wiedza o najnowszych rozwiązaniach w IT jest szczególnie ważna, ponieważ może być wykorzystana w różnych procesach, w wielu miejscach i nigdy się nie wyczerpie.

Wszyscy uczestnicy projektu stwierdzili, że bez kompetencji informatycznych i cyfrowych coraz trudniej wyobrazić sobie funkcjonowanie i rozwój. Wyrazili również chęć ponownego udziału w podobnych inicjatywach. Przekształcenie szkoły ze środowiska „nauczania” w środowisko „uczenia się” jest wyzwaniem stojącym przed współczesną edukacją.

„Jeśli chodzi o zdobytą wiedzę w zakresie IT to pokolenie naszych uczniów jest świadome, że biegłe korzystanie z nowoczesnych technologii daje nadzieję na lepszą przyszłość w każdym obszarze życia, a szczególnie w obszarze rozwoju zawodowego. Umiejętność samokształcenia jest ważną w rozwoju ucznia, pozwala na zdobywanie nowych umiejętności, a tym samym szybkie dostosowanie się do potrzeb zmieniającego się rynku pracy.” – podkreśla Agnieszka Wasiak.

Sami o swoim projekcie

Uczniowie współpracujący w ramach projektu zgodnie przyznają – „Nauczyliśmy się jak pracować w grupie. Jak słuchać innych i obiektywnie spoglądać na ich pomysły oraz propozycje.

Nauczyliśmy się, że nie warto się obawiać i należy przedstawiać swoje pomysły i że warto rozmawiać z innymi. Poprawiliśmy swoje kompetencje miękkie takie jak występy przed innymi, śmiałość i pewność w publicznych pokazach. Zacieśniły się relacje między uczniami z różnych kierunków. A najważniejsze czego się nauczyliśmy to fakt, że praca w grupie wymaga zaangażowania każdego jej członka w projekt, i że będąc w grupie musimy pracować razem jak jeden organizm.”

Szkoła marzeń, szkoła uczniów

W badaniu US Future-Ready Workforce Study aż 82% millenialsów przyznaje, że to jakie technologie w miejscu pracy oferuje przedsiębiorca ma istotny wpływ na decyzję o podjęciu pracy. Dużą rolę odgrywa umożliwienie zatrudnionym pracy zdalnej z wybranego przez nich miejsca.

Uczniowie piaseczyńskiej szkoły, też podkreślają, jak bardzo ważna jest dla nich technologia już na etapie edukacji. Uczestnicy projekt mówią, że marzy im się szkoła, w której każdy uczeń ma dostęp do najnowszych technologii na wyciągnięcie ręki. Byłoby to miejsce, gdzie każda osoba może w spersonalizowany dla siebie sposób posmakować wiedzy, zrozumieć, przećwiczyć i sprawdzić każde zagadnienie.

„Marzy nam się szkoła, która już dziś pokaże nam technologie jutra i przygotuje nas do wejścia na naszą wybraną ścieżkę zawodową.” – mówią jednogłośnie uczestnicy projektu „Szkoła Przyszłości”.

Finał – prezentacja projektu

W połowie maja 19 wizjonerów ze „Szkoły Przyszłości” zaprezentowało swoje dotychczasowe osiągnięcia podczas ogólnopolskiej konferencji Microsoft EduDays 2019 – Szkoła Przyszłości.

Powiązane posty